fotowoltaika dla rolnika
data publikacji
19 kwietnia 2019
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Fotowoltaika dla rolnictwa – czy to opłacalne?

Fotowoltaika dla rolnictwa – opłacalność? Czy instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się w gospodarstwie rolnym? Ile można zaoszczędzić? Jaka może być jej rola poza produkcją energii elektrycznej? Odpowiadamy!

Instalacja fotowoltaiczna na budynku gospodarstwa rolnego to zwyczajny widok, kiedy jedziemy przez Niemcy, Austrię czy Czechy. Niestety w Polsce to ciągle rzadkość. Rolnicy u naszych zachodnich i południowych sąsiadów chętnie korzystają z czystej energii. Ich gospodarstwa produkujące żywność mają wysokie potrzeby energetyczne – jak zakłady usługowe czy produkcyjne, a fotowoltaika po prostu przynosi im wymierne oszczędności. Niezależnie od przedmiotu działalności – czy chodzi o suszenie zboża, chłodzenie owoców po zbiorach czy chów zwierząt (w tym: chłodzenie mleka i jaj), branża rolnicza ma jedną wspólną cechę – zawsze potrzebuje dużej ilości energii w określonych porach roku. Fotowoltaika jest tu doskonałym rozwiązaniem.

Co może zyskać polski rolnik?

Własna elektrownia fotowoltaiczna to przede wszystkim możliwość produkowania energii na własne potrzeby i oszczędności, które można zainwestować w rozwój gospodarstwa. To też możliwość uniezależnienie się od – ostatnio coraz bardziej – zmiennych cen prądu. Jego podwyżki w przyszłości mogą negatywnie wpływać na konkurencyjność produkowanej w gospodarstwie żywności. Do tego, w przypadku awarii sieci, instalacja fotowoltaiczna (off grid oraz hybrydowa) – obok magazynów energii – zapewni ciągłość pracy urządzeń np. chłodziarek.

Produkcja zdrowej żywności przy użyciu zielonej energii może też wyróżnić produkty pochodzące z danego gospodarstwa na tle innych w czasach coraz większej świadomości ekologicznej konsumentów. Coraz więcej przedsiębiorców w swoich treściach marketingowych chwali się korzystaniem z fotowoltaiki.

Fotowoltaika dla rolnictwa – opłacalność

Instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie rolnym może być nawet bardziej opłacalna niż w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych lub usługowych. Rolnik płacący podatek VAT może go w całości odliczyć odzyskując 23 proc. Może też liczyć na 25 proc. odliczenie od podatku gruntowego. Tę ulgę inwestycyjną może rozliczyć przez okres nawet 15 lat. Oznacza to łącznie aż 48 proc. upustu! Sprawia to, że inwestycja w fotowoltaikę może zwrócić się nawet w piątym roku pracy i zacząć przynosić zyski przez minimum 20 kolejnych lat. Do tego im większe gospodarstwo i większe zapotrzebowanie energetyczne – tym większa instalacja i większe oszczędności.

Zobacz naszą galerię z realizacji w Bestwinie, w województwie wielkopolskim.

Przeanalizujmy to na przykładzie. Załóżmy, że gospodarstwo rolne ma 20 000 kWh zapotrzebowania na energię elektryczną rocznie. Nasi eksperci polecają tutaj instalację fotowoltaiczną o mocy 25 kW zlokalizowaną obok budynku gospodarstwa na konstrukcji gruntowej. Wyprodukuje ona średnio 25 000 kWh rocznie.

Koszt inwestycji to 92 000 zł, w tym 23% VAT (17 200 zł), a ulga inwestycyjna od podatku gruntowego 25% to 23 000 zł.

Podsumowując fotowoltaika dla rolnika to:

  • koszt po odliczeniu ulg = 51 800 zł (92 000 zł – 17 200 zł – 23 000 zł),
  • oszczędności roczne przy dzisiejszej cenie energii = 8 000 zł (20 000 kWh * 0,45 zł),
  • czas zwrotu kosztów instalacji przy dzisiejszej cenie energii = niecałe 7 lat.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z prognozami cena energii od IV kwartału tego roku zacznie gwałtownie rosnąć, stąd czas zwrotu może skrócić się do 4–5 lat.

Innowacyjne połączenie rolnictwa i fotowoltaiki

Niemiecki instytut ISE Fraunhofer przeprowadził jakiś czas temu eksperyment w okolicach Jeziora Bodeńskiego, w którym postanowiono sprawdzić, czy można efektywnie połączyć rolnictwo i fotowoltaikę. Rezultat? Wartość wytworzonych produktów lub energii wzrosła o 60 proc. w stosunku do przeznaczenia gruntów tylko na rolnictwo lub tylko na farmy fotowoltaiczne. Instytut wykorzystał do tego specjalną instalację “agrofotowoltaiczną”, w której panele są zamontowane na tyle wysoko, żeby pozwolić na swobodne przemieszczanie się zwierząt i sprzętu rolniczego.

W zeszłym roku naukowcy postanowili przetestować te rozwiązania w trzech gospodarstwach w Chile i na hodowli krewetek w Wietnamie. W każdym przypadku potwierdzono korzyści z pilotażowego projektu. Fotowoltaika dla rolnika to dobre rozwiązanie.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?