zamiana ustawy OZE
data publikacji
8 czerwca 2021
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Nowe możliwości dla prosumentów – zmiany w prawie energetycznym i ustawie OZE

1 lipca rozpoczął się nabór wniosków do 3 edycji programu Mój prąd. Wiele osób zamierza założyć instalację fotowoltaiczną i podłączyć ją do sieci energetycznej jeszcze w tym roku gdyż w przyszłym roku mają ulec zmianie zasady rozliczeń prosumentów. Projektu ustawy o zmianie ustawy prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii jest opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.  Zmiany wydają się rewolucyjne dla osób, które założą fotowoltaikę po 1 stycznia 2022.

Nowe zasady rozliczeń dla prosumentów

Przede wszystkim zmieni się sposób rozliczeń prosumentów z zakładem energetycznym, a właściwie sprzedawcą energii elektrycznej. Dotychczasowi prosumenci i osoby, które założą instalacje fotowoltaiczne przed 31 grudnia 2021, będą mieli możliwość wyboru. Będą mogli rozliczać się na obecnie obowiązujących zasadach opustów i net-meteringu, lub zostać aktywnymi odbiorcami. Jako aktywni odbiorcy będą rozliczać osobno energię wprowadzoną do sieci i pobraną z niej.

Z dzisiejszej perspektywy to trudny wybór, bo jest bardzo wiele niewiadomych. Na pewno aktywni użytkownicy będą mieli możliwość sprzedawania energii, ale też będą mogli i musieli kupować prąd, jeśli nie zmagazynują go odpowiednio dużo, by wystarczyło go na długie zimowe wieczory.

Sprzedaż prądu przez prosumentów

W projekcie zmian w prawie energetycznym i ustawie OZE jest też cały szereg zapisów, które mają na celu stworzenie warunków umożliwiających sprzedaż prądu produkowanego przez mikroinstalację na dachu Kowalskiego. Dają one jemu możliwość zawierania umów ze sprzedawcą z cenami dynamicznymi energii elektrycznej oraz możliwość zrzeszania się w obywatelskich społecznościach energetycznych. Będą to podmioty, które na przykład będą mogły lokalnie odbierać nadwyżki energii z mikroinstalacji i przechowywać ją w magazynach energii lub dostarczać użytkownikom, którzy tej energii w danej chwili potrzebują.

Dynamiczne ceny prądu

Posiadacze mikroinstalacji będą mieli możliwość zakupu i sprzedaży energii po cenach dynamicznych zmieniających się nawet co 15 minut. Ale będzie to tylko możliwość, gdyż prosument, który już ma instalację lub założy ją przed końcem 2021 roku będzie mógł zachować obecne zasady rozliczeń jeszcze przez 15 lat. Osoby, które nie będą chciały poświęcać swojego czasu na optymalne wykorzystanie swojej fotowoltaiki, będą miał możliwość zlecenia “zarządzania” nią innemu podmiotowi.

Obywatelskie społeczności energetyczne

Takim podmiotem będzie mogła być na przykład obywatelska społeczność energetyczna. Właściciele mikroinstalacji będą mieli prawo przystępowania do nich, z zachowaniem pełni praw konsumenckich i opuszczenia tych społeczności bez żadnych sankcji. Bardzo ciekawe jest to, że różna może być forma prawna tych podmiotów, ale ważne jest to, by miały osobowość prawną. Mogą być to: stowarzyszenia, spółdzielnie lub spółki z o.o. Przedmiotem działalności społeczności energetycznej może być: wytwarzanie, dystrybucja, sprzedaż, agregacja lub magazynowanie energii albo świadczenie innych usług energetycznych swoim członkom lub udziałowcom.

zamiana ustawy OZE

Zapraszamy do współpracy

Czas i rynek pokaże, co będzie najkorzystniejsze dla obecnych prosumentów, na pewno jednak inwestycje w fotowoltaikę umożliwią czerpanie korzyści z niej wielu osobom prywatnym i małym przedsiębiorcom. Zmieniona ustawa stworzy wielkie możliwości zarabiania na fotowoltaice każdemu Kowalskiemu. To czy będzie chciał to robić, zależy od jego proaktywności. Na pewno wiele osób będzie chciało założyć fotowoltaikę do końca 2021 roku, bo będzie im zależało na tym, by rozliczać się na dotychczasowych zasadach net-meteringu.

Zapraszamy do kontaktu z nami i współpracy zarówno tych, którzy w zmianie ustaw OZE widzą szansę i nowe możliwości, jak i tych, którzy wolą dotychczasowe warunki net-meteringu i opustów. Naszą rolą jest dostarczenie możliwości technicznych, które pozwolą na korzystanie z prądu ze słońca i staramy się z niej wywiązywać jak najlepiej.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.