blog-zdj
Blog
Powrót DCIM100MEDIADJI_0600.JPG

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne – na czym polega różnica?

3 Października 2017

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne są często ze sobą mylone, mimo tego, że diametralnie różnią się działaniem. Na czym polega różnica?

Obie instalacje są systemami wykorzystującymi promieniowanie słoneczne i mimo, że na pozór wyglądają podobnie, działają na zupełnie innych zasadach.
Promienie słoneczne padają na absorbery kolektorów słonecznych, które pochłaniają ciepło. Ciepło te transportowane jest za pomocą niezamarzającego płynu (najczęściej glikol) do budynku i tam zostaje wykorzystane do ocieplenia wody lub ogrzewania pomieszczeń.
W panelach fotowoltaicznych prąd wytwarzany jest dzięki wykorzystaniu efektu fotoelektrycznego, podczas którego elektrony w strukturze płytki krzemowej panela fotowoltaicznego są wprowadzane w ruch dzięki padającym na nie cząsteczkom światła – fotonów. Ten ruch to właśnie energia elektryczna, którą następnie możemy wykorzystać w domu na wszelkie potrzeby energetyczne.
Zaletą fotowoltaiki jest to, że w przeciwieństwie do kolektorów, system nie musi być instalowany na dachu budynku, może znajdować się w dowolnym nasłonecznionym miejscu działki. Również wszelkie nadwyżki wyprodukowanej energii mogą zostać oddane do sieci i odebrane w późniejszym terminie, kiedy zapotrzebowanie na prąd będzie wyższe. Niewykorzystanie całej mocy w kolektorach słonecznych prowadzi do ich przegrzania, co może skutkować awarią.
Podsumowując: kolektory energię słoneczną przetwarzają na ciepło, natomiast fotowoltaika przetwarza ją na prąd. Ciepło wytworzone przez kolektory wykorzystuje się tylko do ogrzewania wody i pomieszczeń, natomiast energia wytworzona przez fotowoltaikę jest o wiele bardziej wszechstronna – można ją wykorzystać nie tylko do podgrzewania wody, ale do zaspokojenia wszelkich potrzeb energetycznych domu.