data publikacji
10 maja 2016
czas czytania
5 min

Raport o rozwoju fotowoltaiki w Polsce – lata 2010 -2020

Na początku maja 2016 r. Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV opracowało raport nt. rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Raport zawiera zarówno dane z lat ubiegłych jak i perspektywę na najbliższe lata. Poniżej zamieszczamy najciekawsze i najbardziej klarowne komentarze do raportu. Mimo zmian proponowanych w planowanej nowelizacji ustawy o OZE, perspektywa dalszego rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce pozostaje optymistyczna.

Jak podaje portal globenergia.pl: „Łączna moc zainstalowana w mikroinstalacjach na koniec 2015 roku przekroczyła 26,8 MWp, z czego blisko 90% (24 MWp) zostało zainstalowane w roku 2015.

Najbardziej imponująca jest nie sama moc, lecz dynamika wzrostu sięgająca niemal 850% rok do roku.”

wykres 1

Kompleksowy komentarz do raportu, wskazujący nie tylko dane uwzględniające mikroinstalacje, ale też większe instalacje pv, opublikował popularny portal gramwzielone.pl: „Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV opracowało raport pt. Rozwój polskiego rynku fotowoltaicznego w latach 2010-2020. Wskazuje w nim na istotny wzrost zainstalowanego potencjału systemów PV, który dokonał sie w naszym kraju w ubiegłym roku.

SBF Polska PV podaje, że w 2015 roku moc skumulowana w instalacjach fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 95 MWp. Aż 98 proc. z tych instalacji zostało przyłączonych do sieci w latach 2014-2015. Tylko w ciągu roku 2015 moc skumulowana wzrosła od wartości 22 MWp do wartości 95 MWp, co jest równoznaczne z zainstalowaniem w ubiegłym roku 74 MWp mocy. Warto zwrócić uwagę, że ponad 30 proc. z tej wartości to mikroinstalacje.Analiza instalacji PV przedstawiona w raporcie pt. Rozwój polskiego rynku fotowoltaicznego w latach 2010-2020 uwzględnia moc zainstalowaną i skumulowaną, ilości instalacji, ich wielkości oraz przyłączenia do poszczególnych operatorów sieci dystrybucyjnych.

Jak wynika z raportu, to właśnie mikroinstalacje zyskują coraz większą popularność. W roku 2015 aż 28 proc. skumulowanej mocy w instalacjach PV była zgromadzona właśnie w mikroinstalacjach. Dla porównania, rok wcześniej wartość ta osiągała zaledwie 13 proc.

SBF Polska PV wskazuje, że do wzrostu zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi wśród inwestorów indywidualnych przyczyniły się programy prosumenckie uruchomione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Regionalne Programy Operacyjne.

SBF Polska PV ocenia, że w obecnej chwili mikroinstalacje fotowoltaiczne stanowią 0,07 proc. mocy całego Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w Polsce.

Raport został opracowany przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV we współpracy z redakcją GLOBEnergia. Finalna wersja Raportu zostanie zaprezentowana na Branżowym Forum Fotowoltaicznym podczas targów Green Power w Poznaniu 11 maja br. oraz pod adresem www.polskapv.pl.”

Źródła: globenergia.pl / gramwzielone.pl / SBF POLSKA PV

Inny artykuł o rynku fotowoltaiki: „Fotowoltaika 2018 – kolejny rekord”.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Artboard 10 copy

ABC Fotowoltaiki - podręcznik

Przeczytaj nasz ABC Fotowoltaiki – podręcznik, aby w przystępny sposób poznać podstawowe zagadnienia z tej dziedziny. Wpisz swój adres e-mail poniżej, a otrzymasz go mailem.

Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?