Blog
Powrót

PKP uruchamia stacje do ładowania samochodów elektrycznych

16 Listopada 2018

Polskie Koleje Państwowe uruchomiły pierwsze ładowarki do samochodów elektrycznych przy dworcach kolejowych na śląsku. Prof. Martin Green, “ojciec fotowoltaiki”, został nagrodzony w Moskwie za badania i pracę na rzecz rozwoju fotowoltaiki. A w Niemczech udział OZE w krajowym miksie energetyczny wzrósł do 38 proc.

Przegląd wiadomości ze świata fotowoltaiki.

1. Od piątku, 9 listopada, właściciele samochodów elektrycznych skorzystają z czterech stacji do ładowania. Pierwsze ładowarki, uruchomione przy dworcach kolejowych PKP, zainstalowano w województwie śląskim – pisze portal gramwzielone.pl

Stacje powstały przy dworcach Częstochowa, Gliwice, Katowice i Katowice Ligota – z gniazdami ładującymi o mocy 22 kW. Można przy nich jednocześnie ładować dwa samochody jednocześnie. Oby tak dalej!

2. Udział OZE w Niemczech? Już 38 proc. W trzech kwartałach 2018 r. udział energii z odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym dobił do poziomu 38 proc. To o trzy procent więcej niż w roku poprzednim – pisze portal swiatoze.pl. Polsce pozostaje tylko brać przykład.

Według niemieckiego Centrum Badań nad Energetyką Słoneczną i Wodorową i Stowarzyszenia Energii Wiatrowej i Wodnej sektor solarny zwiększył produkcję o 16 proc. – aż do łącznego poziomu 41 TWh

3. Prof. Martin Green, nazywany “ojcem fotowoltaiki” zdobył w Moskwie nagrodę Global Energy Prize. – pisze portal globenergia.pl. Doceniono go za badania i pracę na rzecz rozwoju fotowoltaiki. Global Energy Prize to przyznawana corocznie nagroda za najważniejsze osiągnięcia naukowe w dziedzinie problemów energetycznych świata. Jest jedną z najistotniejszych nagród dla naukowców na świecie.

Prof. Greena, dyrektora Australian Center for Advanced Photovoltaics na Uniwersytecie Nowej Płd Walii, uhonorowano za “zrewolucjonizowanie wydajności kosztów fotowoltaiki”. Jego głównym wynalazkiem Greena jest ogniwo PERC (Passivated Emitter and Rear Cell). Tego typu ogniwa stanowią obecnie ¼ światowej produkcji ogniw solarnych.

Razem z naukowcem Sergeyem Alekseenko, otrzymał nagrodę 39 milionów rubli (czyli około 820 tys. dolarów). Green został wybrany spośród 44 kandydatów z 14 krajów, wśród których był też Elon Musk.