fbpx

Poradnik

data publikacji

24 stycznia 2019

czas czytania

5 min

kategoria

tagi

fotowoltaika

8 ekologicznych przedmiotów codziennego użytku

Nasza świadomość ekologiczna w Polsce rośnie: jeździmy do pracy rowerami, sortujemy śmieci i korzystamy z odnawialnych źródeł energii. Wiemy, że działania człowieka sprawiają, że kurczą się naturalne zasoby naszej planety i postępuje degradacja środowiska. Nawet nasze codzienne wybory w drobnych, prozaicznych sytuacjach mają znaczenie. Każdego dnia korzystamy z produktów i wykonujemy czynności, które mogą być szkodliwe dla środowiska. Dlatego wybraliśmy dla Was kilka ekologicznych “zamienników”, prostych produktów i rozwiązań, które mogą ograniczyć negatywny wpływ na naszą planetę. Warto zacząć zmianę od najdrobniejszych rzeczy!

  1. Naturalne środki czystości

Środki czystości są często bardzo szkodliwe dla środowiska, warto więc zastąpić ją naturalnymi środkami np. z octu, soku z cytryny, sody. Chemię gospodarczą można też kupować do własnej butelki, żeby nie generować plastiku.

  1. Słomki do napojów

Niektórzy nie wyobrażają sobie kolorowego drinka bez słomki. Problem polega na tym, że każdego roku do oceanów trafia 12 mln ton plastiku, z czego 84 proc. to plastikowe przedmioty jednorazowego użytku. Możesz użyć wielorazową alternatywę do plastikowej słomki: ze szkła, stali nierdzewnej czy bambusa. Na rynku jest też teraz mnóstwo specjalnych szczoteczek, którymi można czyścić je wewnątrz.

  1. Talerzyki i sztućce jednorazowe

Grill, rodzinny piknik czy impreza plenerowa to sytuacje, w których trudno wyjmować zastawę stołową czy porcelanę. Jeżeli potrzebujemy wtedy jednorazówek, to wybierajmy wtedy talerzyki i sztućce z materiałów biodegradowalnych. W ostatnim czasie hitem są materiały z otrąb będące innowacyjnym pomysłem polskiego producenta. Powstają po mieleniu zbóż!

  1. Żarówki LED

Zużywają nawet do 80 proc. mniej energii niż zwykłe, są bardziej wytrzymałe i nie przepalają się.

  1. Ekotorby

To już standard. Coraz mniej sklepów w ogóle ma darmowe siatki na zakupy wykonane z tworzyw sztucznych. Zamiast brać za każdym razem nietrwałą i szkodliwą torebkę, warto kupić ekotorbę np. z  lnu czy bawełny – często będącą fajnym gadżetem, z ciekawą grafiką czy śmiesznym hasłem.

  1. Butelki wielokrotnego użytku, bidony, własne szklane kubki

Są wygodne, oszczędne (nie musimy za każdym razem kupować wody) i sprawiają, że ograniczamy zużycie plastiku: butelek czy jednorazowych kubków po kawie. I do tego modne – coraz więcej osób przychodzi z własnym kubkiem do kawiarni i bierze napój na wynos (kilka kawiarni oferuje nawet wtedy zniżkę).

  1. Kosmetyki w ekologicznych opakowaniach

Warto używać przede wszystkim w opakowań ze szkła (ewentualnie biodegradowalnych). I wybierać je świadomie, zwracając uwagę na  symbole umieszczone na kosmetykach.

  1. Patyczki higieniczne

Bez trudu można sięgnąć po ekologiczny zamiennik: wykonany z bambusa i bawełny organicznej czy papieru. Zamiast do oceanu trafi wtedy do kompostownika.

Wiemy jak trudny jest wybór właściwego wykonawcy…

Chcemy Ci pomóc podjąć tę decyzję tak abyś miał pewność, że jest właściwa. W tym celu przygotowaliśmy przewodnik „5 kroków do darmowego prądu ze słońca”. Zapoznaj się z nim klikając w poniższe linki:

Artboard 10 copy

ABC Fotowoltaiki - podręcznik

Przeczytaj nasz ABC Fotowoltaiki – podręcznik, aby w przystępny sposób poznać podstawowe zagadnienia fotowoltaiki. Wpisz swój adres e-mail poniżej, a otrzymasz go mailem.

najpopularniejsze artykuły

najnowsze artykuły

Czy wiesz, że mamy dla Ciebie...

500

złotych

zniżki od ceny podanej w ofercie przez konsultanta!
Chcesz otrzymać szybką i darmową wycenę instalacji?
Podaj nam swój numer, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 5 minut, żeby porozmawiać o wycenie i specjalnej ofercie dla Ciebie.
lub zadzwoń do nas:
Podaj nam swój numer, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 5 minut, żeby porozmawiać o wycenie i specjalnej ofercie dla Ciebie.
Zadzwoń lub napisz do nas
biuro@twojaenergia.pl
Chcesz otrzymać darmową wycenę? Porozmawiajmy!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.