Blog
Powrót

ABC fotowoltaiki cz.2. Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna

5 Maja 2020

Instalacja fotowoltaiczna to samodzielność i samowystarczalność energetyczna. Twoje gospodarstwo domowe może stać się dzięki niej mniej wrażliwe na wzrosty cen prądu. A te sukcesywnie będą szły w górę. Czytaj drugą odsłonę naszego cyklu “ABC fotowoltaiki”, czyli “B” jak bezpieczeństwo.

Ceny energii z początkiem br. wzrosły o ok. 12 proc., a eksperci szacują, że opłaty mogą pójść w górę jeszcze nawet o 20 proc. w kolejnych 10 latach. Jak można się przed tymi wzrostami zabezpieczyć? Tysiące Polaków zaczęło produkować własną zieloną energię.

W 2019 r. fotowoltaika w naszym kraju przeżyła “boom” – moc instalacji wzrosła w tym czasie o 181 proc. Na początku kwietnia tego roku, jak podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, łączna moc instalacji podłączonych do sieci przekroczyła 1695 MW. To wzrost o 6 proc. w porównaniu z ubiegłym miesiące.

– Własna elektrownia słoneczna na naszym dachu zapewnia nam niezależność energetyczną i niższe rachunki za prąd (nawet o 90 proc.) przez kolejne dwie, trzy dekady. To rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne dla kilku pokoleń domowników – tłumaczy Dagmara Batogowska, prezes Twojej Energii.

Większy udział fotowoltaiki w krajowej produkcji energii może stanowić też zabezpieczenie przed przerwami w dostawach prądu, tzw. blackoutami, z powodu suszy i fali upałów. Jak zauważa Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, przy wysokich temperaturach obniża się sprawność systemów chłodniczych w konwencjonalnych elektrowniach – i rośnie prawdopodobieństwo ich awarii. Elektrownie te będą musiały więc ograniczać produkcję w czasie, kiedy energia jest najbardziej potrzebna.

Według niemieckiego Instytutu Fraunhofera ISE do 2025 r. fotowoltaika będzie najtańszym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej. Trend ten wymusza m.in. prawo Unii Europejskiej, które przewiduje rosnący udział odnawialnych źródeł energii w całościowej produkcji energetycznej krajów członkowskich. Do tego słońce, szczególnie w Polsce, jest w tym momencie jednym z najbardziej dostępnych i bezpiecznych źródeł OZE.

Fotowoltaika to też rozwiązanie przyjazne środowisku i obniżające emisję trujących substancji, gazów cieplarnianych i pyłów z konwencjonalnych źródeł energii. To nasz wkład w czyste powietrze, którym oddychamy wszyscy. Wytwarzanie energii z promieni słonecznych nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i zwierząt – odbywa się w zgodzie i we współpracy z naturą.