data publikacji
16 kwietnia 2018
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Dom jutra – inteligentny i zrównoważony

W niedalekiej przyszłości w naszych domach i mieszkaniach będzie coraz więcej inteligentnych urządzeń. Systemy smart home będą wspierać naszą wygodę i poprawiać nasze bezpieczeństwo. Jedno kliknięcie w telefonie i ekspres sam zaparzy kawę. Inteligentna lodówka sama złoży zamówienie do supermarketu. Wanna napełni się przed naszym powrotem. Inteligentny dom jutra będzie też wydajny energetycznie, ekologiczny i – oczywiście – będą korzystać z energii słonecznej.

Oferowane dzisiaj technologie z domeny smart home to przede wszystkim sprzęty domowe, którymi można sterować ze smartfonów czy tabletów. Producenci co chwilę wychodzą z nowymi pomysłami komunikujących się ze sobą kuchenek, drukarek naleśników, autonomicznych odkurzaczy, inteligentnego oświetlenia czy luster wyświetlających pogodę i notowania na giełdzie (tutaj sposób jak zrobić je samodzielnie).

Drzwi do domu jutra skanują nasze linie papilarne. Inteligentna lodówka wyświetla przepis z internetu oraz informuje nas, których produktów zaczyna brakować. Sama też składa zamówienie do supermarketu. Smart telewizor rozpoznaje twarze domowników i automatycznie włącza kontrolę rodzicielską dzieciom. Samobieżną kosiarkę uruchomimy z każdego miejsca telefonem – np. podczas wakacji. Ma wbudowany lokalizator GPS, nie straszny jej deszcz, jazda pod górę i sama wraca do swojej stacji ładowania.

Dom przyszłości musi jednak przede wszystkim oszczędzać ciepło i prąd – używać energii tylko wtedy, gdy faktycznie jest to potrzebne. Dostosowywać natężenie lamp w zależności od naturalnego oświetlenia. Pozwolić nam monitorować zużycie prądu w aplikacji mobilnej, samodzielnie regulować ogrzewanie, automatycznie otwierać i zamykać okna (biorąc przy tym pod uwagę np. poziom smogu). I – oczywiście – korzystać z odnawialnych źródeł energii.

Inteligentne osiedla

Pilotażowe projekty inteligentnych osiedli są nakierowane przede wszystkim na wydajne zużycie energii. Najczęściej domy jutra generują w nich prąd dzięki panelom fotowoltaicznym zamocowanym na dachach. Energia słoneczna zasila sprzęty domowe i stacje ładowania dla samochodów elektrycznych. Mieszkańcy mogą z poziomu komputerów i telefonów np. ustalić, że zmywarka uruchomi się w momencie, kiedy instalacja fotowoltaiczna wytworzy 1000 Wh (watogodzin) prądu. Tym samym będzie działać za darmo i ekologicznie.

W smart osiedlach nadwyżkę prądu można magazynować w akumulatorach umieszczonych w piwnicach. Alternatywnie – domy mogą być połączone w ekosystemie i przekazywać sobie nawzajem energię w zależności od potrzeb w konkretnych budynkach. Mogą też handlować bezpośrednio ze sobą energią – jak w Nowym Jorku w projekcie Brooklyn Microgrid – za pomocą zdecentralizowanego systemu blockchain. Nie korzystają wtedy z żadnego pośrednika i nie tracą za dużo energii podczas przesyłu.

Produkcja energii z własnych źródeł i racjonalne jej wykorzystanie pozwala znacznie obniżyć rachunki za prąd. Inteligentne domy mają też np. zaprogramowane ogrzewanie, które automatycznie wyłącza się kiedy domownik otwiera okna. Do tego wydajne systemy wentylacji odzyskujące ciepło pozwalają znacznie zredukować jego koszty. Z kolei w nieco dalszej przyszłości będzie możliwe recyklingowanie większości wody w łazienkach, toaletach i kuchniach – jak na statkach kosmicznych.

Technologie smart home sprawią, że nasze domy będą bardziej zrównoważone i racjonalne. Nabywcy mieszkań będą oczekiwać coraz więcej tych rozwiązań, a branża budowlana będzie musiała wyjść im naprzeciw. Fotowoltaika będzie miała wśród nich stałe miejsce.

Jak się przygotować?

W Twojej Energii już dzisiaj oferujemy naszym klientom możliwość wypożyczenia urządzenia monitorującego zużycie energii i wskazującego: co, kiedy i ile prądu pobiera. Dzięki niemu można świadomie dopasować zużycie do posiadanej taryfy i produkcji.

Kiedy w przyszłości nasz trawnik będzie kosił się sam, dom jutra sam się posprząta, kawa zaparzy i naczynia same się pozmywają – i to wszystko dzięki tańszej i zielonej energii . Zyskamy więcej czasu dla bliskich i na odpoczynek. W Twojej Energii wiemy, że nie ma nic cenniejszego.

Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci przygotować się do wykorzystania powyżej opisanych możliwości.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?