Blog
Powrót

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych

5 Grudnia 2019

Wspólnota mieszkaniowa może mieć własną elektrownię słoneczną na dachu i kolektywnie produkować energię. Instalacja fotowoltaiczna zasila części wspólne budynku, czyli m.in. oświetlenia klatek, terenu zew., podziemnego parkingu czy pracy wind. 

Wydaje Ci się, że nie możesz korzystać z energii słonecznej, bo mieszkasz w budynku wielorodzinnym, a nie w samodzielnym domu z własnym dachem? Nic bardziej mylnego – fotowoltaika to idealne rozwiązanie dla wspólnot mieszkaniowych.

Jakie są korzyści inwestycji w instalację fotowoltaiczną? Energia elektryczna zużywana jest na potrzeby części wspólnych budynków, np. oświetlenia zewnętrznego terenu czy klatek schodowych, a nadwyżki są przekazywane do sieci operatora. Wspólnota odbiera je później w formie opustów w kolejnym okresie rozliczeniowym.

W ten sposób działa np. instalacja o mocy 16,78 kWp, którą Twoja Energia zamontowała dla wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Dickensa na warszawskiej Ochocie. Jej szacowana roczna produkcja to aż 14 990 kWp – to oszczędności rzędu 9 000 złotych rocznie. Instalacja ta podnosi wartość budynku, produkując darmową energię elektryczną.

Do tego wspólnota mieszkaniowa skorzystała z dotacji warszawskiej i otrzymała ją w maksymalnym wymiarze 15 000 zł. We wrześniu w stolicy ruszył kolejny nabór wniosków na dofinansowania fotowoltaiki z urzędu miasta. Można otrzymać do 15 000 zł bezzwrotnej dotacji. Nasi specjaliści wypełnią za Was wszelkie formalności i poprzedzą inwestycję analizą potrzeb i zużycia energii w celu dobrania optymalnej wielkości instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja fotowoltaiczna może być również połączona z aplikacją mobilną – tak, żeby każdy członek wspólnoty mógł przeglądać jej stan i zapoznać się z bieżącymi parametrami pozyskiwanej energii. To rozwiązanie nowoczesne i gwarantujące oszczędności.