fotowotaika zimą
data publikacji
27 listopada 2020
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Dlaczego warto założyć instalację fotowoltaiczną zimą?

Fotowoltaika zimą. W sezonie zimowym listopad – luty montaż instalacji fotowoltaicznej może nie wydawać się najbardziej oczywistym wyborem. Niskie temperatury i krótkie dni sprawiają, że więcej myślimy o ogrzewaniu i izolacji termicznej niż o fotowoltaice. Tymczasem istnieje kilka ważnych powodów, dla których inwestycja w fotowoltaikę zimą jest naprawdę dobrą decyzją.

Są to:

  • możliwość uzyskania dotacji z programu „Czyste powietrze” jeśli montaż fotowoltaiki połączymy z wymianą pieca grzewczego,
  • produkcja instalacji w okresie zimowym (październik-marzec) to nawet 30% produkcji rocznej,
  • szczególnie korzystne zimowe promocje na fotowoltaikę,
  • krótszy czas oczekiwania na montaż,
  • krótszy czas oczekiwania na zwrot z ulgi podatkowej,
  • możliwość rozpoczęcia pracy układu od początku roku zgodnie z okresem rozliczeniowym,
  • możliwość inwestycji i obniżenia podatku dochodowego.

Fotowoltaika w zimie

Naturalnym jest, że o fotowoltaice myślimy wtedy, gdy za oknem intensywnie świeci słońce. Szkoda byłoby nie wykorzystać tej energii i warto byłoby dobrze ją spożytkować. Tymczasem w naszym klimacie aż 45% prądu ze słońca produkowana jest ze światła rozproszonego.
W ostatnich latach firmy produkujące panele oferują rozwiązania przystosowane do warunków klimatycznych takich jak w Polsce. Panele te są oznaczone poniższym symbolem.

Symbol ten oznacza, że sprawność paneli oświetlanych promieniowaniem 5 razy mniejszym, niż w słoneczny dzień, jest nie mniejsza niż 96,5% sprawności nominalnej. Nominalna moc paneli jest wyznaczana na podstawie pomiarów w warunkach laboratoryjnych, to znaczy przy oświetleniu 1000 W/m2 światłem o ściśle określonym widmie, w temperaturze 25 stopni Celsjusza, co w rzeczywistości występuje bardzo rzadko, w Polsce praktycznie przez kilka dni w kwietniu.
Ponadto panele fotowoltaiczne są bardziej wydajne w niższych temperatura otoczenia. Ani bardzo silne słońce w czasie upalnego lata, ani bezwietrzna pogoda wcale nie są przez nie lubiane, bo po prostu “jest im za gorąco”. Z jednej strony grzeją się od ciepła słonecznego, bo tylko około 20% energii słonecznej zamieniana jest na prąd. Reszta zamienia się na ciepło, które ogrzewa panele. Dodatkowo panele grzeją się od przepływającego przez nie prądu. W słoneczny upalny dzień temperatura paneli może osiągać nawet 60 stopni.

Skorzystanie z promocji

Biorąc pod uwagę właściwości paneli i przekonania potencjalnych klientów Twoja Energia właśnie w zimie oferuje najlepsze promocje, dzięki którym można korzystniej nabyć instalację. Aby sprawdzić szczegóły oferowanych przez nas promocji odwiedź podstronę „Promocje”.

Fotowoltaika zimą – krótszy czas oczekiwania na montaż

Ponieważ większość klientów nie wie, że w fotowoltaikę warto inwestować zimą, krótszy jest czas oczekiwania na montaż. Panele montujemy w kilka dni po podpisaniu umowy. W tym miejscu warto wspomnieć, że zakład energetyczny ma 30 dni na podłączenie instalacji do sieci. Czasami udaje się to zrealizować szybciej, ale czasami trzeba czekać 4 tygodnie. Po stronie Twojej Energii jest skompletowanie wszelkiej dokumentacji i przesłanie jej do dystrybutora.

Krótszy czas oczekiwania na zwrot z ulgi podatkowej

Trzeba też pamiętać, że zamawiając usługę montażu w grudniu można otrzymać fakturę z grudniową datą i koszt całej instalacji odliczyć od podatku za rok 2020. W takiej sytuacji zwrot kilku tysięcy złotych można otrzymać z urzędu skarbowego już w lutym. Jeśli instalację założymy po Nowym Roku, zwrot z ulgi podatkowej otrzymamy najwcześniej dopiero w lutym roku 2022.

Rozpoczęcie pracy od początku roku zgodnie z okresem rozliczeniowym

Zaletą podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej w grudniu jest rozpoczęcie pracy układu od początku roku, zgodnie z okresem rozliczeniowym. Mamy wtedy prostsze rozliczenia z zakładem energetycznym na fakturach za prąd. Po Nowym Roku dzień już jest dłuższy i nasza instalacja każdego dnia będzie produkowała coraz więcej energii. Miło jest obserwować to na wykresach.

Możliwość inwestycji i obniżenia podatku dochodowego

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą inwestycja w fotowoltaikę w grudniu daje możliwość wliczenia jej w koszty 2020 roku i obniżenia podatku za ten rok.

Skontaktuj się z nami by poznać więcej szczegółów.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?