fbpx

Poradnik

data publikacji

10 stycznia 2020

czas czytania

5 min

kategoria

tagi

fotowoltaika

Podatek VAT na instalacje fotowoltaiczne obniżony z 23 do 8 proc.

23 listopada 2019 r. obowiązuje jednolity 8-procentowy podatek VAT na instalacje fotowoltaiczne. Dzięki tej zmianie dla osób prywatnych koszty spadną nawet o kilka tysięcy złotych.

Niższa stawka dotyczy montażu, instalacji oraz dostawy paneli fotowoltaicznych. Zmiany przepisów weszły w życie 23 listopada. Nowe prawo ma popularyzować zieloną energię i uzupełnia program dofinansowania fotowoltaiki “Mój Prąd” (przeczytaj więcej o dotacjach z programu tutaj).

Kto może skorzystać?

Dotychczas niższa stawka podatkowa dotyczyła tylko instalacji na dachach budynków mieszkalnych. Teraz korzystać mogą z niej również osoby decydujące się na montaż w innych miejscach, np. na garażu, parkingu czy podjeździe. 

Z jednolitej stawki VAT nie skorzystają jednak właściciele domów jednorodzinnych o powierzchni użytkowej większej niż 300 m2 oraz mieszkań większych niż 150 m2. Dotyczy to również lokali użytkowych.

Co obejmuje?

Obniżką podatku VAT objęty jest nie tylko montaż instalacji fotowoltaicznej, ale też konserwacja, przebudowa czy dostawa. 

Niższy podatek VAT na instalacje fotowoltaiczne dotyczy tylko mikroinstalacji o mocy do 50 kWp.

O VAT możesz przeczytać w artykule Zmiany VAT dla prosumentów? Wyjaśniamy.

Wiemy jak trudny jest wybór właściwego wykonawcy…

Chcemy Ci pomóc podjąć tę decyzję tak abyś miał pewność, że jest właściwa. W tym celu przygotowaliśmy przewodnik „5 kroków do darmowego prądu ze słońca”. Zapoznaj się z nim klikając w poniższe linki:

Artboard 10 copy

ABC Fotowoltaiki - podręcznik

Przeczytaj nasz ABC Fotowoltaiki – podręcznik, aby w przystępny sposób poznać podstawowe zagadnienia fotowoltaiki. Wpisz swój adres e-mail poniżej, a otrzymasz go mailem.

najpopularniejsze artykuły

najnowsze artykuły

Czy wiesz, że mamy dla Ciebie...

500

złotych

zniżki od ceny podanej w ofercie przez konsultanta!
Chcesz otrzymać szybką i darmową wycenę instalacji?
Podaj nam swój numer, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 5 minut, żeby porozmawiać o wycenie i specjalnej ofercie dla Ciebie.
lub zadzwoń do nas:
Podaj nam swój numer, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 5 minut, żeby porozmawiać o wycenie i specjalnej ofercie dla Ciebie.
Zadzwoń lub napisz do nas
biuro@twojaenergia.pl
Chcesz otrzymać darmową wycenę? Porozmawiajmy!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.