data publikacji
6 czerwca 2018
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Fotowoltaika w przestrzeni miejskiej

Coraz więcej urządzeń w przestrzeni miejskiej jest zasilanych energią słoneczną. Pojawiające się na ulicach fotowoltaiczne ławki, parkometry czy podświetlane billboardy to małe – ale ważne – kroki na drodze do zrównoważonej i przyjaznej środowisku przestrzeni miejskiej. Wiele małych, rozproszonych źródeł czystej energii wpływa na ograniczenie smogu, podnosi świadomość ekologiczną mieszkańców. Sprawia też, że w budżecie miasta zostaje więcej pieniędzy.

Fotowoltaika staje się coraz bardziej obecna w codziennym życiu mieszkańców miast. Oprócz stale rosnącej liczby mikroinstalacji, na ulicach można zauważyć ławki, parkometry czy billboardy zasilane małymi panelami słonecznymi. Fotowoltaika w tkance miejskiej używana jest do zasilania sygnalizacji świetlnych, latarni ulicznych, automatycznych wypożyczalni rowerów, oświetlania znaków drogowych czy przystanków autobusowych.

W miastach, które borykają się z problemem smogu, pozyskiwanie zielonej energii ze zdecentralizowanych i rozproszonych źródeł przyczynia się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Eliminuje się w ten sposób część energii pochodzącą z paliw kopalnych. Urządzenia zasilane energią słoneczną zmieniają przestrzeń miejską w bardziej zrównoważoną, przyjazną człowiekowi i środowisku, oraz podnoszą świadomość ekologiczną w społeczeństwie.

Decydując się na rozwiązania wykorzystujące fotowoltaikę, władze mogą podnieść popularność miast i zaprezentować je jako zainteresowane ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem.

Najczęściej do urządzeń miejskich stosuje się nieduże panele polikrystaliczne, Sprawniej wychwytują one rozproszone światło słoneczne (nierzadkie w warunkach atmosferycznych w Polsce) oraz są tańsze od monokrystalicznych. Jednak nie jest to regułą – monokrystaliczne panele też bywają stosowane jak np. w automatycznych wypożyczalniach rowerowych w Warszawie. Ich zaletą jest to, że w warunkach silnego nasłonecznienia mają dużą wydajność konwersji energii.

Popularnym przykładem urządzeń fotowoltaicznych w miastach są ławki solarne, które stanęły już w Warszawie, Tarnobrzegu, Gostyninie, Szczecinie, Zielonej Górze i Białymstoku. Przechodnie mogą dzięki nim podładować smartfon czy laptop. W nowszych modelach mogą na wbudowanych wyświetlaczach odczytać rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, prognozę pogody czy ostrzeżenia o utrudnieniach w ruchu. Dzięki takim urządzeniom przestrzeń miejska staje się bardziej interaktywna, przyjazna i atrakcyjna mieszkańcom.

Park ekologiczny

W przestrzeni miejskiej pojawiają się też większe projekty wykorzystujące potencjał fotowoltaiki np. park ekologiczny, który ma powstać w warszawskim Ursusie. Do oświetlenia ekoparku zostaną użyte latarnie z panelami solarnymi. Park ma kosztować 10 mln złotych i będzie otwarty dla mieszkańców. Na jego terenie będą place zabaw zbudowane z naturalnych elementów, polany piknikowe, zielone przestrzenie do wypoczynku. W parku powstaną też boiska sportowe i wybiegi dla psów. Urządzenia i elementy małej architektury zostaną wykonane z materiałów z recyklingu.

Warszawa korzysta też z energii słonecznej w swojej komunikacji publicznej. Miejskie Zakłady Autobusowe stopniowo wprowadzają do swojej floty autobusy z ogniwami fotowoltaicznymi na dachach. Korzystają też z systemu stacjonarnego w jednej z zajezdni. Energia pochodząca z ogniw umieszczonych na dachach autobusów ma być wykorzystywana do zasilania: kasowników, biletomatów, klimatyzacji autobusów i monitoringu. Z kolei instalacja fotowoltaiczna o mocy 75 kWp zamontowana na dachu hali stołecznego przewoźnika pokrywa bieżące potrzeby zajezdni i zaspokaja około 20% zużycia energii.

Oprócz instalowanych w przestrzeni publicznej urządzeń wykorzystujących energię słoneczną, Warszawa dofinansowuje inwestycje mieszkańców w odnawialne źródła energii. Mieszkańcy stolicy mogą otrzymać dotację (nawet do 40% zwrotu kosztów) do inwestycji służących ochronie środowiska – w tym na instalacje fotowoltaiczne. Kolejny nabór już we wrześniu. Twoja Energia już przygotowuje potrzebną dokumentację dla klientów. Jeśli chcesz sprawić, żeby Warszawa była bardziej ekologiczna i korzystać z energii słonecznej w swoim domu – podpowiemy jak!

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?