fbpx
Kolektory słoneczne
data publikacji
3 października 2017
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne – na czym polega różnica?

Wiele osób myli kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne, mimo tego, że diametralnie różnią się w działaniu. Na czym polega różnica?

Obie instalacje to systemy wykorzystujące promieniowanie słoneczne do produkcji energii. Mimo, że na pozór wyglądają podobnie, działają na zupełnie innych zasadach.

Kolektory słoneczne – zasada działania

W kolektorach słonecznych, zwanych też solarami, promienie słoneczne padają na absorbery, które pochłaniają ciepło. Absorberem jest najczęściej glikol, niezamarzający płyn, który transportuje ciepło do wnętrza budynku. Dzięki temu można podgrzewać wodę lub ogrzewać pomieszczenia. W naszym klimacie instalacja składająca się z 3-4 kolektorów może dostarczyć około 50% energię potrzebnej do podgrzania ciepłej wody dla 4-osobowej rodziny.

Zasada działania paneli fotowoltaicznych

W panelach fotowoltaicznych do wytwarzania energii wykorzystywane jest zjawisko fotowoltaiczne. Polega ono na tym, że foton (najmniejsza cząstka światła) pada na płytkę krzemową ogniwa fotowoltaicznego. Płytka pochłania energię fotonu, co powoduje wybicie elektronu z jego pozycji w atomie i zmuszenie go do ruchu. Uporządkowany ruch elektronów jest przepływem prądu elektrycznego. Natężenie prądu i ilość wytwarzanej energii są wprost proporcjonalne do intensywności padającego promieniowania. Energię wytworzoną w ten sposób można wykorzystać w domu, firmie lub gospodarstwie na wszelkie potrzeby energetyczne.

Więcej o panelach fotowoltaicznych znajdziesz w artykule: Fotowoltaika – jak to działa?

Zalety fotowoltaiki

Zaletą fotowoltaiki jest też to, że w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, system można zainstalować poza powierzchnią dachu budynku. Może znajdować się w dowolnym nasłonecznionym miejscu działki. W razie nadprodukcji energii, można oddawać ją do sieci energetycznej i odebrać w późniejszym terminie, kiedy zapotrzebowanie na prąd jest wyższe, a panele produkują mniej energii. W kolektorach słonecznych niewykorzystanie całej mocy prowadzi do ich przegrzania, co może skutkować awarią.

Podsumowując: kolektory słoneczne przetwarzają energię słoneczną na ciepło, natomiast panele fotowoltaiczne produkują prąd. Ciepło wytworzone przez kolektory wykorzystuje się tylko do ogrzewania wody i pomieszczeń. Energię, którą wytwarzają panele fotowoltaiczne można o wiele bardziej wszechstronnie wykorzystać, nie tylko do podgrzewania wody, ale do zaspokojenia wszelkich potrzeb energetycznych domu.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?