Fotowoltaika online w Koszalinie
data publikacji
6 czerwca 2016
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

„Podglądaj” produkcję naszej instalacji NA ŻYWO!

Fotowoltaika online – czy widzieliście kiedyś „na żywo” pracę instalacji fotowoltaicznej? Dyskusji na ten temat jest wiele. Może najłatwiej będzie zobaczyć to „na własne oczy”? Od pewnego czasu udostępniamy monitoring online jednej z naszych instalacji, którą może obserwować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu!

Montaż monitorowanej instalacji naziemnej 10 kWp odbył się pod koniec kwietnia 2016 r.  1 czerwca 2016 instalacja została przyłączona do sieci  przez zakład energetyczny, odpowiedni dla tej lokalizacji tj. Energa Operator S.A.

W przypadku każdej wykonywanej przez Twoją Energię instalacji fotowoltaicznej ważną częścią projektu jest symulacja produkcji energii z podziałem na miesiące. W tym celu robimy obliczenia na podstawie m.in. mocy projektowanej instalacji, kąta nachylenia powierzchni względem kierunków świata, lokalizacji (różny stopień nasłonecznienia w różnych rejonach naszego kraju). Bierzemy też pod uwagę amplitudy temperatur w danym regionie, a także dane na temat dotychczasowego zużycia energii przez Klienta (w podziale na dzienne i nocne).

Monitoring instalacji pv online

Symulacje pracy instalacji są przydatne na etapie ich eksploatacji do monitorowania online ich wydajności.

Na poniższych wykresach są widoczne wartości obliczone na etapie projektu – szare słupki i rzeczywista produkcją instalacji – niebieskie słupki.

fotowoltaika online produkcja instalacji na żywo

Na stronie instalacji z Koszalina możemy zobaczyć, że szacowana roczna produkcja tej instalacji o mocy 10,25 kWp miała wynosić 9737,500 kWp, ale rzeczywista produkcja w kolejnych latach znacznie przekroczyła szacunki.

Jak widać, rok do roku (powyżej 2020, poniżej 2019) w okresie zimowym, produkcja nieznacznie spada.

fotowotaika on-line

Jednak w okresie wiosenno-letnim oraz na początku jesieni produkcja znacząco przewyższała wartości szacunkowe. Dzięki systemowi opustów nadwyżkę wyprodukowaną w okresie wiosenno-letnim użytkownik instalacji odbiera z sieci w pochmurne, zimowe dni. Za każdą 1 kWh energii oddanej do sieci energii może z niej odebrać 0,8 kWh przez 365 dni od daty jej wprowadzenia.

Jak widać instalacja dostarcza od 5 lat trochę więcej energii elektrycznej niż nasz Klient potrzebuje. W ten sposób zwiększa ilość zielonej energii w kraju i przyczynia się do redukcji CO2.

Parametry produkcji tej instalacji można podejrzeć na żywo, w każdej chwili dzięki portalowi Sunny Portal.

Aplikacja umożliwia monitorowanie:

  • ilości produkowanej energii w poszczególnych dniach i godzinach,
  • produkcji w poszczególnych miesiącach i latach,
  • oraz łącznej ilość energii w całym okresie funkcjonowania instalacji.

Zdjęcia z montażu oraz dane instalacji znajdziecie w zakładce Realizacje.

Zachęcamy do „podglądania” codziennej produkcji w Koszalinie oraz… naszych Ofert i aktualnych Promocji!

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?