fbpx
data publikacji
30 stycznia 2017
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Dobór instalacji fotowoltaicznej

Dobór instalacji fotowoltaicznej zaczyna się od pytania jaka moc instalacji zaspokoi nasze potrzeby energetyczne. To pytanie stawia sobie każdy inwestor bez względu na czy rozważa zakup fotowoltaiki dla domu, firmy, czy gospodarstwa rolnego. Często zadawane pytania dotyczą też sensowności fotowoltaiki wschód-zachód oraz czy instalacja off-grid czy on grid?

W Polsce instalacje off grid realizowane są rzadko, bo podłączenia do sieci energetycznej są dobre i wyłączenia prądu zdarzają się sporadycznie. Instalacja on-grid jest obecnie najpopularniejszy i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.  Dzięki niemu, niezużyta na bieżąco energia może być „magazynowana” w sieci i odbierana w pochmurny dzień lub w nocy.

Jeśli podłączenie do sieci energetycznej jest słabe i często zdarzają się wyłączenia prądu lub napięcie jest niestabilne, to lepszym rozwiązaniem jest instalacja hybrydowa, która jest podłączona do sieci, ale także posiada możliwość magazynowania energii w akumulatorach. Dzięki nim możemy wybrać, gdzie chcemy magazynować wyprodukowane nadwyżki. Jeśli zachodzi potrzeba instalacja automatycznie przełącza się na pobieranie energii z akumulatorów.

Dobór instalacji – umiejscowienie paneli fotowoltaicznych

Planując własną elektorownię słoneczną pod uwagę należy wziąć również miejsce i sposób montażu paneli fotowoltaicznych. Najczęściej montuje się je na dachu, ale możliwe jest również zbudowanie mikroinstalacji naziemnej. Przed montażem należy zwrócić uwagę na potencjalne zacienienie (kominy, otaczające budynek drzewa) oraz nachylenie dachu. Idealny kąt nachylenia to 35 stopni, jednak nieodpowiednie nachylenie łatwo można skorygować specjalnymi stelażami. Najlepszym kierunkiem ułożenia paneli fotowoltaicznych jest południowa połać dachu, jednak w Polsce dachy mają częściej układ wschód-zachód, który również bardzo dobrze nadają się pod fotowoltaikę. Fotowoltaika wschód-zachód sprawdza się szczególnie kiedy inwestor niewiele zużywa energii w ciągu dnia, a zdecydowanie więcej rano i po powrocie z pracy.

Dobór instalacji – szacowanie mocy instalacji

W celu oszacowania mocy instalacji, należy sumę naszych wszystkich rachunków liczonych w kWh za ostatni rok podzielić przez 1000. Przykładowo, dla gospodarstwa domowego, którego roczne zużycie wynosi ok 4000 kWh optymalna będzie instalacja o mocy około 4 kWp. Pod uwagę należy również wziąć planowane zmiany zwiększające pobór energii, np. montaż ogrzewania podłogowego, czy pompy ciepła do ogrzewania wody. Jeśli planujemy taki zakup, instalacja powinna być odpowiednio przewymiarowana, żeby zaspokoić także nasze przyszłe potrzeby. Do projektowania instalacji wykorzystujemy dedykowane oprogramowanie. Dla każdego klienta przygotowujemy indywidualną ofertę biorącą pod uwagę wszystkie czynniki i parametry. Umożliwia nam to też dobranie instalacji dopasowanej do potrzeb klienta pod względem kosztów.

Jeśli chodzi o dobór instalacji fotowoltaicznej dla przedsiębiorców, to wyliczenia są bardziej skomplikowane ze względu na fakt, że najkorzystniej jest jeśli energia wytworzona w instalacji on-grid będzie zużywana na bieżąco. Czynnikami znaczącymi jest więc tu np. zróżnicowanie nasłonecznienia w różnych porach roku. Dla klientów posiadających firmy przygotowujemy specjalne audyty, oczywiście bezpłatnie.

Nasza oferta

Twoja Energia profesjonalnie zajmuje się montażem instalacji fotowoltaicznych z najlepszych dostępnych komponentów. Do naszych usług zalicza się również dobranie jak najlepszej instalacji do potrzeb energetycznych w Twoim domu, przedsiębiorstwie lub gospodarstwie rolnym. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub przyjdź do naszego biura na bezpłatną konsultację i dowiedz się, co zyskasz inwestując we własną instalację fotowoltaiczną!

Przeczytaj również: Fotowoltaika – jak to działa?

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?