fbpx

Poradnik

data publikacji

14 czerwca 2017

czas czytania

5 min

kategoria

tagi

fotowoltaika

Szacunkowa produkcja instalacji fotowoltaicznej VS rzeczywistość

Każdy z nas zna sytuacje w których optymistyczne założenia mijają się z rzeczywistością. Po to by pokazać Ci, że w przypadku naszych instalacji tak nie jest, przygotowaliśmy studium przypadku, które pozwoli Ci zobaczyć jak szacunkowa produkcja instalacji fotowoltaicznej ma się do rzeczywistości. W czerwcu 2016 roku uruchomiliśmy instalację fotowoltaiczną dla naszego klienta w Koszalinie. Przed montażem wykonaliśmy audyt, na którym oszacowaliśmy roczną produkcję z energii słonecznej. Zobaczcie, jak sprawdziły się nasze obliczenia.

Audyt

Bezpłatny audyt, który wykonujemy dla naszych Klientów zainteresowanych korzystaniem z energii słonecznej, ma na celu oszacować zużycie energii i dobrać odpowiednie parametry instalacji. Obliczenia wykonujemy na podstawie m.in. mocy instalacji, nachylenia względem powierzchni dachu, ustawienia względem kierunków świata, lokalizacji (różny stopień nasłonecznienia), amplitudy temperatur w danym regionie, a także danych o zużyciu energii przez Klienta (najlepiej w podziale na dzienne i nocne). Tego typu audyt wykonaliśmy dla naszego Klienta z Koszalina, u którego dokładnie rok wcześniej zamontowaliśmy instalację fotowoltaiczną o mocy 10,25 kWp. Oto wykres obrazujący produkcję energii przez pierwszy rok produkcji:

Zrzut ekranu 2017-06-13 o 11.09.05

Szacunkowa produkcja instalacji fotowoltaicznej VS rzeczywistość

Szacowana roczna produkcja tej instalacji o mocy 10,25 kWp wynosiła 9737,500 kWp, ale rzeczywista produkcja osiągnęła wynik aż 10 604,345 kWp! To o 866,845 kWp więcej energii, niż przewidywano. Spójrzcie na wykresy z naszym szacunkiem oraz rzeczywistą produkcją z podziałem na miesiące:

Zrzut ekranu 2017-06-13 o 11.09.21 Zrzut ekranu 2017-06-13 o 11.09.29

Analiza

Jak widać, w okresie około zimowym, produkcja nieznacznie spadła, jednak w okresie wiosenno-letnim oraz na początku jesieni produkcja znacząco przewyższała wartości szacunkowe. Dzięki systemowi opustów, czyli według zasad na jakich rozliczana jest z zakładem energetycznym energia oddawana i pobierana z sieci, nadwyżka wyprodukowana w okresie wiosenno-letnim zostaje odebrana z sieci w pochmurne zimowe dni. Każda kWh energii oddana do sieci może zostać z niej odebrana przez 365 dni od daty jej wprowadzenia. W ten sposób instalacja dostarczyła dokładnie tyle energii elektrycznej (a nawet więcej!), ile potrzebował nasz Klient.

Parametry produkcji tej instalacji możesz podejrzeć na żywo dzięki portalowi Sunny Portal pod tym linkiem.

Chcesz, abyśmy wykonali bezpłatny audyt dla Ciebie, Twojej firmy lub gospodarstwa rolnego?  Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania! Sprawdź również nasze oferty dla domu, firm i rolników, oraz możliwości dofinansowania i promocje!

Wiemy jak trudny jest wybór właściwego wykonawcy…

Chcemy Ci pomóc podjąć tę decyzję tak abyś miał pewność, że jest właściwa. W tym celu przygotowaliśmy przewodnik „5 kroków do darmowego prądu ze słońca”. Zapoznaj się z nim klikając w poniższe linki:

Artboard 10 copy

ABC Fotowoltaiki - podręcznik

Przeczytaj nasz ABC Fotowoltaiki – podręcznik, aby w przystępny sposób poznać podstawowe zagadnienia fotowoltaiki. Wpisz swój adres e-mail poniżej, a otrzymasz go mailem.

najpopularniejsze artykuły

najnowsze artykuły

Czy wiesz, że mamy dla Ciebie...

500

złotych

zniżki od ceny podanej w ofercie przez konsultanta!
Chcesz otrzymać szybką i darmową wycenę instalacji?
Podaj nam swój numer, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 5 minut, żeby porozmawiać o wycenie i specjalnej ofercie dla Ciebie.
lub zadzwoń do nas:
Podaj nam swój numer, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 5 minut, żeby porozmawiać o wycenie i specjalnej ofercie dla Ciebie.
Zadzwoń lub napisz do nas
biuro@twojaenergia.pl
Chcesz otrzymać darmową wycenę? Porozmawiajmy!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.