fbpx
magazyny energii
data publikacji
2 marca 2021
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Magazyny energii do fotowoltaiki

Magazyny energii fotowoltaicznej niwelują problemy nieprzewidywalności wytwarzania energii przez fotowoltaikę i maksymalizują jej wykorzystanie.

Obowiązujący obecnie system rozliczania prosumentów sprawia, że w zimie właściciele instalacji fotowoltaicznych odbierają nadwyżki „zgromadzonej” w sieci energii elektrycznej. Jeśli instalacje są zbyt duże w stosunku do potrzeb energetycznych budynku, zapasy energii są bardzo duże i ich właściciele  chętnie odbierają nadwyżki na ogrzewanie. Powoduje to przeciążenie sieci energetycznej.

Zmiana zasad rozliczania prosumentów, która nastąpi 1 kwietnia 2022, zmotywuje prosumentów do lokalnego gromadzenia energii i wykorzystania jej na własne potrzeby. Będzie to możliwe dzięki magazynom energii fotowoltaicznej. Koszty magazynów i rozwiązań zwiększających autokonsumpcję energii fotowoltaicznej będzie można pokryć z czwartej edycji programu Mój prąd

Z tego względu warto dowiedzieć się więcej na temat magazynów energii. W artykule omawiamy kolejno:

  1. Zalety lokalnego magazynowania energii z fotowoltaiki,
  2. Jak działają magazyny energii fotowoltaicznej,
  3. Jakie parametry magazynów energii do fotowoltaiki są ważne,
  4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora do fotowoltaiki,
  5. Jaki magazyn energii fotowoltaicznej wybrać,
  6. Magazyny energii do fotowoltaiki – ceny.

Zalety lokalnego magazynowania energii z fotowoltaiki

Obecnie ponad 99% systemów fotowoltaicznych do 10 kW nie korzysta z akumulatorów do fotowoltaiki, wytwarza energię elektryczną do natychmiastowego wykorzystania lub „magazynuje” ją w sieci energetycznej. Na wiosnę i w lecie zapotrzebowanie na energię w ciągu dnia w większości gospodarstw domowych jest niskie i wytworzona energia rzadko zostaje wykorzystana w całości.
Dzięki dotychczasowej ustawie OZE nadwyżka energii trafia do sieci energetycznej, skąd wieczorem, kiedy zapotrzebowanie się zwiększa, prosumenci odbierają z powrotem kilkadziesiąt procent tego, co wyprodukowali w dzień. Nadprodukcję mogą odebrać w ciągu roku od jej wprowadzenia do sieci. Najbardziej opłacalne jest wykorzystywanie energii na bieżąco, bo w późniejszym terminie z sieci można odebrać 20% lub 30% mniej, w zależności od mocy instalacji. Do tej pory w Polsce było to najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Jednak takie rozwiązania prawne powodowały, że w miesiącach zimowych padały rekordy zapotrzebowania gospodarki na energię elektryczną. Od kwietnia 2022 rok będą obowiązywały nowe zasady rozliczania prosumentów promujące lokalne gromadzenie energii w akumulatorach współpracujących z instalacjami pv. Magazyny energii fotowoltaicznej zniwelują problemy związane z nieprzewidywalnością wytwarzania energii przez fotowoltaikę i zmaksymalizują jej wykorzystanie. Dzięki nim nadmiar energii słonecznej wytwarzanej w ciągu dnia będzie można wykorzystać wtedy, gdy będzie ona rzeczywiście potrzebna. Prosument będzie miał do dyspozycji tyle energii, ile wyprodukuje jego instalacja i w rezultacie do sieci energetycznej będzie oddawał niewielka ilość energii, ale również dużo mniej z niej będzie pobierał. Magazyny energii do fotowoltaiki zapewnią też rzeczywistą niezależność energetyczną ich właścicielom.

Jak działają magazyny energii fotowoltaicznej?

Fotowoltaiczne magazyny energii to specjalny rodzaj akumulatorów. Celem ich montażu w instalacjach pv jest przede wszystkim udostępnianie wieczorem i nocą energii wytworzonej w dzień. Produkowana przez panele fotowoltaiczne energia jest na bieżąco wykorzystywana, ale gdy jest jej więcej niż potrzeba, to nadmiar trafia do akumulatora. Gdy magazyn jest w pełni naładowany i nie ma zapotrzebowania na energię ze strony gospodarstwa domowego, to prąd płynie do sieci. W nocy, kiedy zapotrzebowanie na energię rośnie, prąd jest pobierany najpierw z akumulatora fotowoltaicznego, a dopiero przy całkowicie rozładowanym akumulatorze fotowoltaicznym, system pobiera energię z sieci. W ten sposób dużo większą część zapotrzebowania na energię pokrywa produkcja własna instalacji pv. Magazyn energii fotowoltaicznej, po rozładowaniu w nocy, w dzień ponownie się ładuje. Ilość energii pobieranej z sieci zależy od pojemności akumulatora pv. Odpowiednio dobrany magazyn energii dla domu może wyeliminować potrzebę korzystania z prądu z sieci.

Jakie parametry magazynów energii do fotowoltaiki są ważne?

Akumulatory do fotowoltaiki najczęściej instaluje się po stronie DC falownika. Przechowują one prąd stały, który trafia do nich bezpośrednio z paneli słonecznych. Konwersja prądu stałego na prąd przemienny ma miejsce tylko wtedy, gdy energia jest przekazywana do domowej instalacji elektrycznej. Zmniejsza to straty konwersji i zapewnia większą sprawność całkowitą systemu – na poziomie 93%. Nowoczesne magazyny energii fotowoltaicznej mają budowę modułową i ich pojemność i wydajność może być praktycznie nieograniczona.

Typy akumulatorów fotowoltaicznych

Systemy przechowywania energii współpracujące z instalacjami fotowoltaicznymi mogą być wyposażone w akumulatory:

  • kwasowo-ołowiowe,
  • ołowiowo-żelowe,
  • litowo-jonowe.

W ostatnich latach najczęściej jako magazyny energii fotowoltaicznej wykorzystuje się akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe. Wynika to przede wszystkim z żywotności, bezpieczeństwa użytkowania i małych rozmiarów.

Zalety

Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) nie zwierają kobaltu, który jest niebezpieczny dla środowiska. Są one bezpieczniejsze od akumulatorów ołowiowych, które należy przechowywać w wentylowanym pomieszczeniu, ponieważ emitują szkodliwe gazy. 

Ważna jest również głębokość rozładowania akumulatorów LFP. Mogą one rozładowywać się praktycznie w 100%, czyli oddawać niemal całość zgromadzonej energii. Natomiast akumulatory kwasowo-ołowiowe można normalnie rozładować tylko do 50%, ponieważ głębsze rozładowanie skraca ich żywotność.

Niewątpliwie zaletą akumulatorów LFP jest też wysoka sprawność, która dochodzi do ponad 90%, gdy tymczasem w przypadku akumulatorów ołowiowych możliwe do uzyskania jest ok. 70%. Systemy fotowoltaiczne z akumulatorami ołowiowymi mają też dużo większe gabaryty i wagę, co prowadzi do niepotrzebnych dodatkowych kosztów.

Na pewno zaletą akumulatorów ołowiowych jest niska cena.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze magazynu energii do fotowoltaiki?

Przy wyborze odpowiedniego magazynu energii fotowoltaicznej najważniejszym parametrem jest jego pojemność, czyli ilość energii elektrycznej, którą można w nim przechować. Powinna być ona dobrana do potrzeb gospodarstwa domowego. System magazynowania energii dla domu powinien być wystarczająco duży, by zgromadzoną w dzień energią słoneczną zasilać gospodarstwo domowe przez całą noc. W lecie wykorzystywana, pojemność jest nie duża, ale w zimie, akumulator do fotowoltaiki musi być naprawdę duży, by nie pobierać prądu z sieci.

Przeciętna czteroosobowa rodzina zużywa około 4500 kilowatogodzin (kWh) rocznie i potrzebuje baterii o pojemności od 5 do 8 kWh. Źle dobrany magazyn energii do fotowoltaiki zwykle powoduje niepotrzebne dodatkowe koszty. Jeśli jest zbyt mały, konieczny staje się zakup prądu z sieci. Jeśli jest zbyt duży, niepotrzebna energia jest trwale przechowywana, co skraca żywotność baterii fotowoltaicznych.

Przy wyborze akumulatora do fotowoltaiki konieczne jest też zwrócenie uwagi na to, czy jest on przystosowany do pracy ciągłej i na ile cykli ładowania jest zaprojektowany. Trzeba sprawdzić również, w jakim zakresie temperatur może pracować.

Ważnym parametrem magazynu energii pv jest głębokość rozładowania. Od tego parametru zależy, jaki procent zmagazynowanej energii można faktycznie pobrać z urządzenia. Aby uniknąć uszkodzeń, większość akumulatorów wymaga ładowania resztkowego. Norma rynkowa dotycząca głębokości rozładowania wynosi od 50% dla akumulatorów ołowiowych i dochodzi do 100% dla akumulatorów litowo-jonowych.

Jaki magazyn energii fotowoltaicznej wybrać?

Przed wszystkim warto jak najdokładniej określić zapotrzebowanie na energię elektryczną w poszczególnych miesiącach roku. W tym celu trzeba przeanalizować roczne zużycie energii elektrycznej w ciągu ostatnich kilku lat. Pojemność magazynu energii dla domu zależy od tego, czy instalacja ma współpracować z ładowarką samochodową, pompą ciepła itd. 

Na rynku OZE coraz więcej producentów oferuje magazyny energii do fotowoltaiki. Twoja Energia ma w swojej ofercie magazyny energii kilku firm, które trochę różnią się parametrami i ceną. 

Jednymi z najlepszych naszym zdaniem magazynów energii fotowoltaicznej  Battery-Box Premium firmy BYD.

Magazyny energii fotowoltaicznej BYD

Firma Build Your Dreams (BYD) jest wiodącym producentem akumulatorów i napędów do samochodów elektrycznych. Jest dużą stabilną chińską firmą, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Hongkongu od 2002 roku. Zatrudnia ponad 240 000 pracowników, ciągle doskonali swoje produkty i poszerza ofertę. Od 20 lat produkuje akumulatory różnych typów na rynek motoryzacyjny i OZE.  

BYD jest wielokrotnie nagradzanym lider technologicznym, jej produkty plasują się na najwyższych pozycjach rankingów magazynów energii.  W 2010 została uznana z najbardziej innowacyjną firmę na świecie przez BusinessWeek, a w 2017 roku uzyskała najwyższą z możliwych nagród PV Magazine w kategorii innowacyjności za modułowość konstrukcji magazynów energii i związane z nią rozwiązania sterowania ładowaniem i rozładowywaniem oraz wydajnością akumulatorów. Firma BYD ciągłe doskonali technologię wytwarzanych urządzenia i poszerza  ofertę dla użytkowników prywatnych, biznesowych i farm fotowoltaicznych.

Akumulatory fotowoltaiczne firmy BYD są wykonywane w technologii  litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) bez kobaltu. Zapewniają to maksymalne bezpieczeństwo i dużą żywotność – ponad 10 000 cykli ładowania. Są przeznaczone do budowania hybrydowych systemów fotowoltaicznych, dzięki którym konieczność poboru prądu z sieci może być znikoma. Będąc częścią instalacji off-grid mogą zapewnić całkowitą niezależność energetyczną.

Magazyny energii do fotowoltaiki BYD współpracują z 1- i 3-fazowymi inwerterami fotowoltaicznymi wiodących marek. Spełniają wymogi najwyższych standardów bezpieczeństwa. Są trwałe, lekkie i wygodne w obsłudze. Wytrzymują nawet 20 lat ładowania w dzień i rozładowywania w nocy oraz tryb pracy polegający na chwilowych rozładowaniach i doładowaniach. Oprócz tego są niewrażliwe na niekontrolowany wzrost temperatury. Nie grozi im spontaniczny zapłon lub wybuch. 

Magazyn energii do fotowoltaiki 10 kWh cena

Modułowa konstrukcja systemów magazynowania energii fotowoltaicznej BYD umożliwia elastyczne zestawianie jednostek o praktycznie dowolnej mocy oraz łatwą rozbudowę systemu, kiedy zapotrzebowanie na energię się zwiększa. Inteligentny system sterowania pozwala na dopasowanie magazynu do instalacji, a także zaprogramowanie jego pracy w różne dni tygodnia i o różnych porach dnia, w celu maksymalnej redukcję ilości prądu pobieranego z sieci i  kosztów energii elektrycznej.

Battery-Box Premium firmy BYD mogą być dowolnie rozbudowywane do pojemności od 5 kWh do 66 kWh. Charakteryzują się długoterminową stabilnością i odpornością na wilgoć IP55.

System o pojemności około 10 kWh składa się z 4 modułów HVM. Jeden moduł HVM waży 38 kg, ma pojemność 2,76 kWh i kosztuje od 5500 zł netto + VAT.

magazyn energii fotowoltaicznej 10 kWh
Na zdjęciu magazyn energii fotowoltaicznej 10 kWh składający się z 4 modułów HVM o mocy 11,04 kWh, rozmiary 117,8 cm wysokość, 58,5 cm szerokość i 29,8 cm głębokość razem z obudową. Waga razem z obudową 167 kg.

 

Magazyn energii 5 kWh cena

Najmniejszy zestaw magazynów energii fotowoltaicznej BYD o pojemności 5,1 kWh i składa się z dwóch modułów HVS i ma rozmiary 71,2 cm x 58,5 cm x 29,8 cm wraz z obudową i waży 91 kg

Cena zestawu wynosi około 12 000 zł

Akumulatory energii fotowoltaicznej Huawei

Huawei to chińska firma, która powstała w 1998 roku. Jest powszechnie znana dzięki telefonom komórkowym, ale kilku lat temu Huawei rozszerzyła ofertę o rozwiązania OZE: panele fotowoltaiczne, inwertery i magazyny energii dla gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw.

Huawei produkuje akumulatory fotowoltaiczne w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej LiFePO4. Są one przystosowane do pracy na zewnątrz budynku, w zakresie temperatur -10°C do +55°C. Wysokonapięciowa technologia związana z montażem po stronie prądu stałego minimalizuje straty energetyczne systemu. Dzięki modułowej konstrukcji akumulatorowy energii fotowoltaicznej Huawei i są bardzo wydajne oraz łatwe do rozbudowy. Trzystopniowy system zabezpieczeń przed przegrzewaniem sprawa, że są bezpieczne i trwałe. Mają 10 lat gwarancji producenta. Proces ładowania i rozładowywania baterii Huawei jest w pełni kontrolowany przez układy elektroniczne i oprogramowanie. Aplikacja FusionSolar umożliwia zdalne zarządzanie urządzeniem. Dzięki funkcjonalności Backup Box mogą być wykorzystywane jako źródła awaryjnego zasilania.

Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji.

Magazyny energii do fotowoltaiki – ceny

W miarę rozwoju technologii, z roku na rok zmniejszają się ceny magazynów energii do fotowoltaiki i stają się one coraz atrakcyjniejszym rozwiązaniem. Obniżają one koszt produkcji 1 kWh i redukują ślad węglowy skuteczniej niż instalacje pv podłączone do sieci energetycznej.

Niestety nie zawsze jest opłacalna integracja magazynu energii fotowoltaicznej z istniejącym systemem fotowoltaicznymi, bo często konieczna jest wymiana falownika. Zawsze wymaga to przeprowadzenia bardziej szczegółowej analizy i kalkulacji.

Nowe przepisy „promujące” wykorzystanie energii produkowanej przez fotowoltaikę na bieżąco i jej lokalne magazynowanie zwiększą zainteresowanie akumulatorami do fotowoltaiki, ale już dziś warto sprawdzić, z jakimi kosztami należy się liczyć i jakie korzyści są możliwe do osiągnięcia. Skontaktuj się z nami w celu uzyskania wyceny systemu pozwalającego budować niezależność energetyczną.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.