fbpx

Poradnik

data publikacji

5 maja 2020

czas czytania

5 min

kategoria

tagi

fotowoltaika

ABC fotowoltaiki cz.2. Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna

Instalacja fotowoltaiczna to niezależność energetyczna, samodzielność i samowystarczalność. Twoje gospodarstwo domowe może stać się dzięki niej mniej wrażliwe na wzrosty cen prądu. A te sukcesywnie będą szły w górę. Czytaj drugą odsłonę naszego cyklu “ABC fotowoltaiki”, czyli “B” jak bezpieczeństwo.

Ceny energii z początkiem br. wzrosły o ok. 12 proc., a eksperci szacują, że opłaty mogą pójść w górę jeszcze nawet o 20 proc. w kolejnych 10 latach. Jak można się przed tymi wzrostami zabezpieczyć? Tysiące Polaków zaczęło produkować własną zieloną energię.

W 2019 r. fotowoltaika w naszym kraju przeżyła “boom” – moc instalacji wzrosła w tym czasie o 181 proc. Na początku kwietnia tego roku, jak podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, łączna moc instalacji podłączonych do sieci przekroczyła 1695 MW. To wzrost o 6 proc. w porównaniu z ubiegłym miesiące.

– Własna elektrownia słoneczna na naszym dachu zapewnia nam niezależność energetyczną i niższe rachunki za prąd (nawet o 90 proc.) przez kolejne dwie, trzy dekady. To rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne dla kilku pokoleń domowników – tłumaczy Dagmara Batogowska, prezes Twojej Energii.

Większy udział fotowoltaiki w krajowej produkcji energii może stanowić też zabezpieczenie przed przerwami w dostawach prądu, tzw. blackoutami, z powodu suszy i fali upałów. Jak zauważa Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, przy wysokich temperaturach obniża się sprawność systemów chłodniczych w konwencjonalnych elektrowniach – i rośnie prawdopodobieństwo ich awarii. Elektrownie te będą musiały więc ograniczać produkcję w czasie, kiedy energia jest najbardziej potrzebna. W takich sytuacjach niezależność energetyczna jest szczególnie ważna.

Według niemieckiego Instytutu Fraunhofera ISE do 2025 r. fotowoltaika będzie najtańszym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej. Trend ten wymusza m.in. prawo Unii Europejskiej, które przewiduje rosnący udział odnawialnych źródeł energii w całościowej produkcji energetycznej krajów członkowskich. Do tego słońce, szczególnie w Polsce, jest w tym momencie jednym z najbardziej dostępnych i bezpiecznych źródeł OZE.

Fotowoltaika to też rozwiązanie przyjazne środowisku i obniżające emisję trujących substancji, gazów cieplarnianych i pyłów z konwencjonalnych źródeł energii. To nasz wkład w czyste powietrze, którym oddychamy wszyscy. Wytwarzanie energii z promieni słonecznych nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i zwierząt – odbywa się w zgodzie i we współpracy z naturą.

Wiemy jak trudny jest wybór właściwego wykonawcy…

Chcemy Ci pomóc podjąć tę decyzję tak abyś miał pewność, że jest właściwa. W tym celu przygotowaliśmy przewodnik „5 kroków do darmowego prądu ze słońca”. Zapoznaj się z nim klikając w poniższe linki:

Artboard 10 copy

ABC Fotowoltaiki - podręcznik

Przeczytaj nasz ABC Fotowoltaiki – podręcznik, aby w przystępny sposób poznać podstawowe zagadnienia fotowoltaiki. Wpisz swój adres e-mail poniżej, a otrzymasz go mailem.

najpopularniejsze artykuły

najnowsze artykuły

Czy wiesz, że mamy dla Ciebie...

500

złotych

zniżki od ceny podanej w ofercie przez konsultanta!
Chcesz otrzymać szybką i darmową wycenę instalacji?
Podaj nam swój numer, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 5 minut, żeby porozmawiać o wycenie i specjalnej ofercie dla Ciebie.
lub zadzwoń do nas:
Podaj nam swój numer, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 5 minut, żeby porozmawiać o wycenie i specjalnej ofercie dla Ciebie.
Zadzwoń lub napisz do nas
biuro@twojaenergia.pl
Chcesz otrzymać darmową wycenę? Porozmawiajmy!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.