fbpx
akumulatory do fotowoltaiki
data publikacji
4 kwietnia 2022
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Moje ciepło

„Moje ciepło” to program dofinansowania pomp ciepła w nowo budowanych domach, który ruszył w kwietniu 2022 roku. Wcześniej można było uzyskać dotację na pompę ciepła w starym termomodernizowanym budynku z programu „Czyste powietrze”. „Moje Ciepło” ułatwia zakup pompy ciepła właścicielom nowo budowanych domów.

Jaka jest wysokość dotacji na pompę ciepła?

Z programu można pokryć 30-45 % kosztów zakupu i montażu pompy ciepła oraz uzyskać od 7 000 do 21 000 zł. Dofinansować można powietrzne, wodne lub gruntowe pompy ciepła wykorzystywane do ogrzewania i zapewnienia ciepłej wody użytkowej. Większe procentowo i kosztowo dofinansowanie można wykorzystać na gruntowe i wodne pompy ciepła, bo są one droższe. Również wyższe są koszty budowy kolektorów do tych pomp.

Dla kogo program „Moje ciepło”?

Beneficjantami programu „Moje ciepło” mogą być osoby fizyczne – właściciele bądź współwłaściciele jednorodzinnych domów:

  • nowych, czyli takich, w których w dniu ubiegania się o dofinansowanie nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie,
  • lub takich, w odniesieniu do których złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie, jednak nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Warunki uzyskania dotacji „Moje ciepło”

Warunkiem otrzymania dotacji na pompę ciepła jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. Jest on mierzony wskaźnikiem rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dla wniosków składanych w 2022 roku wskaźnik ten może wynosić maksymalnie 63 kWh na metr powierzchni domu w ciągu roku. Dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu „Moje Ciepło” wskaźnik EPH+W jest zmniejszony do 55 kWh.

Środki z programu „Moje Ciepło” będą wypłacane na zasadzie refundacji. Oznacza to, że obowiązuje zasada podobna, jak w programie „Mój prąd”: najpierw inwestycja, potem refundacja. Okres kwalifikowalności wydatków będzie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.

Ile można dostać z dofinansowania „Moje Ciepło”?

Budżet programu „Moje Ciepło” wynosi 600 mln zł, czyli pieniędzy wystarczy dla co najmniej 28 500 osób.

Mieszkańcy Warszawy mogą uzyskać dotację na pompy ciepła z m. st. Warszawa w wysokości aż 1000 zł na każdy kW mocy grzewczej pompy.

Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące dofinansowania pomp ciepła oraz innych zagadnień związanych z OZE.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?