fbpx
data publikacji
4 kwietnia 2022
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Moje ciepło

„Moje ciepło” to program dofinansowania pomp ciepła w nowo budowanych domach, który ma ruszyć w kwietniu 2022 roku. Już w tej chwili można uzyskać dotację na pompę ciepła w starym termomodernizowanym budynku z programu „Czyste powietrze”. „Moje Ciepło” będzie poprawiał możliwość zakupu pompy ciepła właścicielom nowo budowanych domów.

Jaka będzie wysokość dotacji na pompę ciepła?

Z programu będzie można pokryć 30-45 % kosztów zakupu i montażu pompy ciepła oraz uzyskać od 7 000 do 21 000 zł. Dofinansować będzie można powietrzne, wodne lub gruntowe pompy ciepła wykorzystywane do ogrzewania i zapewnienia ciepłej wody użytkowej. Większe procentowo i kosztowo dofinansowanie będzie można wykorzystać na gruntowe i wodne pompy ciepła, bo są one droższe. Również wyższe są koszty budowy kolektorów do tych pomp.

Dla kogo program „Moje ciepło”?

Beneficjantami programu „Moje ciepło” będą mogły być osoby fizyczne – właściciele bądź współwłaściciele jednorodzinnych domów:

  • nowych, czyli takich, w których w dniu ubiegania się o dofinansowanie nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie,
  • lub takich, w odniesieniu do których złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie, jednak nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Warunki uzyskania dotacji „Moje ciepło”

Warunkiem otrzymania dotacji na pompę ciepła będzie uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. Jest on mierzony wskaźnikiem rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dla wniosków składanych w 2022 roku wskaźnik ten może wynosić maksymalnie 63 kWh na metr powierzchni domu w ciągu roku. Dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu „Moje Ciepło” wskaźnik EPH+W będzie zmniejszony do 55 kWh.

Środki z programu „Moje Ciepło” będą wypłacane na zasadzie refundacji. Oznacza to, że będzie obowiązywała zasada podobna, jak w programie „Mój prąd”: najpierw inwestycja, potem refundacja. Okres kwalifikowalności wydatków będzie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.

Budżet programu „Moje Ciepło” wyniesie 600 mln zł, czyli pieniędzy wystarczy dla co najmniej 28 500 osób.

Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące dofinansowania pomp ciepła oraz innych zagadnień związanych z OZE.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.