fotowoltaika kalkulator

Fotowoltaika kalkulator

Fotowoltaika kalkulacja - jakiej instalacji potrzebuję?

Ile paneli potrzebuję? Jaka będzie wysokość dotacji i ulgi podatkowej? Jaki będzie orientacyjny koszt instalacji fotowoltaicznej? Kalkulator fotowoltaiki da Ci odpowiedź na te pytania. Jeśli będziesz potrzebował więcej szczegółów skontaktuj się z nami.

fotowoltaika dla domu FAQ ikona
Najczęstsze pytania

faq - kalkulator fotowoltaiczny

Co oblicza kalkulator pv?

Przy pomocy kalkulatora fotowoltaicznego obliczysz:

  • orientacyjną wielkość typowej instalacji, on-grid, moc, jaką powinna produkować, by pokryć roczne zapotrzebowanie na
    energię wynikające z wartości rachunku za prąd,
  • liczbę paneli, która jest potrzebna, by dostarczyć podobną ilość energii, jaką zużywasz w tej chwili,
  • orientacyjną powierzchnię dachu, jaką zajmą panele fotowoltaiczne,
  • orientacyjną ilość energii, która zostanie wyprodukowana w ciągu roku przez instalację.

Wielkość instalacji jest liczona na podstawie dotychczasowego zapotrzebowania inwestora na energię, które odzwierciedla jego obecny rachunek za prąd.
Uwaga! Inwestor, który chce skorzystać z dotacji „Mój prąd” w 2021 roku może kupić instalację produkującą rocznie nie więcej niż 120% obecnie zużywanej energii. W przypadku zakupu większej instalacji nie będzie mógł skorzystać z dotacji „Mój prąd”.

Koszt zakupu instalacji zależy od wielu czynników m.in. od:

  • rodzaju wykorzystanych komponentów,
  • sposobu montażu paneli (instalacja naziemna jest droższa od instalacji dachowej),
  • rodzaju dachu (montaż na dachu płaskim jest zazwyczaj droższy od montażu na dachu spadzistym),
  • rodzaju pokrycia dachowego (montaż na dachu pokrytym blachodachówką jest tańszy niż montaż na dachu pokrytym dachówką ceramiczną)

Do szczegółowej wyceny potrzebujemy wiedzieć więcej o Twojej lokalizacji i potrzebach. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać darmową wycenę.

Do obliczenia rzeczywistego kosztu zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych wykorzystujemy koszt instalacji obliczony z rachunku za prąd. Od niego odejmujemy kwotę dotacji „Mój prąd” oraz ulgę termomodernizacyjną obliczoną na podstawie wysokości zarobków podanych przy pomocy suwaka.

Ulgę termomodernizacyjną wynikającą z założenia paneli słonecznych obliczamy jako różnicę między podatkiem bez fotowoltaiki a podatkiem z fotowoltaiką. Cenę instalacji paneli słonecznych odliczamy od podstawy opodatkowania.

Jakie są założenia?

Do obliczenia wartości odliczenia od podatku za fotowoltaikę założyliśmy, że inwestor pracuje na umowę o pracę, montaż paneli słonecznych jest jedynym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, a ulga termomodernizacyjna jest jedyną ulgą z jakiej korzysta.

Przy obliczeniu zwrotu podatku uwzględnione są składki ZUS, koszty uzyskania przychodu, progi podatkowe i kwoty wolne od podatku dla różnych wielkość podstawy opodatkowania.

Ilość paneli zależy od zapotrzebowania na energię i wydajność samych paneli. Ważne jest, aby panele były maksymalnie wykorzystane i w pełni pokrywały potrzeby energetyczne. Nie warto ponosić zbędnych wydatków, ponieważ wydłużają one okres zwrotu z inwestycji, czyli czas, w którym suma oszczędności wynikających ze zmniejszenia rachunków za energię będzie równa kosztom instalacji.

Gdy inwestycja zwróci się całkowicie, oszczędności wynikające z braku opłat za prąd będą czystym zyskiem. Niewątpliwie zysk pojawi się szybciej i będzie większy, jeśli instalacja zostanie precyzyjnie dobrana do rzeczywistych potrzeb. Nie warto montować zbyt dużej instalacji, jeśli nie planujemy zwiększenia zapotrzebowania na energię. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami nadwyżki energii przepadają, jeśli nie wykorzystamy ich w ciągu roku.

Należy pamiętać o tym, że koszt fotowoltaiki dla konkretnej lokalizacji jak i sytuacja finansowa inwestora mogą znacznie się różnić. Różnice między kalkulacją kosztu fotowoltaiki, a kosztami realizacji mogą wynikać z typu paneli, rodzaju falownika i kształu dachu. Różnice w obliczeniach finansowych mogą wynikać np. z wielu źródeł dochodów.

Czego nie oblicza kalkulator?

W części dotyczącej kalkulacji paneli fotowoltaicznych kalkulator uwzględnia komponenty instalacji z klasy ekonomicznej. Nie są to najtańsze panele słoneczne, ale te z dolnej półki.
W części finansowej przy pomocy suwaka określającego zarobki można wybrać wartości od 2900 zł brutto, czyli w przybliżeniu wynagrodzenie minimalne w 2021 roku, do 20 000 zł brutto.

W obliczeniach nie jest uwzględniony limit 30-krotności składek ZUS.

Kalkulator fotowoltaiczny oblicza wartość ulgi podatkowej przy założeniach opisanych w jednym z pytań w tej sekcji. Rzeczywiste sytuacje dotyczące zarobków i podatków są zazwyczaj dużo bardziej złożone. Zwrot podatku jest obliczany w celach poglądowych, by pokazać, jak duże odliczenia od podatku może uzyskać inwestor.

Ikona doradztwa i kontaktu instalatora fotowoltaiki

Kontakt

Twoja Energia sp. z o.o.
ul. Felińskiego 40/1

Aby otrzymać wycenę podaj nam swój numer poniżej, a oddzwonimy do Ciebie, lub odwiedź podstronę Wycena.

Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.