data publikacji
3 grudnia 2016
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Opłacalność fotowoltaiki dla przedsiębiorstw

Opłacalność fotowoltaiki dla firm jest coraz większa. Fotowoltaika to prawdopodobnie najczęściej wybierany przez przedsiębiorców sposób na obniżenie rachunków za energię w siedzibie swojej firmy. Przykład dają te największe przedsiębiorstwa – jak Ikea, czy Google, które swoje sklepy i siedziby chętnie zasilają za pomocą elektrowni słonecznych. Opłacalność fotowoltaiki jest uzależniona od przepisów dotyczących OZE obowiązujących w danym kraju.

Fotowoltaika to także świetne rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dlaczego prowadząc własną działalność gospodarczą, warto zainwestować w montaż mikroinstalacji?

Trzeba zaznaczyć, że w obecnym stanie prawnym w Polsce, ogniwa fotowoltaiczne i produkcja energii na własne potrzeby, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które mają wysokie zapotrzebowanie na prąd w ciągu dnia, szczególnie latem. Fotowoltaika polecana jest m.in. firmom prowadzącym działalność usługową, w budynkach korzystających z klimatyzacji, eksploatujących w ciągu dnia sprzęt elektroniczny. Ze znacznych oszczędności korzystają np. stacje benzynowe, magazyny chłodnicze, serwerownie. Są to przedsiębiorstwa, w których największa letnia produkcja z instalacji pokrywa się z najwyższym zapotrzebowaniem na energię. Od wejścia w życie nowej ustawy o OZE w lipcu 2016 r., montaż instalacji fotowoltaicznych typu on-grid, umożliwia przedsiębiorcom produkcję energii elektrycznej na potrzeby własne oraz jej bieżące zużycie.

Fotowoltaika dla firm – opłacalność

Dla firm, zmniejszenie opłat za rachunki, przy odpowiednio dobranej instalacji, może wynieść nawet 60%! Kolejną ważną zaletą posiadania własnej instalacji jest ochrona przed podwyżkami cen energii. Przewiduje się, że w najbliższym czasie podwyżki te mogą wynieść nawet 6% w skali roku. Dla przedsiębiorców posiadających własną mikroinstalację będą one w znacznie mniejszym stopniu odczuwalne. Spadnie bowiem ich zapotrzebowanie na prąd od zewnętrznego dostawcy. Inwestycja w fotowoltaikę gwarantuje bezpieczny zwrot w ciągu 7-8 lat, natomiast producenci paneli dają gwarancję wydajności na okres minimum 25 lat. Cyklicznie ogłaszane są programy, które pozwalają uzyskać dofinansowanie w formie dotacji lub w części umarzalnych pożyczek. Dzięki nim okres zwrotu inwestycji znacznie się skraca. Natomiast oszczędności związane z obniżeniem kosztów zużywanej energii to korzyść odczuwalna już od 1 rachunku za prąd.

Jedna z naszych instalacji wykonanych dla Klienta – przedsiębiorcy, znajduje się w Grodzisku Mazowieckim. Ta elektrownia słoneczna o mocy 10 kWp zaspokaja nie tylko potrzeby energetyczne siłowni, ale także budynku mieszkalnego. Instalacja fotowoltaiczna znajduje się na dachu płaskim, dlatego panele zamontowane zostały na specjalnych stelażach, zapewniających im optymalne nachylenie.

9-2

15-1

Jeżeli posiadasz firmę i zastanawiasz się nad obniżeniem kosztów jej działania, skontaktuj się z nami! Udzielimy Ci wszelkich potrzebnych informacji, na temat opłacalności fotowoltaiki, odpowiemy na pytania i doradzimy, jaka instalacja będzie najlepsza dla potrzeb Twoich i Twojej firmy. Opłacalność fotowoltaiki dla przedsiębiorstw jest coraz większa. Wstępny audyt dla firm wykonujemy bezpłatnie.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?