Blog
Powrót

Jak innowacyjnie włączyć fotowoltaikę do gospodarstwa rolnego?

29 Maja 2019

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana nad ziemią może np. służyć do częściowego zacienienia roślin – źle znoszących wysokie nasłonecznienie – i zmniejszać potrzebę ich nawadniania. Do tego pod panelami schronienie przed słońcem mogą znaleźć zwierzęta.

W ostatnim artykule na blogu pisaliśmy o opłacalności fotowoltaiki w rolnictwie. Temat cieszył się Waszym zainteresowaniem na tyle, że że postanowiliśmy go rozwinąć. Dzisiaj odpowiemy, jakie innowacyjne funkcje może pełnić instalacja fotowoltaiczna poza produkcją energii elektrycznej.

Instalacja agrofotowoltaiczna

W okolicach Jeziora Bodeńskiego niemieccy naukowcy zainstalowali jakiś czas temu eksperymentalną instalację agrofotowoltaiczną o mocy 13 kWp, w której panele są zamontowano na tyle wysoko, żeby nie przeszkadzać zwierzętom i maszynom rolniczym. “Zwiększyło to wartość wytwarzanych produktów lub energii o 60 proc. w stosunku do wykorzystania tych gruntów w 100 proc. na rolnictwo lub w 100 proc. na farmy fotowoltaiczne” – podaje portal globenergia.pl.

Okazało się, że unikalna instalacja może służyć do częściowego zacienienia określonych roślin – źle znoszących wysokie nasłonecznienie – i tym samym zmniejszyć potrzebę ich nawadniania. Do tego zwierzęta mogły pod nią znaleźć schronienie przed słońcem. Energia wyprodukowana dzięki panelom została użyta do zasilania pomp wodnych i urządzeń do odsalania. Była też stosowana do chłodzenia i przetwarzania roślin oraz owoców, a tym samym wydłużał się ich czas przechowywania.

Chile i Wietnam

Następnie naukowcy postanowili przetestować te rozwiązania w trzech gospodarstwach w Chile na hodowli krewetek w Wietnamie. We wszystkich miejscach potwierdzono korzyści z eksperymentu.

W Chile pierwszą instalację zainstalowano na farmie, na której prowadzona jest duża uprawa kalafiorów i brokułów. Energia słoneczna służyła tam do czyszczenia, pakowania i chłodzenia produktów. Drugą zamontowano na farmie ziół. Trzecia elektrownia została zainstalowania w regionie, w którym jest ograniczony dostęp do sieci energetycznej i występują cykliczne przerwy w dostawach prądu. Instalacja dostarczyła tam prąd siedmiu rodzinom, zasilając m.in. inkubator do wylęgania kurzych jaj.

W przypadku hodowli krewetek panele słoneczne zapewniały cień, a tym samym stabilną, niższą temperaturę wody. Dzięki temu krewetki rosły szybciej i zdrowiej.