fbpx
cena instalacji fotowoltaicznej
data publikacji
10 listopada 2020
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Od czego zależy cena fotowoltaiki?

Na cenę fotowoltaiki ma wpływ wiele czynników i warto je wziąć pod uwagę planując montaż własnej elektrowni słonecznej. Przede wszystkim koszt instalacji pv zależy od jej mocy, a ta z kolei wynika z rocznego zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię.

Dla ustalonej mocy instalacji największy wpływ na cenę fotowoltaiki ma rodzaj paneli fotowoltaicznych, marka producenta oraz ich parametry techniczne. Na przykład instalacja o mocy 5 kWp zbudowana na modułach z monokrystalicznego krzemu o mocy 345W, składa się ona z 14 paneli i zajmuje powierzchnię około 24 m2. Instalacja o tej samej mocy, z modułów polikrystalicznych to 18 sztuk paneli, a jej powierzchnia wynosi ponad 30 m2. Co prawda moduły polikrystaliczne są tańsze, ale więcej paneli, to większa ilość szyn montażowych, klem mocujących i przewodów solarnych oraz więcej pracy dla ekipy montażowej.

Fotowoltaika ceny – rodzaj dachu

Koszty montażu paneli fotowoltaicznych zależą ponadto od rodzaju dachu. Na bardzo urozmaiconym dachu, którego połacie są małe i schodzą się pod różnymi kątami montaż jest zdecydowanie trudniejszy, a więc droższy. W przypadku „trudnych” dachów więcej pracy wymaga opracowanie projektu systemu, jak i ich przymocowanie. Droższy jest też inwerter, który musi być wyposażony w osobne wejścia dla paneli pracujących pod różnymi kątami. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą też być panele z optymalizatorami mocy pod każdym modułem.

Jeśli inwestor dysponuje dużym dachem, to dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie paneli polikrystalicznych, które mają atrakcyjną cenę, ale mniejszą wydajność. Na dużym dachu można zamontować ich więcej. Bazująca na takich panelach instalacja pv może być satysfakcjonującym rozwiązanie zarówno ze względu na wydajność, jak i koszt.

Koszt fotowoltaiki a parametry paneli

Ceny paneli różnych producentów o podobnych parametrach mogą znacząco się od siebie różnić. Nie zawsze cena jest wyznacznikiem jakość i warto umieć porównywać parametry paneli, które uzasadniają wysoką cenę. Ważne parametry paneli to:

  • moc (kWp),
  • wydajność / sprawność (%),
  • zmiana wydajności w zależności od temperatury (% / 0C),
  • szybkość degradacji (utraty wydajności) (% / rok).

Z roku na rok producenci paneli prześcigają się w produkcji paneli o coraz lepszych parametrach. Dążą do coraz wyższej mocy i sprawności na metr kwadratowy, by powierzchnia instalacji mogła być coraz mniejsza. Starają się zredukować współczynniki temperaturowe w celu zmniejszenia spadku wydajności instalacji w upalne dni. Ważnym parametrem jest też szybkość degradacji, która jest ważna ze względu na ciągłe narażenie paneli na zmienne warunki atmosferyczne. Grad, czy bardzo silny deszcz mogą powodować mikrouszkodzenia i zmniejszać wydajność. Najlepsze panele mają wytrzymałość na ciśnienie 6.000Pa, oraz przedłużoną gwarancję na produkt na 25 lat, a liniową gwarancję mocy na poziomie co najmniej 90 % mocy nominalnej po 25 latach. Niestety ceny najnowszych paneli są wysokie, podobnie jak samochodów.

Gwarancje, a koszt fotowoltaiki

Ceny fotowoltaiki zależy też od gwarancji. Najważniejsze gwarancje to: gwarancja na moc, gwarancja na produkt – moduły fotowoltaiczne, gwarancja na falowniki, gwarancja wykonania.

Liniowa gwarancja mocy jest najczęściej eksponowanym typem gwarancji bo standardowo zapewnia ona, że moc paneli po 25 latach nie będzie niższa niż 90 % mocy nominalnej. Wszystkie moduły fotowoltaiczne z czasem tracą mocy i maleje ich efektywności. Ponieważ proces ten jest całkowicie naturalny i każdy producent określa przewidywany spadek mocy po 25 lub 30 latach.

Najważniejsza jest gwarancja na produkt, która jest związana z niezawodnością paneli. W okresie jej obowiązywania można wymienić panel, który przestanie działać lub odzyskać za niego pieniądze.

Instytut PV Evolution Lab co roku przeprowadza testy niezawodności paneli słonecznych oraz publikuje bezpłatnie rankingi najlepszych producentów w poszczególnych kategoriach. Jedną z ważniejszych kategorii jest niezawodność.

Z panelami jest podobnie jak z samochodami, co roku są nowe modele, a te z poprzedniego sezony są wyprzedawane po niższych cenach. Jednak nie warto montować paneli zbyt starych lub używanych. W regulaminach niektórych dotacji na fotowoltaikę są zastrzeżenia, że panele muszą być fabrycznie nowe, nieużywane i nie mogą być wyprodukowane wcześniej niż dwa lata od daty złożenia wniosku.

Fotowoltaika ceny – typy instalacji

Zdecydowanie niższe są ceny instalacji on-grid, czyli podłączonych do sieci energetycznej niż instalacji wyspowych (off-grid) i hybrydowych, które oprócz paneli i falowników wyposażone są w magazyny energii. Na razie magazyny energii są drogie, a ponadto w Polsce ciągle jeszcze nie ma na nie dofinansowania.

Fotowoltaika cena, a dotacje

Koszt instalacji fotowoltaicznej można znacznie obniżyć dzięki dotacjom i uldze podatkowej. Inwestorzy mogą skorzystać z dotacji “Mój prąd” lub dotacji regionalnych ogłaszanych przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Różnią się one trybem składania wniosków i nieznacznie kwotą dotacji. Najbardziej popularna dotacja “Mój prąd” jest refundacją. Można ją uzyskać składając wniosek do NFOŚiGW po zakończeniu montażu i przyłączeniu instalacji do sieci energetycznej. Do wniosku trzeba dołączyć wszystkie faktury za zakup i montaż instalacji oraz dokumenty potwierdzające przyłączenie instalacji do sieci energetycznej od dystrybutora energii.

Innymi zasadami rządzą się dotacje regionalne. Na przykład dotacja warszawska jest przyznawane na planowane inwestycje. Koszty instalacji pv poniesione przed dniem złożenia wniosku nie są kwalifikowane. Trzeba najpierw złożyć wniosek, poczekać na jego rozpatrzenie i dopiero po pozytywnej odpowiedzi można złożyć zamówienie w firmie montażowej.

Kolejnym rozwiązaniem ustawowym, w pewien sposób redukującym cenę fotowoltaiki jest ulga podatkowa zwana też ulgą termomodernizacyjną. Pozwala ona odliczyć koszt inwestycji w fotowoltaikę od podstawy opodatkowania. Dzięki niej rzeczywisty koszt instalacji jest o kilka tysięcy niższy, w zależności od wielkości instalacji.

Montaż instalacji fotowoltaicznej to spory jednorazowy wydatek, nawet jeśli skorzystamy z dotacji i ulgi podatkowej. Jest to jednak inwestycja na wiele lat. Oszczędności wynikające z zamontowania paneli odczuwamy dosyć szybko, bo rachunki za prąd są mniejsze już w kolejnym miesiącu po podłączeniu instalacji do sieci. Całkowity zwrot z inwestycji uzyskujemy po kilku latach.

Skontaktuj się z nami w celu sprawdzenia różnych możliwości i cen.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.