Każdy z nas zna sytuacje, w których optymistyczne założenia mijają się z rzeczywistością. Po to by pokazać Ci, że w przypadku naszych instalacji tak nie jest, przygotowaliśmy studium przypadku. Pozwoli Ci ono zobaczyć jak szacunkowa produkcja instalacji pv w miesiącach ma się do rzeczywistości. Instalację fotowoltaiczną, której produkcję możesz obejrzeć uruchomiliśmy w czerwcu 2016 roku dla naszego klienta w Koszalinie. Przed montażem wykonaliśmy audyt, na którym oszacowaliśmy roczną produkcję z energii słonecznej. Zobaczcie, jak sprawdziły się nasze obliczenia.
Audyt
Bezpłatny audyt, który wykonujemy dla naszych Klientów zainteresowanych korzystaniem z energii słonecznej, ma na celu oszacować zużycie energii i dobrać odpowiednie parametry instalacji. Obliczenia wykonujemy na podstawie m.in. mocy instalacji, nachylenia względem powierzchni dachu, ustawienia względem kierunków świata, lokalizacji (różny stopień nasłonecznienia). Wzięliśmy też pod uwagę amplitudy temperatur w danym regionie, a także danych o zużyciu energii przez Klienta (najlepiej w podziale na dzienne i nocne). Tego typu audyt wykonaliśmy dla naszego Klienta z Koszalina, u którego dokładnie rok wcześniej zamontowaliśmy instalację fotowoltaiczną o mocy 10,25 kWp.
A oto wykres obrazujący łączną produkcję energii od początku jest funkcjonowania do 3 października 2020. Wynik za 2020 będzie jeszcze lepszy, bo to dopiero początek października.
Szacunkowa produkcja instalacji fotowoltaicznej VS rzeczywistość
Szacowana roczna produkcja tej instalacji o mocy 10,25 kWp wynosiła 9737,500 kWp, ale rzeczywista produkcja osiągnęła wynik aż 10 604,345 kWp! To o 866,845 kWp więcej energii, niż przewidywano. Spójrzcie na wykresy z naszym szacunkiem oraz rzeczywistą produkcją pv w miesiącach:
Produkcja instalacji pv w miesiącach – analiza
Jak widać, w okresie około zimowym, produkcja nieznacznie spadła, jednak w okresie wiosenno-letnim oraz na początku jesieni produkcja znacząco przewyższała wartości szacunkowe. Dzięki systemowi opustów nadwyżka wyprodukowana w okresie wiosenno-letnim zostaje odebrana z sieci w pochmurne zimowe dni. Każda kWh energii oddana do sieci może zostać z niej odebrana przez 365 dni od daty jej wprowadzenia. W ten sposób instalacja dostarcza dokładnie tyle energii elektrycznej (a nawet więcej!), ile potrzebował nasz Klient.
Parametry produkcji tej instalacji możesz podejrzeć na żywo dzięki portalowi Sunny Portal pod tym linkiem.
Oprócz produkcji pv w miesiącach możesz zobaczyć też:
- ilość produkowanej energii w poszczególnych dniach i godzinach oraz zaobserwować jak zależy ona od nasłonecznienia,
- produkcję instalacji w poszczególnych latach oraz
- łączną ilość energii pv w całym okresie funkcjonowania instalacji, czyli już dobrych kilka lat.
Chcesz, abyśmy wykonali bezpłatny audyt dla Ciebie, Twojej firmy lub gospodarstwa rolnego? Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania! Sprawdź również nasze oferty dla domu, firm i rolników, oraz możliwości dofinansowania i promocje!