fbpx
fotowoltaika opłacalność
data publikacji
21 czerwca 2022
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Od czego zależy opłacalność fotowoltaiki?

Opłacalność fotowoltaiki w naszym klimacie zależy przede wszystkim od zasad rozliczeń prosumenta z siecią energetyczną. Od 1 kwietnia 2022 roku w Polsce obowiązują nowe zasady rozliczania prosumentów wynikające ze zmian w prawie energetycznym i ustawie OZE. Osoby, które podłączyły do sieci instalację fotowoltaiczną po tej dacie mogą rozliczać się jedynie na zasadach net-billingu.

Zyskaj status prosumenta

Do 1 kwietnia 2022 podstawowym warunkiem opłacalności fotowoltaiki było podłączonej jej do sieci energetycznej. Dzięki ustawie OZE z 2016 roku i towarzyszącym jej przepisom właściciele instalacji pv, produkujący energię elektryczną na własne potrzeby, mogli oddawać do sieci energetycznej nadwyżki prądu wyprodukowane w dzień, a odbierać je w nocy. Ci którzy zrobili to przed 1 kwietnia będą mogli korzystać z tego przywileju jeszcze przez 15 lat. Co prawda odbierać mogą o 20% lub 30% energii mniej niż wytworzyli, ale jeśli tylko instalacja ich jest dobrze zaprojektowana, to jest to bardzo opłacalne rozwiązanie. Podwyżki cen prądu powodują, że koszty instalacji fotowoltaicznych, zwrócą się jeszcze szybciej.

Jak zadbać o szybki zwrot inwestycji w fotowoltaikę w 2022 roku?

Zasady rozliczeń się zmieniły ale nie oznacza to, że fotowoltaika przestała się opłacać. Napięta sytuacja międzynarodowa i związany z nią wzrost cen sprawiają, że coraz więcej osób podejmuje decyzje o zaspokajaniu wszystkich potrzeb energetycznych.

Do tej pory zwrot z inwestycji w instalację pv po 4 czy 5 latach był możliwy przy wykorzystaniu dofinansowania na fotowoltaikę i ulgi podatkowej, które redukowały koszt początkowy inwestycji. Wzrost cen prądu i gazu skrócił okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Nawet osoby, które skorzystały z oferty prąd ze słońca na raty są zadowolone dzisiaj zadowolone.

Fotowoltaika opłacalność a moc instalacji

Ważnym czynnikiem opłacalnością paneli słonecznych było i jest prawidłowe obliczenie mocy instalacji fotowoltaicznej w stosunku do zapotrzebowania prosumenta na prąd. Moc produkowana przez panele nie powinna być ani za mała, ani za duża. Moc zależy od ilości paneli. Gdy jest ich za mało konieczne jest dokupowanie prądu, a jeśli za dużo nadwyżki energii przepadają. Wielkość instalacji dopasowana do zużycia prądu zapewnia najszybszy zwrot z inwestycji. Osoby, które przesadziły z wielkością instalacji, np. rocznie zużywają 5000 kWh, a kupiły instalację o mocy 8 kWp, to zapłaciły za nią kilkanaście tysięcy więcej, a wykorzystują i tak tylko około 5 kWp. Całą nadprodukcję oddają do sieci i a zwrot z inwestycji jest wolniejszy.

Obecnie takie „przewymiarowanie” instalacji jest praktycznie nie możliwe. Prosument, który tak zrobi nie będzie mógł skorzystać z dotacji Mój prąd 4.0

Od czego zależy moc instalacji fotowoltaicznej?

Moc instalacji fotowoltaicznej zależy od liczby paneli słonecznych oraz technologii ich produkcji. Do wstępnego obliczenia mocy i rozmiarów fizycznych instalacji pv pomocny jest nasz kalkulator fotowoltaiczny. Na podstawie wartości rachunku za prąd oblicza on moc instalacji, liczbę paneli, orientacyjną powierzchnię dachu, którą one zajmą oraz szacunkową wartość inwestycji. Kalkulator uwzględnia też kwotę dotacji, którą można uzyskać oraz ulgę podatkową dla różnej wysokości zarobków.

Projekt systemu fotowoltaicznego

W celu dokładniejszego określenia opłacalność fotowoltaiki, konieczne jest przygotowanie projektu instalacji. W tym celu wykonujemy wizję lokalną i uzyskane dane wprowadzamy do specjalistycznego oprogramowania. Oblicza ono prognozę produkcji na poszczególne miesiące i pomaga opracować szczegółowy projekt elektryczny systemu. Na etapie eksploatacji instalacji prognoza pomaga monitorować, czy pracuje ona zgodnie z założeniami. Dzięki obserwacjom wielkości produkcji możemy dopasować dzienny profil zużycia energii do profilu instalacji. Jest to szczególnie ważne, kiedy chcemy zwiększyć autokonsumpcję energii i planujemy rozbudowę systemu np. o magazyny energii. Zawsze jednak im więcej prądu uda się wykorzystać w ciągu dnia, tym większa jest autokonsumpcja i tym bardziej fotowoltaika się opłaca.

Opłacalność paneli słonecznych a jakość montażu

Panele fotowoltaiczne to inwestycja na wiele lat, której opłacalność zależy od bezawaryjnej pracy systemu. Wszelkie usterki to z jednej strony przerwy w produkcji energii, a z drugiej dodatkowe koszty naprawy, które zmniejszają opłacalność inwestycji i wydłużają okres zwrot.

Przyczyną awarii systemu może być niska jakości komponentów lub nieprofesjonalny montaż paneli. Niska jakość bywa przyczyną awarii systemu fotowoltaicznego, zanim zdąży się on zamortyzować. Warto na etapie oferty sprawdzić podstawowe parametry paneli słonecznych, takie jak wydajność w warunkach słabego oświetlenia, współczynniki temperaturowe, liniową gwarancję mocy i odporność na obciążenia mechaniczne. Warto też zestawić sobie prognozowane charakterystyki produkcji paneli z ich ceną oraz zainteresować się marką paneli, a właściwie stabilnością biznesową producenta. Czynników, które mają wpływ na opłacalność jest bardzo dużo i nie będąc fachowcem trudno je porównywać i wyciągnąć właściwe wnioski.

Czy oszczędzanie na komponentach systemu pv się opłaca?

Decydując się na konkretną ofertę warto też pamiętać, że co roku ceny paneli o słabszych parametrach spadają, a instalację o tej samej mocy można kupić taniej. Postęp technologiczny powoduje poprawę parametrów paneli słonecznych i wzrost ich opłacalności oraz skrócenie okresu zwrotu inwestycji. Za bardziej wydajne panele trzeba oczywiście więcej zapłacić, ale taki zakup nie zawsze  jest uzasadniony z punktu widzenia opłacalności. Drogie panele na pewno wytrzymają dłużej, ale nie oznacza to, że przełożą się na większą opłacalność całej inwestycji.

Za to na pewno nie warto oszczędzać na inwerterze, bo ma on krótszy okres eksploatacji i gwarancji niż panele słoneczne. Najczęściej między 10 a 15 lat. Można jednak go wydłużyć, dbając o to, by falownik nie pracował na maksymalnej mocy i nie przegrzewał się. Powinien mieć moc maksymalną o 25% większą niż maksymalna moc instalacji, co przełoży się na jego żywotność. Przy kalkulacjach opłacalności liczonych jako oszczędności w opłatach rachunków za prąd należy wziąć pod uwagę koszt wymiany inwertera.

Koszty montażu całego systemu pv

Tak jak w każdej dziedzinie, niska cena zazwyczaj nie idzie w parze z jakością. Nie mając wystarczającej wiedzy, by ocenić jakość paneli i falownika musimy zdać się na dostawcę i jego renomę. Nie warto zbytnio oszczędzać w tej dziedzinie. Źle zaprojektowana lub zmontowana instalacja może być praktycznie bezużyteczna. Niewłaściwy montaż może być przyczyną usterek paneli fotowoltaicznych. Jeśli będą one źle działały w okresie letnim, kiedy powinny produkować najwięcej, to trudno będzie odrobić straty i prąd trzeba dokupić z sieci.

Opłacalność fotowoltaiki a błędy instalatorów

W trosce o optymalizację opłacalności warto zorientować się, jakie błędy najczęściej popełniają instalatorzy z niewielkim doświadczeniem lub firmy nie dysponujące specjalistycznym oprogramowaniem do projektowania instalacji pv. Same panele fotowoltaiczne są mało awaryjne, a większość usterek powoduje czynnik ludzki.

Niestety zdarzają się błędy groźne w skutkach, np. dotyczące zabezpieczeń przeciwpożarowych. Co prawda całe instalacje fotowoltaiczne są sprawdzane przez zakład energetyczny w ramach podłączenia do sieci, ale jednak usterki się zdarzają. W Twojej Energii wszystkie projekty konsultujemy z rzeczoznawcą ppoż., a instalacje powyżej 6,5 kW zgłaszamy do straży pożarnej. Ponadto nasi klienci w pierwszym roku funkcjonowania instalacji otrzymują od nas ubezpieczenie od wszystkich ryzyk na pełną wartość inwestycji. W kolejnych latach oferujemy darmowy przegląd i ewentualny serwis. Dzięki temu nie musisz martwić się o swoją elektrownię słoneczną, a zwrot inwestycji nastąpi szybciej.

Opłacalność fotowoltaiki off-grid

Po wejściu w życie net-billingu, coraz więcej osób rozważa zakup instalacji off-grid lub hybrydowej, która przez 9-10 miesięcy w roku byłaby „samowystarczalna”. Zakup prądu z sieci konieczny byłby tylko zimą. Do analizy opłacalności zakupu fotowoltaiki zasilającej pompę ciepła i samochód elektryczny motywuje również Mój prąd 4.0 i rosnące ceny paliw. Dla osób, które mają nadwyżki finansowe i martwią się o straty wynikające z inflacji, takie rozwiązania są już teraz atrakcyjne. Kolejne podwyżki cen prądu, gazu i paliwa spowodują, że będzie ich coraz więcej.

Ile kosztuje magazynowanie prądu?

Coraz bardziej kusząca wydaje się całkowita niezależność energetyczna, ale w naszym klimacie jest ona jeszcze za droga. Jednak kalkulacje opłacalności zakupu instalacji fotowoltaicznych, których właściciele korzystaliby z prądu z sieci tylko w zimie są coraz bardziej interesujące. Szczególnie po skorzystaniu z dotacji z programu Mój prąd.

Jeśli jesteś zainteresowany taką kalkulacją dla swojego domu i samochodu podaj nam numer telefonu a oddzwonimy, aby umówić się na rozmowę.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?