Fotowoltaika dofinansowanie

Jakie są dostępne formy dofinansowania fotowoltaiki?

Nie musisz finansować całej inwestycji z własnych środków. Pomożemy Ci w pozyskaniu dofinansowania na panele słoneczne i załatwimy wszystkie formalności.

Dostępne są następujące formy dofinansowania na fotowoltaikę:

do

3000 zł

na instalacje 2-10 kW

Program "Mój Prąd"

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla osób prywatnych na terenie całego kraju. IV nabór wniosków planowany jest na I kwartał 2022 roku.

Zalety:

Możliwość złożenia wniosku na już zrealizowane inwestycje.

Wady:

Nie jest znany dokładny termin i zasady IV naboru.

do

15000 zł

po 1500 zł do każdego 1 kW

Dotacja warszawska

Bezzwrotna dotacja dla podmiotów z Warszawy na planowane, jeszcze niezrealizowane inwestycje.

Zalety:

Wysoka kwota dofinansowania, po 1500 zł na każdy kilowat instalacji pv.

Wady:

Wnioski można składać na inwestycje realizowane w 2022 roku.

do

25000 zł

na fotowoltaikę i kocioł c.o.

"Czyste powietrze"

Dofinansowanie dla właścieli domów jednorodzinnych na termomodernizację budynków, wymianę kotła centralnego ogrzewania i panele słoneczne.

Zalety:

Wnioski mogą być składane i są rozpatrywane w trybie ciągłym.

Wady:

Tylko na stare budynki i konieczność jednoczesnej temomodernizacji.

do

53000 zł

odliczenia od podatku PIT

Ulga podatkowa

Ulga termomodernizacyjna dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Zalety:

Możliwość uzyskania zwrotu podatku dochodowego w znaczącej wysokości w stosunku do ceny instalacji. Policz wysokość ulgi przy pomocy kalkulatora fotowoltaicznego.

Wady:

Szczególnie korzystne dla osób, które płacą wysoki podatek dochodowy.

raty

5,6 %

na okres do 120 miesięcy

Prąd ze słońca na raty

Nie musisz dysponować gotówką na zakup i montaż fotowoltaiki. Udzielamy rat 5,6% na wszystkie instalacje. 

Zalety:

Raty w wysokości zbliżonej do rachunku za prąd. Możesz zacząć korzystać z prądu ze słońca już w przyszłym miesiącu.

Wady:

Zaciągasz zobowiązanie na okres do 60 miesięcy.

do

50000 zł

na okres 2-120 miesięcy

Kredyt na fotowoltaikę

Korzystny kredyt na całą instalację pv. Nie musisz dysponować gotówką na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.  

Zalety:

Możesz zacząć korzystać z prądu ze słońca już w przyszłym miesiącu.

Wady:

Zaciągasz zobowiązanie na dość długi okres.

fotowoltaika dla domu FAQ ikona

FAQ - Fotowoltaika dofinansowania 2022

Najczęściej zadawane pytania
Koszty

Dofinansowania do fotowoltaiki są udzielane na zasadzie refundacji, czyli najpierw trzeba ponieść koszty zakupu i montażu oraz podłączyć fotowoltaikę do sieci energetycznej aby otrzymać dofinansowanie. Na I kwartał 2022 roku planowany jest IV nabór wniosków programu Mój prąd . Zasady dofinansowania paneli słonecznych z dotacji warszawskiej są opis w artykule: Dotacja warszawska na fotowoltaikę.

Fotowoltaika bez dofinansowania jest również opłacalna, ale zwrot z inwestycje nastąpi o kilka do kilkunastu miesięcy później niż w przypadku skorzystania z dofinansowania. Każdy właścicieli instalacji może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, którą obliczysz przy pomocy naszego kalkulatora fotowoltaicznego. W zależności od wielkości instalacji, zastosowanych rozwiązań okres ten może wahać się między 6 a 8 lat

Okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę z dofinansowaniem zależy od wielu czynników: rodzaju wykorzystanych komponentów, sposobu montażu paneli, kształtu dachu, jego orientacji względem stron świata i rodzaju pokrycia dachowego oraz wysokości samego dofinansowania. Rzeczywista cena instalacji z dofinansowaniem jest kilka tysięcy niższa, a więc inwestycja zwraca się o kilkanaście miesięcy szybciej. Można to wyliczyć dzieląc kwotę dofinansowania przez miesięczną wartość rachunku za prąd. Czyli przy rachunku miesięcznym 300 zł instalacja z dofinansowaniem w wysokości 3000 zł, zwrócić się około  10 miesięcy szybciej. Warto wziąć pod uwagę fakt, że osoba nie korzystająca z dofinansowania uzyska większą ulgę podatkową, którą wyliczysz przy pomocy naszego kalkulatora. 

Tak, na fotowoltaikę kupioną na raty lub na kredyt, można uzyskać dofinansowanie. Procedura pozyskiwania dofinansowania jest podobna jak w przypadku pozyskiwania dofinansowania na panele słoneczne kupione za gotówkę.

Zakres formalności przy pozyskiwaniu dofinansowania zależy od rodzaju programu. W każdym programie obowiązują trochę inne zasady. Procedura pozyskania dotacji z programu „Mój prąd” jest opisana na podstronie Dotacja „Mój prąd” 

WniosEk

Forma wniosku o dofinansowanie fotowoltaiki zależy od programu, z którego chcemy pozyskać środki. Linki do wniosków z programu „Czystego powietrza”, znajdziesz na stronie “Czyste powietrze – fotowoltaika”, a do wniosku na dotację warszawska w artykule “Dotacja warszawska na …”. Zasady składania wniosków z programu Mój prąd są opisane na stronie „Mój prąd„.

Twoja Energia pomaga kompleksowo w pozyskiwaniu i rozliczaniu dofinansowań na instalacje fotowoltaiczne.

Wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki można złożyć przez odpowiednią stronę internetową. Linki do wniosków z programu „Czystego powietrza”, znajdziesz na stronie “Czyste powietrze – fotowoltaika”, a do wniosku na dotację warszawska w artykule “Dotacja warszawska na …”, z programu Mój prąd.

Twoja Energia pomaga kompleksowo w pozyskiwaniu i rozliczaniu dofinansowania.

Dokumenty potrzebne do uzyskania dofinansowania na panele fotowoltaiczne to:

  • dokument potwierdzający prawa własności do nieruchomości,
  • dokument podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej,
  • faktura VAT za zakup i montaż instalacji.

Warunkiem wypłaty środków z dofinansowania na fotowoltaikę jest złożenie wniosku razem z dokumentami wymienionymi powyżej. Jeśli wszystkie dokumenty są poprawnie przygotowane wypłata środków następuje zazwyczaj po kilku tygodniach na konto wskazane we wniosku.

Najkorzystniejszym dofinansowanie fotowoltaiki jest dotacja warszawska, bo wynosi 1500 zł na każdy kW mocy instalacji pv.

Wypłaty

Proces pozyskania dofinansowania na instalację fotowoltaiczną jest trochę inny w każdym z programów. W przypadku dotacji warszawskiej wymagane jest złożenie wniosku na planowane inwestycje, a w przypadku programu Czyste powietrze i Mój prąd wniosek dofinansowanie do fotowoltaiki można złożyć dopiero po zakończeniu inwestycji i podłączeniu instalacji pv do sieci energetycznej.

Dofinansowań z różnych programów nie można łączyć, ale część kosztów instalacji fotowoltaicznej nie sfinansowaną ze środków publicznych można odpisać od podatku PIT.

Dofinansowania do fotowoltaiki są udzielane na zasadzie refundacji poniesionych kosztów. Terminy refundacji środków są zależne od programu. Zazwyczaj jest to kilka tygodni od złożenia kompletu dokumentów.

O dofinansowanie na panele fotowoltaiczne z programu Mój prąd i Czyste powietrze może ubiegać się każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego. O dotację warszawską mogą też ubiegać się przedsiębiorcy.

W ramach IV edycji programu Mój prąd będzie można uzyskać dofinansowania na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej o rozwiązania wspomagające autokonsumpcję energii, w szczególności zakup magazynów energii, ładowarek samochodowych i systemów zarządzania energią do już funkcjonujących instalacji fotowoltaicznych

fotowoltaika kalkulator

Kalkulator

Czy wiesz Jak dużej instalacji potrzebujesz?

Kalkulator fotowoltaiczny pomoże Ci oszacować wielkość instalacji na podstawie Twojego rachunku za prąd.

Ikona doradztwa i kontaktu instalatora fotowoltaiki

Kontakt

Twoja Energia sp. z o.o.
ul. Felińskiego 40/1

Aby otrzymać wycenę podaj nam swój numer poniżej, a oddzwonimy do Ciebie, lub odwiedź podstronę Wycena.