fbpx
zamiana ustawy OZE
data publikacji
7 marca 2022
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Nowe zasady rozliczania prosumentów

Nowe zasady rozliczania prosumentów będą obowiązywały już po 1 kwietnia 2022 r. Zmiana ustawy OZE spowoduje, że osoby, które założą instalacje fotowoltaiczne po tym terminie będą rozliczały się z zakładem energetycznym na zasadach net billingu. „Starzy” prosumenci, czyli ci, którzy założą instalacje fotowoltaiczne przed 31 marca 2022 r., będą mogli rozliczać się z siecią na zasadzie opustów jeszcze przez 15 lat. 

Na pewno jednak zmiana zasad rozliczania prosumentów to nie koniec opłacalności fotowoltaiki. Nadal będzie ona opłacalnym rozwiązaniem, trzeba tylko trochę więcej pomyśleć i staranniej policzyć, by inwestycja w panele słoneczne była podobnie korzystna, jak w przypadku instalacji kupionych i zamontowanych przed 1 kwietnia 2022 r.

Z tego względu warto poznać i zrozumieć nowe zasady, by móc je skutecznie wykorzystywać na swoją korzyść.

Osoby, które założą instalacje fotowoltaiczne po 31 marca 2022 r. będą rozliczały się z zakładem energetycznym na nowych zasadach. „Starzy” prosumenci, czyli ci, którzy zgłoszą odbiór instalacji fotowoltaicznej przed 1 kwietnia 2022 r., będą jednak mogli przejść na net-billing praktycznie w dowolnym momencie. Wystarczy złożyć wniosek o zmianę umowy, a w ciągu 21 dni zostaną przełączeni na net-billing.

Net-metering a net-billing

Obowiązujący „starych” prosumentów system opustów, czyli net-metering polega i będzie polegał na tym, że mogą oni traktować sieć jako magazyn energii i odbierać z niej 80 albo 70 procent tego, co do niej wprowadzili. Tymczasem w rozliczeniach osób, które założą systemy fotowoltaiczne po 1 kwietnia 2020 r. będzie obowiązywał net-billing, czyli będzie brana pod uwagę wartość, a nie tak jak obecnie – ilość wyprodukowanej energii.

Net-billing będzie wdrażany etapowo. Nowi prosumenci:

  • w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca będą rozliczani na starych zasadach net-meteringu,
  • od 1 lipca do 30 czerwca 2024 r. będą rozliczani co miesiąc, a do rozliczeń będzie wykorzystywana cena energii elektrycznej,
  • od 1 lipca 2024 r. prosumenci będą rozliczani co godzina, a do rozliczeń będą wykorzystywane ceny energii Rynku Dnia Następnego z Towarowej Giełdy Energii.

Rozliczanie w systemie net-billingu ma odbywać się w cyklach 12-miesięcznych przy pomocy indywidualnego konta prosumenckiego, na którym będą ewidencjonowane środki za wyprodukowaną i zużytą energię. Środkami z tego konta prosument będzie mógł płacić za pobraną energię. Co miesiąc konto będzie zasilane depozytem prosumenckim obliczanym jako iloczyn różnicy energii wprowadzonej i pobranej pomnożonej przez jej cenę rynkową.

Dynamiczne ceny prądu

W okresie od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2024 r. do obliczeń będzie brana rynkowa średnia cena z ostatniego miesiąca publikowana na stronie Towarowej Giełdy Energii.
Od 1 lipca 2024 cena energii będzie określana na podstawie rynkowych notowań energii elektrycznej z rynku dnia następnego na Towarowej Giełdzie Energii.

W praktyce można spodziewać się, że będzie to powodowało znaczny spadek cen energii po słonecznej pogodzie, a cena energii wykorzystywana do obliczania depozytu prosumenckiego będzie rosła po dniach, kiedy słońce schowa się za chmurami.

Mikroinstalacje nowych prosumentów przełączą się na system net-billingu automatycznie. Od energii wprowadzonej do sieci prosument nie będzie płacił VAT ani PIT. Natomiast pobierając energię z sieci zapłaci częściowo, z 15% rabatem, opłaty dystrybucyjne, opłatę OZE i kogeneracyjną oraz akcyzę i VAT. Depozyt z danego miesiąca prosument będzie mógł wykorzystać w ciągu roku, a jeśli go nie wykorzysta, będzie mógł odebrać nadpłatę, jednak nie więcej niż 20% wartości energii wprowadzonej w danym miesiącu kalendarzowym. Reszta przepadnie.

„Starzy” prosumenci zachowają dotychczasowe warunki przez 15 lat. Jeśli w międzyczasie nie przejdą na net-billing z własnej inicjatywy, to po tym czasie będą musieli podpisać nową umowę, zgodną z panującymi wówczas warunkami. Zapewne dla starych prosumentów, którzy zainwestują w magazyny energii i rozwiązania zwiększające autokonsumpcję energii nowe zasady rozliczania prosumentów mogą się w przyszłości okazać bardziej opłacalne.

Zapraszamy do kontaktu z nami i współpracy zarówno tych, którzy zdążyli już założyć instalację pv, ale rozważają jej rozbudowę by zwiększyć autokonsumcję oraz tych, którzy nie zdążyli i rozważają czy warto to zrobić na nowych zasadach  

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.