Blog
Powrót

Szacunkowa produkcja instalacji fotowoltaicznej VS rzeczywistość

13 Czerwca 2017

W czerwcu 2017 mija dokładnie rok od uruchomienia instalacji fotowoltaicznej, którą wykonaliśmy dla naszego Klienta w Koszalinie. Przed montażem wykonaliśmy audyt, na którym oszacowaliśmy roczną produkcję z energii słonecznej. Zobaczcie, jak sprawdziły się nasze obliczenia.

Bezpłatny audyt, który wykonujemy dla naszych Klientów zainteresowanych korzystaniem z energii słonecznej, ma na celu oszacować zużycie energii i dobrać odpowiednie parametry instalacji. Obliczenia wykonujemy na podstawie m.in. mocy instalacji, nachylenia względem powierzchni dachu, ustawienia względem kierunków świata, lokalizacji (różny stopień nasłonecznienia), amplitudy temperatur w danym regionie, a także danych o zużyciu energii przez Klienta (najlepiej w podziale na dzienne i nocne). Tego typu audyt wykonaliśmy dla naszego Klienta z Koszalina, u którego dokładnie rok temu zamontowaliśmy instalację fotowoltaiczną o mocy 10,25 kWp. Oto wykres obrazujący produkcję energii przez ostatni rok:

Zrzut ekranu 2017-06-13 o 11.09.05

Szacowana roczna produkcja tej instalacji o mocy 10,25 kWp wynosiła 9737,500 kWp, ale rzeczywista produkcja osiągnęła wynik aż 10 604,345 kWp! To o 866,845 kWp więcej energii, niż przewidywano.

Spójrzcie na wykresy z naszym szacunkiem oraz rzeczywistą produkcją z podziałem na miesiące:

Zrzut ekranu 2017-06-13 o 11.09.21 Zrzut ekranu 2017-06-13 o 11.09.29

Jak widać, w okresie około zimowym, produkcja nieznacznie spadła, jednak w okresie wiosenno-letnim oraz na początku jesieni produkcja znacząco przewyższała wartości szacunkowe. Dzięki systemowi opustów, czyli według zasad na jakich rozliczana jest z zakładem energetycznym energia oddawana i pobierana z sieci, nadwyżka wyprodukowana w okresie wiosenno-letnim zostaje odebrana z sieci w pochmurne zimowe dni. Każda kWh energii oddana do sieci może zostać z niej odebrana przez 365 dni od daty jej wprowadzenia. W ten sposób instalacja dostarczyła dokładnie tyle energii elektrycznej (a nawet więcej!), ile potrzebował nasz Klient.

Chcesz, aby Twoja Energia wykonała bezpłatny audyt dla Ciebie, Twojej firmy lub gospodarstwa rolnego? Nie zwlekaj i skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!