fbpx
magazyny energii
data publikacji
2 marca 2021
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Magazyny energii fotowoltaicznej

Magazyny energii fotowoltaicznej cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich zastosowanie zwiększa autokonsumpcję energii fotowoltaicznej i nieweluje problemy z nieprzewidywalnością wytwarzania energii przez fotowoltaikę.

Informacje o zaletach lokalnego magazynowania energii fotowoltaiczne, zasadach działania magazynów energii fotowoltaicznej oraz ich parametrach znajdziesz w artykule „Akumulatory do fotowoltaiki„. Z poniższego artykułu dowiesz się:  

  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora do fotowoltaiki,
  • Jaki magazyn energii fotowoltaicznej wybrać,
  • Jakie są ceny magazyny energii do fotowoltaiki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze magazynu energii do fotowoltaiki?

Przy wyborze odpowiedniego magazynu energii fotowoltaicznej najważniejszym parametrem jest jego pojemność, czyli ilość energii elektrycznej, którą można w nim przechować. Powinna być ona dobrana do potrzeb gospodarstwa domowego. System magazynowania energii dla domu powinien być wystarczająco duży, by zgromadzoną w dzień energią słoneczną zasilać gospodarstwo domowe przez całą noc. W lecie wykorzystywana, pojemność jest nie duża, ale w zimie, akumulator do fotowoltaiki musi być naprawdę duży, by nie pobierać prądu z sieci.

Przeciętna czteroosobowa rodzina zużywa około 4500 kilowatogodzin (kWh) rocznie i potrzebuje baterii o pojemności od 5 do 8 kWh. Źle dobrany magazyn energii do fotowoltaiki zwykle powoduje niepotrzebne dodatkowe koszty. Jeśli jest zbyt mały, konieczny staje się zakup prądu z sieci. Jeśli jest zbyt duży, niepotrzebna energia jest trwale przechowywana, co skraca żywotność baterii fotowoltaicznych.

Przy wyborze akumulatora do fotowoltaiki konieczne jest też zwrócenie uwagi na to, czy jest on przystosowany do pracy ciągłej i na ile cykli ładowania jest zaprojektowany. Trzeba sprawdzić również, w jakim zakresie temperatur może pracować.

Ważnym parametrem magazynu energii pv jest głębokość rozładowania. Od tego parametru zależy, jaki procent zmagazynowanej energii można faktycznie pobrać z urządzenia. Aby uniknąć uszkodzeń, większość akumulatorów wymaga ładowania resztkowego. Norma rynkowa dotycząca głębokości rozładowania wynosi od 50% dla akumulatorów ołowiowych i dochodzi do 100% dla akumulatorów litowo-jonowych.

Jaki magazyn energii fotowoltaicznej wybrać?

Przed wszystkim warto jak najdokładniej określić zapotrzebowanie na energię elektryczną w poszczególnych miesiącach roku. W tym celu trzeba przeanalizować roczne zużycie energii elektrycznej w ciągu ostatnich kilku lat. Pojemność magazynu energii dla domu zależy od tego, czy instalacja ma współpracować z ładowarką samochodową, pompą ciepła itd. 

Na rynku OZE coraz więcej producentów oferuje magazyny energii do fotowoltaiki. Twoja Energia ma w swojej ofercie magazyny energii kilku firm, które trochę różnią się parametrami i ceną. 

Jednymi z najlepszych naszym zdaniem magazynów energii fotowoltaicznej  Battery-Box Premium firmy BYD.

Magazyny energii fotowoltaicznej BYD

Firma Build Your Dreams (BYD) jest wiodącym producentem akumulatorów i napędów do samochodów elektrycznych. Jest dużą stabilną chińską firmą, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Hongkongu od 2002 roku. Zatrudnia ponad 240 000 pracowników, ciągle doskonali swoje produkty i poszerza ofertę. Od 20 lat produkuje akumulatory różnych typów na rynek motoryzacyjny i OZE.  

BYD jest wielokrotnie nagradzanym lider technologicznym, jej produkty plasują się na najwyższych pozycjach rankingów magazynów energii.  W 2010 została uznana z najbardziej innowacyjną firmę na świecie przez BusinessWeek, a w 2017 roku uzyskała najwyższą z możliwych nagród PV Magazine w kategorii innowacyjności za modułowość konstrukcji magazynów energii i związane z nią rozwiązania sterowania ładowaniem i rozładowywaniem oraz wydajnością akumulatorów. Firma BYD ciągłe doskonali technologię wytwarzanych urządzenia i poszerza  ofertę dla użytkowników prywatnych, biznesowych i farm fotowoltaicznych.

Akumulatory fotowoltaiczne firmy BYD są wykonywane w technologii  litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) bez kobaltu. Zapewniają to maksymalne bezpieczeństwo i dużą żywotność – ponad 10 000 cykli ładowania. Są przeznaczone do budowania hybrydowych systemów fotowoltaicznych, dzięki którym konieczność poboru prądu z sieci może być znikoma. Będąc częścią instalacji off-grid mogą zapewnić całkowitą niezależność energetyczną.

Magazyny energii do fotowoltaiki BYD współpracują z 1- i 3-fazowymi inwerterami fotowoltaicznymi wiodących marek. Spełniają wymogi najwyższych standardów bezpieczeństwa. Są trwałe, lekkie i wygodne w obsłudze. Wytrzymują nawet 20 lat ładowania w dzień i rozładowywania w nocy oraz tryb pracy polegający na chwilowych rozładowaniach i doładowaniach. Oprócz tego są niewrażliwe na niekontrolowany wzrost temperatury. Nie grozi im spontaniczny zapłon lub wybuch. 

Magazyn energii do fotowoltaiki 10 kWh cena

Modułowa konstrukcja systemów magazynowania energii fotowoltaicznej BYD umożliwia elastyczne zestawianie jednostek o praktycznie dowolnej mocy oraz łatwą rozbudowę systemu, kiedy zapotrzebowanie na energię się zwiększa. Inteligentny system sterowania pozwala na dopasowanie magazynu do instalacji, a także zaprogramowanie jego pracy w różne dni tygodnia i o różnych porach dnia, w celu maksymalnej redukcję ilości prądu pobieranego z sieci i  kosztów energii elektrycznej.

Battery-Box Premium firmy BYD mogą być dowolnie rozbudowywane do pojemności od 5 kWh do 66 kWh. Charakteryzują się długoterminową stabilnością i odpornością na wilgoć IP55.

System o pojemności około 10 kWh składa się z 4 modułów HVM. Jeden moduł HVM waży 38 kg, ma pojemność 2,76 kWh i kosztuje od 5500 zł netto + VAT.

magazyn energii fotowoltaicznej 10 kWh
Na zdjęciu magazyn energii fotowoltaicznej 10 kWh składający się z 4 modułów HVM o mocy 11,04 kWh, rozmiary 117,8 cm wysokość, 58,5 cm szerokość i 29,8 cm głębokość razem z obudową. Waga razem z obudową 167 kg.

 

Magazyn energii 5 kWh cena

Najmniejszy zestaw magazynów energii fotowoltaicznej BYD o pojemności 5,1 kWh i składa się z dwóch modułów HVS i ma rozmiary 71,2 cm x 58,5 cm x 29,8 cm wraz z obudową i waży 91 kg

Cena zestawu wynosi około 12 000 zł

Akumulatory energii fotowoltaicznej Huawei

Huawei to chińska firma, która powstała w 1998 roku. Jest powszechnie znana dzięki telefonom komórkowym, ale kilku lat temu Huawei rozszerzyła ofertę o rozwiązania OZE: panele fotowoltaiczne, inwertery i magazyny energii dla gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw.

Huawei produkuje akumulatory fotowoltaiczne w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej LiFePO4. Są one przystosowane do pracy na zewnątrz budynku, w zakresie temperatur -10°C do +55°C. Wysokonapięciowa technologia związana z montażem po stronie prądu stałego minimalizuje straty energetyczne systemu. Dzięki modułowej konstrukcji akumulatorowy energii fotowoltaicznej Huawei i są bardzo wydajne oraz łatwe do rozbudowy. Trzystopniowy system zabezpieczeń przed przegrzewaniem sprawa, że są bezpieczne i trwałe. Mają 10 lat gwarancji producenta. Proces ładowania i rozładowywania baterii Huawei jest w pełni kontrolowany przez układy elektroniczne i oprogramowanie. Aplikacja FusionSolar umożliwia zdalne zarządzanie urządzeniem. Dzięki funkcjonalności Backup Box mogą być wykorzystywane jako źródła awaryjnego zasilania.

Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji.

Magazyny energii do fotowoltaiki – ceny

W miarę rozwoju technologii, z roku na rok zmniejszają się ceny magazynów energii do fotowoltaiki i stają się one coraz atrakcyjniejszym rozwiązaniem. Obniżają one koszt produkcji 1 kWh i redukują ślad węglowy skuteczniej niż instalacje pv podłączone do sieci energetycznej.

Niestety nie zawsze jest opłacalna integracja magazynu energii fotowoltaicznej z istniejącym systemem fotowoltaicznymi, bo często konieczna jest wymiana falownika. Zawsze wymaga to przeprowadzenia bardziej szczegółowej analizy i kalkulacji.

Nowe przepisy „promujące” wykorzystanie energii produkowanej przez fotowoltaikę na bieżąco i jej lokalne magazynowanie zwiększą zainteresowanie akumulatorami do fotowoltaiki, ale już dziś warto sprawdzić, z jakimi kosztami należy się liczyć i jakie korzyści są możliwe do osiągnięcia. Skontaktuj się z nami w celu uzyskania wyceny systemu pozwalającego budować niezależność energetyczną.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?