fbpx
montaz paneli fotowoltaicznych na dachach
data publikacji
3 sierpnia 2016
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Na jakich dachach możliwy jest montaż paneli fotowoltaicznych?

Jeżeli zastanawiacie się, czy na Waszym dachu możliwy jest montaż paneli fotowoltaicznych i czy będą one sprawnie działać, to w tym krótkim artykule znajdziecie odpowiedź. W zasadzie ich instalacja możliwa jest na prawie każdym dachu, a nasi specjaliści pomagają ustalić najbardziej korzystny sposób ułożenia. Główne uwarunkowania to:

Montaż paneli fotowoltaicznych, a pokrycia dachowe

Panele można montować na wielu rodzajach pokryć dachowych, są to m.in. blachodachówka, blacha trapezowa, dachówka ceramiczna, papa oraz gont bitumiczny. Pewne komplikacje mogą powstać przy montażu na dachu pokrytym eternitem – taka instalacja wymaga wcześniejszych dodatkowych konsultacji. Profesjonalnie zamontowane panele fotowoltaiczne w żaden sposób nie uszkadzają dachu i nie powodują jego przeciekania.

Montaż paneli słonecznych na dachu a kąt nachylenia

Najlepszy kąt nachylenia dachu zapewniający największą roczną produkcję energii to 35 stopni, jednak odchylenia o 15 stopni (do pionu lub poziomu) od tego kąta nie powodują strat energii większych niż 4%. Jeżeli dach jest płaski lub o innym stopniu nachylenia, panele montuje się na specjalnych stelażach korygujących ich ułożenie i zapewniających najlepszą produkcję energii.

Kierunek

Najczęściej panele montuje się na południowej połaci dachu. Takie ułożenie zapewnia im optymalne nasłonecznienie w ciągu dnia. W Polsce wiele domów ma dachy ułożone w kierunku wchód-zachód, nie stanowi to jednak przeciwwskazania do instalacji. W porównaniu z odchyleniem idealnie na południe, umiejscowienie paneli w układzie wschód-zachód to różnica w produkcji nie większa niż 10%.

Dachy płaskie dają dużą swobodę w wyborze kierunku i kąta nachylenia paneli. Panele układa się na szynach przymocowanych do tzw. ekierek (profile aluminiowe połączone w kształt ekierki, aby uzyskać odpowiedni kąt nachylenia paneli). Cała konstrukcja zazwyczaj leży swobodnie na płaskim dachu i jest dociążana betonowymi bloczkami. Alternatywny sposób montażu polega na połączeniu wszystkich szyn leżących na dachu, w celu uzyskania w ten sposób dużej masy całej konstrukcji, która nie wymaga wtedy dodatkowego dociążania.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dach spadzistych

W przypadku dachów spadzistych konstrukcja dachu determinuje możliwości ustalenia kierunku i kąta nachylenia paneli. Rodzaj pokrycia dachowego wymusza zastosowanie dedykowanych do danego poszycia elementów kotwiących. No nich przykręca się aluminiowe profile służące do mocowania paneli.

W celu zapewnienia odporności konstrukcji montażowej na silne podmuchy wiatru należy zachować odpowiednią odległość paneli od krawędzi dachu (0,5 m z każdej strony).

Na dachach, które mają złożoną konstrukcję i dużą ilość małych powierzchni zwróconych w różnych kierunkach panele będą pracowały w różnych warunkach. Również występowanie wielu elementów konstrukcji dachowych, które mogą powodować zacienienie paneli, wymaga wykonania szczegółowego audytu planowanej lokalizacji: pomiarów dachu, zdjęć i dokumentacji projektowej. W takich sytuacjach stosuje się optymalizatory mocy zapewniające optymalizację produkcji energii poszczególnych paneli lub całych łańcuchów. 

Inną ważną okolicznością, jaką należy brać pod uwagę planując montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, jest nośność konstrukcji dachowej. Waga jednego panelu wynosi ok. 20 kg, waga 1 kW instalacji łącznie z konstrukcją wynosi ok. 90 kg. Jeden kilowat paneli zajmuje ok. 6,5 m.kw. powierzchni dachu spadzistego.

Uwarunkowania dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych na różnych rodzajach pokryć dachowych

Montaż paneli słonecznych na blachodachówce

Do montażu paneli fotowoltaicznych na dachach z blachodachówki wykorzystujemy najpopularniejszy system montażowy, który polega na wkręceniu śrub dwugwintowych z uchwytami mocującymi, bezpośrednio w krokwie dachu. Do uchwytów mocujemy listwy aluminiowe, a następnie przykręcamy do nich panele.

Montaż paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej

Do dachów z blachy trapezowej stosujemy specjalne mostki, które są przykręcane bezpośrednio do blachy. Co ciekawe w systemie tym nie ma listwy aluminiowej, a panele są mocowane bezpośrednio do mostka.

Montaż na dachówce ceramicznej

System montażu do dachówki ceramicznej jest jednym z najbardziej skomplikowanych. Uchwyty montujemy pod dachówką do krokwi, a nad  dachówką przymocowujemy do nich listwy aluminiowe. Do listw jak w przypadku systemu do blachodachówki przykręcany jest panel.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z papy

W przypadku dachów pokrytych papą używamy mostków takich jak w przypadku dachów z blachy trapezowej. Za pomocą wkrętów mostek mocujemy do połaci dachu. Mostek jest zintegrowany z listwą aluminiową. Do niej przykręcamy panele za pomocą specjalnych uchwytów montażowych.

Montaż na gonci bitumicznym

Na dachach z gontu bitumicznego panele fotowoltaiczne montujemy tak jak na dachach z papy.

Montaż paneli fotowoltaicznych na eternicie

Nie wykonujemy montaży na eternicie ze względu na ryzyko dla montażystów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czy na Twoim dachu panele będą działały z pełną sprawnością i jak zostaną zamontowane skontaktuj się z nami. Wspólnie dobierzemy najlepsze rozwiązanie. Możesz też poczytać na ten temat więcej w naszym poradniku.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.