fbpx
Rachunek za prąd po montażu instalacji fotowoltaicznej

Poradnik

data publikacji

2 maja 2018

czas czytania

5 min

kategoria

tagi

fotowoltaika

Rachunek po montażu instalacji fotowoltaicznej

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda rachunek za prąd po montażu instalacji fotowoltaicznej? W tym artykule znajdziecie odpowiedź na to pytanie oraz dowiecie się, w jaki sposób taki rachunek czytać. Wszystko wyjaśniamy na podstawie autentycznych faktur otrzymanych przez jednego z naszych Klientów.

rachunek za prąd

Rachunek za prąd przed instalacją

Na początku naszej faktury za prąd znajdują się informacje o adresacie, sprzedawcy energii oraz o kwocie do zapłaty. Kolejne, wyszczególnione na rachunku pozycje to opłaty za faktyczne zużycie energii (1) oraz opłaty związane z jej dystrybucją (2). Pierwsza opłata ustalana jest na podstawie zużycia energii elektrycznej i jednostkową cenę za kWh. W tej części rachunku sprzedawca uwzględnia również stałą opłatę handlową. Cena 1 kWh energii elektrycznej ustalana jest przez naszego sprzedawcę energii. Opłaty związane z dystrybucją energii zawierają koszty dystrybucji i utrzymania sieci energetycznej. Regulowane są one przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Wszystkie opłaty uwzględnione na fakturze dzielą się na stałe i zmienne, czyli te, które są niezależne lub są zależne od zużycia prądu. Na rachunku łatwo je rozpoznać patrząc na kolumnę „Ilość” w tabeli. Zarówno (1), jak i (2) – opłaty zmienne przeliczane są na jednostki „kWh” czyli „kilowatogodziny”, natomiast stałe przeliczane są na „mc” czyli „miesiąc”.

Opłaty związane ze sprzedażą energii elektrycznej – tabela (1)

Opłata za energię (energia czynna) – opłata zmienna wynikająca z faktycznego zużycia energii elektrycznej
Opłata handlowa – opłata stała, stanowiąca koszt abonamentu na rzecz wytwórcy energii.

Opłaty związane z dystrybucją energii – tabela (2)

Opłata jakościowa – czyli koszt rozbudowy oraz modernizacji sieci energetycznej. Wysokość opłaty jakościowej ustalimy mnożąc stawkę opłaty (0,0108 zł/kWh) przez ilość zużytej przez nas energii.
Opłata sieciowa zmienna – zawierająca koszty dystrybucji energii. Zawiera cenę prądu oraz jego transportu przez sieć, a zależy od comiesięcznego zużycia w naszym domu.
Opłata OZE – naliczana od 1 lipca 2016 roku. Jest wsparciem dla rozwoju technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Opłata jest zmienna.
Opłata sieciowa stała – która zależy od tego, czy nasz dom jest podłączony do sieci jedno- lub trójfazowej. To stała opłata za konserwację i korzystanie z sieci przesyłowo-dystrybucyjnej.
Opłata przejściowa – należąca do opłat stałych. Zależy od rocznego zużycia energii w naszym domu. Istnieją trzy progi: poniżej 500 kWh / rok, od 500 kWh / rok, ale mniej niż 1200 kWh / rok oraz powyżej 1200 kWh / rok. Pojawia się na rachunku z powodu zalecenia przez Komisję Europejską przedwczesnego zerwania kontraktów długoterminowych Polskich Sieci Elektromagnetycznych z polskimi elektrowniami. Dług zostanie spłacony w 2027 roku, a wtedy opłata przejściowa zniknie z naszych rachunków.
Opłata abonamentowa – z której pokrywane są koszty obsługi Klienta, np. comiesięczne przygotowywanie naszych rachunków lub wizyty osób spisujących stan licznika.

Prognoza zużycia energii elektrycznej

Kolejną pozycją na naszej fakturze jest prognoza zużycia energii elektrycznej, która obliczana jest na podstawie wysokości zużycia energii w poprzednich okresach rozliczeniowych. Na rachunku przykładowym, jest to wykres (3) przedstawiający średnie zużycie prądu w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zmiany na rachunku po montażu instalacji fotowoltaicznej

Rachunek po montażu instalacji fotowoltaicznej zawiera kilka istotnych zmian:

  • Znika tabelka z prognozą sprzedaży (numer 1 na ilustracji powyżej),
  • Na następnej stronie pojawiają się dwie nowe tabelki (nr. 2 i 3 na ilustracji poniżej),
  • Z rachunku znika większość opłat.

Rachunek za prąd po montażu instalacji fotowoltaicznej

Na drugiej stronie rachunku tabelka (oznaczona na poniższej ilustracji numerem 2) zawiera dane dotyczące odczytów z licznika na początku i na końcu okresu rozliczeniowego oraz sumę pobranej i wprowadzonej do sieci energii w dwóch strefach.

Numerem 3 oznaczona jest tabelka ze szczegółowymi danymi dotyczącymi wprowadzonej i odebranej energii w systemie opustów 1:0,8. W kratce Ilość energii [kWh] widzimy, jaka jej suma została wprowadzona do sieci w 1 strefie: jest to 3093 kWh. Z powrotem pobrane zostało 2826 kWh i ta wartość została pomnożona przez 0,8. W rezultacie, klient pobrał z sieci w pierwszej strefie darmową, wyprodukowaną przez jego instalację energię w ilości 2261 kWh (2826 kWh x 0,8). Resztę (2826 x 0,2) zatrzymał Zakład. Obliczenia analogicznie zastosujemy w kratce dotyczącej strefy 2. W tabelce wskazana jest jeszcze wartość 267 kWh i jest to energia, która została wprowadzona do sieci przez Prosumenta, a jeszcze nie została wykorzystana czyli tzw. nadwyżka. Prosument może ją wykorzystać w ciągu roku od daty wprowadzenia do sieci.

Tabele rachunku za prąd z fotowoltaiką

Nowa lista opłat

Opłaty, które pozostają na rachunku po montażu instalacji fotowoltaicznej to tylko trzy kwoty związane z dystrybucją energii. Są to:

  • opłata sieciowa stała (za konserwację i korzystanie z sieci przesyłowo-dystrybucyjnej),
  • opłata przejściowa (spłata długu Polskich Sieci Elektromagnetycznych w stosunku do polskich elektrowni),
  • abonament (comiesięczne koszty obsługi klienta).

Dzięki produkcji własnej energii, redukujemy ogromną ilość opłat związanych z jej kupnem od dystrybutora. Jak widać na rachunku, za podobny okres zużycia koszt faktury po fotowoltaice jest niższy o 96%!

rachunek po montażu instalacji fotowoltaicznej

Co zrobić, żeby Twój rachunek tak wyglądał?

Jeżeli czujesz, że również chciałbyś zobaczyć taką różnicę na swoim rachunku po montażu instalacji fotowoltaicznej, to najlepszy znak, że pora w nią zainwestować. Dostępnych jest szereg dofinansowań i naszych promocji, które sprawią, że koszt tej inwestycji będzie łatwiejszy do udźwignięcia. Orientacyjną kwotę pozwoli Ci wyliczyć nasz kalkulator fotowoltaiczny. Udzielimy Ci wszelkich potrzebnych informacji, zaprojektujemy wspólnie najlepsze rozwiązanie i przeprowadzimy sprawny montaż. Zobacz nasze realizacje i skontaktuj się z nami a odpowiemy na pytania i doradzimy, jaka instalacja będzie najlepiej zaspakajała Twoje potrzeby.

Inne artykuły na temat rachunku za prąd po montażu instalacji fotowoltaicznej: Uśmiechnij się na widok swojego rachunku za prąd!

Gwarantujemy rachunek za prąd 0 zł!

Pokrywamy w całości koszt zakupu prądu jeżeli Twój rachunek (z wyłączeniem opłat stałych) będzie wyższy niż 0 zł. Sprawdź szczegóły promocji w sekcji Promocje.

Artboard 10 copy

ABC Fotowoltaiki - podręcznik

Przeczytaj nasz ABC Fotowoltaiki – podręcznik, aby w przystępny sposób poznać podstawowe zagadnienia z tej dziedziny. Wpisz swój adres e-mail poniżej, a otrzymasz go mailem.

Czy wiesz, że mamy dla Ciebie...

500

złotych

zniżki od ceny podanej w ofercie przez konsultanta!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.