sposoby walki ze smogiem
data publikacji
14 marca 2017
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

5 sposobów walki ze smogiem

Sposoby walki ze smogiem są coraz częściej przedmiotem publicznych debat. Coraz głośniej mówi się o smogu, jego przyczynach i skutkach. Polskie miasta, szczególnie te w południowym regionie, zajmują czołówkę miejsc na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w całej Europie.

W skład smogu wchodzą najbardziej niebezpieczne cząsteczki: silnie rakotwórczego benzo(a)pirenu i związków chemicznych: tlenku siarki, azotu, węgla i metali ciężkich. W Polsce rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera 44 000 osób. Normy szkodliwych pyłów przekraczane są nawet o 1000 i więcej procent. Do powstawania zanieczyszczeń przyczynia się m.in. wysokie zużycie węgla, ilość samochodów na ulicach i spalanie śmieci w domowych piecach. Smog to nie tylko sprawa zależna od regulacji prawnych, ale też od świadomości społeczeństwa o problemie. Istnieje kilka sposobów na to, jak obniżyć swój wpływ na zatruwanie nas samych i środowiska. A oto 5 sposobów walki ze smogiem:

1. Zmiana środka komunikacji

Duża ilość samochodów na ulicach przyczynia się do znacznego zanieczyszczenia powietrza. Do tego dochodzą korki i koszty związane z benzyną, która pochodzi ze źródeł nieodnawialnych. Dlatego w większych miastach warto przynajmniej od czasu do czasu korzystać z komunikacji miejskiej lub w cieplejsze dni przesiąść się na rower. Jeśli nie mamy możliwości korzystania z transportu publicznego lub roweru zadbajmy o swoje auta, gdyż najwięcej zanieczyszczeń powodują stare auta z niesprawnymi filtrami cząstek stałych. Projektowana, nowa norma emisji spalin Euro 7 ma drastycznie zaostrzyć limity emisji NOx i CO i praktycznie wyeliminować samochody z silnikami spalinowymi. Ale zanim to nastąpi warto się do takich rozwiązań przygotować i zacząć korzystać z aut hybrydowych.

2. Sadzenie drzew 

Drzewa i rośliny pełnią bardzo ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej jakości powietrza. W procesie fotosyntezy wykorzystują dwutlenek węgla i zmieniają go w tlen, którym wszyscy oddychamy. Jedna dorosła sosna jest w stanie wyprodukować tlen dla aż trzech osób. Dlatego posiadając działkę budowlaną warto pomyśleć o posadzeniu chociaż jednego drzewa oraz zastanowić się nad tym, czy warto ścinać te już rosnące na naszej posesji.

3. Zwróć uwagę na sąsiada!

Pamiętajmy – za jakość naszego środowiska odpowiedzialni jesteśmy my wszyscy. Dlatego jeżeli zauważymy, że z komina naszego sąsiada wydobywa się czarny, śmierdzący dym mamy prawo zgłosić to na policję lub straż miejską. Warto pamiętać, że palenie śmieciami jest prawnie karane.

4. Pamiętajmy o zdrowiu

Czyli o tym, co mamy najcenniejsze. W dniach największego stężenia pyłów nie wychodźmy na spacery i nie uprawiajmy sportu na powietrzu. Należy też ograniczyć przebywanie na zewnątrz, ale jeżeli nie jest to możliwe, należy użyć maski przeciwsmogowej. Dzięki specjalnym, wymiennym filtrom maska oczyszcza powietrze, którym oddychamy. Smog może przedostawać się do wnętrza naszych mieszkań, szczególnie jeżeli posiadamy starą stolarkę okienną. Dlatego należy unikać otwierania okien. Powietrze w mieszkaniu oczyścić możemy za pomocą specjalnego urządzenia – odpylacza powietrza. Zastosowanie się do tych wskazówek powinno zmniejszyć ryzyko chorób dróg oddechowych.

5. Instalacja pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych

To oszczędne i ekologiczne połączenie. W wielu polskich domach wciąż używa się starych pieców grzewczych, w których nierzadko pali się zwykłymi śmieciami. Wytwarzane przy tym związki chemiczne w ogromnej skali szkodzą naszemu środowisku naturalnemu i przyczyniają się do zwiększania smogu. Pompa ciepła oraz instalacja fotowoltaiczna nie wytwarzają żadnych szkodliwych związków i doskonale sprawdzają się razem. Pompy działają na zasadzie “odpompowania” ciepła i przekazania go w inne miejsce, np. do pomieszczenia w domu. Sama pompa nie wytwarza ciepła, a jedynie je “przenosi”, dlatego nie potrzebuje do pracy wiele energii elektrycznej. Korzystanie z takiego urządzenia znacznie redukuje koszty związane z ogrzewaniem. Na zakup pomp ciepła, podobnie jak fotowoltaiki dostępne są dofinansowania z programu „Czyste Powietrze„. Pompa w połączeniu z fotowoltaiką to inwestycja, nie tylko ekologiczna, ale i zapewniająca bezpieczeństwo i niezależność energetyczną. To jeden z najskuteczniejszych sposobów walki ze smogiem.

Poza zasilaniem urządzenia grzewczego, panele fotowoltaiczne produkują też energię elektryczną dla całego gospodarstwa domowego. To oznacza, że przy dobrze dobranej mocy instalacji, wysokość rachunków zostaje obniżona do niemalże symbolicznej kwoty, związanej głównie z utrzymaniem sieci elektroenergetycznych.

Jeżeli jesteś zainteresowany/zainteresowana założeniem własnej instalacji fotowoltaicznej i/lub likwidacją „kopciucha” skontaktuj się z nami. To najlepszy czas na wykonanie pierwszego kroku w stronę oszczędności i wykorzystania EKO-rozwiązań.

O walce ze smogiem w Warszawie przeczytasz w artykule:  Stolica walczy ze smogiem.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?