fbpx
montaz paneli fotowoltaicznych na dachach

data publikacji

3 sierpnia 2016

czas czytania

5 min

kategoria

tagi

fotowoltaika

Na jakich dachach możliwy jest montaż paneli fotowoltaicznych?

Jeżeli zastanawiacie się, czy na Waszym dachu możliwy jest montaż paneli fotowoltaicznych i czy będą sprawnie działać, to w tym krótkim artykule znajdziecie odpowiedź. W zasadzie ich instalacja możliwa jest na prawie każdym dachu, a najbardziej korzystny sposób ułożenia ustalany jest przez naszych specjalistów. Główne uwarunkowania to:

Pokrycia dachowe

Panele można montować na wielu rodzajach pokryć dachowych, są to m.in. blachodachówka, blacha trapezowa, dachówka ceramiczna, papa oraz gont bitumiczny. Pewne komplikacje mogą powstać przy montażu na dachu pokrytym eternitem – taka instalacja wymaga wcześniejszych dodatkowych konsultacji. Profesjonalnie zamontowane panele fotowoltaiczne w żaden sposób nie uszkadzają dachu i nie powodują jego przeciekania.

Kąt nachylenia

Najlepszy kąt nachylenia dachu zapewniający największą roczną produkcję energii to 35 stopni, jednak odchylenia o 15 stopni (do pionu lub poziomu) od tego kąta nie powodują strat energii większych niż 4%. Jeżeli dach jest płaski lub o innym stopniu nachylenia, panele montuje się na specjalnych stelażach korygujących ich ułożenie i zapewniających najlepszą produkcję energii.

Kierunek

Najczęściej panele montuje się na południowej połaci dachu. Takie ułożenie zapewnia im optymalne nasłonecznienie w ciągu dnia. W Polsce wiele domów ma dachy ułożone w kierunku wchód-zachód, nie stanowi to jednak przeciwwskazania do instalacji. W porównaniu z odchyleniem idealnie na południe, umiejscowienie paneli w układzie wschód-zachód to różnica w produkcji nie większa niż 10%.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachach, które mają złożoną konstrukcję, może być trudny, ze względu na dużą ilość małych powierzchni zwróconych w różnych kierunkach. Ponieważ na takich dachach, panele pracują w różnych warunkach, to często stosuje się optymalizatory mocy zapewniające optymalizację produkcji energii poszczególnych paneli lub całych łańcuchów.

Uwarunkowania i ciekawostki dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych na różnych rodzajach pokryć dachowych

Blachodachówka

Do montażu paneli fotowoltaicznych na dachach z blachodachówki wykorzystujemy najpopularniejszy system montażowy, który polega na wkręceniu śrub dwugwintowych z uchwytami mocującymi, bezpośrednio w krokwie dachu. Do uchwytów mocujemy listwy aluminiowe, a następnie przykręcamy do nich panele.

Blacha trapezowa

Do dachów z blachy trapezowej stosujemy specjalne mostki, które są przykręcane bezpośrednio do blachy. Co ciekawe w systemie tym nie ma listwy aluminiowej, a panele są mocowane bezpośrednio do mostka.

Dachówka ceramiczna

System montażu do dachówki ceramicznej jest jednym z najbardziej skomplikowanych. Uchwyty montujemy pod dachówką do krokwi, a nad  dachówką przymocowujemy do nich listwy aluminiowe. Do listw jak w przypadku systemu do blachodachówki przykręcany jest panel.

Papa

W przypadku dachów pokrytych papą używamy mostków takich jak w przypadku dachów z blachy trapezowej. Za pomocą wkrętów mostek mocujemy do połaci dachu. Mostek jest zintegrowany z listwą aluminiową. Do niej przykręcamy panele za pomocą specjalnych uchwytów montażowych.

Gont bitumiczny

Na dachach z gontu bitumicznego panele fotowoltaiczne montujemy tak jak na dachach z papy.

Eternit

Nie wykonujemy montaży na eternicie ze względu na ryzyko dla montażystów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czy na Twoim dachu panele będą działały z pełną sprawnością i jak zostaną zamontowane skontaktuj się z nami. Wspólnie dobierzemy najlepsze rozwiązanie. Możesz też poczytać na ten temat więcej w naszym poradniku.

Artboard 10 copy

ABC Fotowoltaiki - podręcznik

Przeczytaj nasz ABC Fotowoltaiki – podręcznik, aby w przystępny sposób poznać podstawowe zagadnienia z tej dziedziny. Wpisz swój adres e-mail poniżej, a otrzymasz go mailem.

Czy wiesz, że mamy dla Ciebie...

500

złotych

zniżki od ceny podanej w ofercie przez konsultanta!
Chcesz wiedzieć jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.