fbpx
data publikacji
23 maja 2024
czas czytania
5 min

Ulga termomodernizacyjna a magazyny energii – czy to się opłaca?

Magazyny energii to dość kosztowna inwestycja uzupełniająca instalację fotowoltaiczną. Wiele osób rezygnuje z niej ze względu na wysokie koszty początkowe. Można jednak obniżyć je w znaczący sposób, gdyż całe przedsięwzięcie można odpisać od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Dowiedz się, kogo ona obowiązuje i jak z niej skorzystać, aby móc dołączyć do osób korzystających z pełnej mocy energii ze słońca.

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna stanowi istotne wsparcie dla osób posiadających domy jednorodzinne. Pozwala ona na przeprowadzenie termomodernizacji budynków przy korzystnych warunkach podatkowych. Jest to zatem istotne narzędzie wspierające inwestycje w poprawę efektywności energetycznej oraz ograniczenie emisji CO2.

Głównymi beneficjentami ulgi są właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, a także tych w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Obejmuje ona osoby fizyczne, które podejmują wydatki na termomodernizację swoich nieruchomości. Ulga termomodernizacyjna dotyczy działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych. W ramach niej można odliczyć wydatki na ulepszenie systemów ogrzewania, ograniczenie strat energii, zamianę źródeł energii na odnawialne. W praktyce oznacza to pokrycie kosztów za m.in. zakup odpowiednich materiałów budowlanych, montaż urządzeń energooszczędnych, wykonanie prac remontowych oraz opłacenie usług związanych z przebudową lub przekształceniem domu.

Wiele elementów nie jest bezpośrednio objętych ulgą, gdyż nie znajdują się one na liście ustawodawczej, jednak w interpretacji Krajowej Izby Skarbowej, mogą zostać na nią wciągnięte. Dotyczy to m.in. magazynów energii, które są osprzętem instalacyjnym systemu fotowoltaicznego.

Magazyn energii poza ulgą fotowoltaiki – czy na pewno?

Magazyny energii to coraz częstszy element instalacji fotowoltaicznych. Pozwalają one na magazynowanie nadwyżek energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, co umożliwia korzystanie z niej w nocy lub w dni pochmurne. W Polsce istnieje możliwość odliczenia kosztów zakupu i montażu magazynu energii od podatku dochodowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Czy jednak opłaca się kupować i instalować magazyn energii poza ulgą termomodernizacyjną?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Magazyn to dość duża i kosztowna inwestycja, która w przypadku wielu gospodarstw domowych może nadszarpnąć budżet mieszkańców. Istnieje jednak możliwość skorzystania z ulgi, która w znacznym stopniu może pokryć wydatki. To, czy się ona opłaca w ostatecznym rozrachunku, zależy od kilku czynników.

Przede wszystkim, im większa instalacja, tym więcej energii można wyprodukować, a co za tym idzie zaoszczędzić dzięki magazynowaniu. Co więcej, w ten sposób jesteśmy w stanie uniezależnić się od fluktuacji cenowych. Szacuje się, że dzięki magazynowaniu jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 50% kosztów energii elektrycznej. Należy jednak pamiętać, iż są to jedynie hipotetyczne szacunki, a rzeczywiste dane zależeć będą od indywidualnych czynników i cech instalacji.

Odliczanie magazynu energii – potrzebna wiedza i dokumenty

Aby móc odliczyć koszt zakupu i montażu magazynu energii od podatku dochodowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej, należy spełnić kilka warunków i przygotować odpowiednie dokumenty.

Najważniejsze, aby magazyn był częścią instalacji fotowoltaicznej o mocy co najmniej 2 kWp. Sama instalacja powinna być zgłoszona do Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Magazyn zaś musi spełniać wymogi techniczne określone w Rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz.U. 2018 poz. 2325).

Ubiegając się o możliwość odliczenia inwestycji od podatku dochodowego, należy również zgromadzić faktury potwierdzające zakupy i wykonane prace. Mogą to być dokumenty potwierdzające nabycie akumulatorów, falownika DC/AC, okablowania, elementów montażowych, itp. Dobrze również dołączyć do wniosku Deklarację Zgłoszenia Instalacji Wytwórczej (w przypadku instalacji o mocy do 30 kWp), protokół odbioru instalacji fotowoltaicznej oraz kartę charakterystyki magazynu energii (zawierająca informacje o jego parametrach technicznych).


Odliczenia dokonuje się w rocznym zeznaniu podatkowym PIT za rok kalendarzowy, w którym poniesiono wydatki. Można to zrobić z poziomu panela podatnika na rządowej stronie podatki.gov. Ilość dokumentów potrzebnych do wypełnienia wniosku oraz skomplikowanie biurokratyzacji sprawia jednak, że wiele osób korzysta w takim przypadku z porady prawnej lub pomocy specjalisty w zakresie prawa podatkowego.

Gra warta jest jednak świeczki, gdyż wysokość zwrotu podatku zależy od wysokości poniesionych kosztów i od stawki podatku dochodowego. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 500 zł.

Instalacje fotowoltaiki z magazynami energii czeka jasna przyszłość

Magazyny energii to kluczowy element, który może zrewolucjonizować rynek fotowoltaiki w Polsce. Choć ich cena wciąż jest wysoka, a system ulg podatkowych nie jest idealny, wiele czynników wskazuje na to, że ich popularność będzie gwałtownie rosła w najbliższych latach. Między innymi za sprawą możliwości odliczenia od podatku dochodowego oraz coraz bardziej nowoczesnych urządzeń na rynku.

Głównym powodem, dla którego magazyny energii mogą coraz częściej być instalowane w domach są rosnące ceny energii. Oprócz tego wzrasta sama świadomość ekologiczna i presja społeczna na stosowanie niskoemisyjnych technologii OZE. Ponadto, postęp technologiczny sprawia, że komponenty niezbędne do stworzenia zarówno systemu PV, jak i magazynu energii są tańsze, bardziej wytrzymałe i dostępne niemal w każdym regionie naszego kraju.

Do zmian stymuluje również stała obecność dużej liczby programów dofinansowań dla różnych grup odbiorców i prosumentów. Dzięki nim można w znaczący sposób obniżyć koszty początkowe inwestycji nawet w przypadku niewielkich przedsięwzięć OZE. Ustawodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom również za sprawą prawa, które przychylnym okiem patrzy na prosumentów oraz osób, które zdecydowały się na termomodernizację swojego domu.


Czas pokaże, czy i w jakim stopniu magazyny energii upowszechnią się wśród osób korzystających z paneli fotowoltaicznych. Już teraz jednak wiadomo, że to nowoczesne i przyszłościowe rozwiązanie, które podnosi wartość nieruchomości oraz daje poczucie bezpieczeństwa na niepewne czasy.

Jeśli szukasz firmy, która założy dla Ciebie nie tylko panele fotowoltaiczne, ale również magazyn energii, postaw na nas! Twoja Energia Sp. z o.o. to firma działająca na rynku OZE od 2014 roku, zajmująca się kompleksową realizacją instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz magazynów energii. Pracują u nas najlepsi eksperci i najwięksi pasjonaci, którzy aktywnie działają w branży energetyki odnawialnej od lat.

Pomożemy Ci w doborze odpowiedniego magazynu energii, zamontujemy go do istniejącej instalacji fotowoltaicznej, a nawet doradzimy w kwestii uzyskania ulgi termomodernizacyjnej. Zgłoś się do nas już dziś i umów na konsultację, a razem zbudujemy Twoją zieloną przyszłość!

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Artboard 10 copy

ABC Fotowoltaiki - podręcznik

Przeczytaj nasz ABC Fotowoltaiki – podręcznik, aby w przystępny sposób poznać podstawowe zagadnienia z tej dziedziny. Wpisz swój adres e-mail poniżej, a otrzymasz go mailem.

Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?