fbpx
data publikacji
9 listopada 2016
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

OZE – Zielona energia

Do Odnawialnych Źródeł Energii zaliczamy zasoby, które są niewyczerpane i odnawiają się w krótkim czasie, np. wiatr, wodę (jej działanie grawitacyjne, pływy morskie) i promieniowanie słoneczne.

Ważną cechą technologii wykorzystujących OZE jest to, że nie mają szkodliwego wpływu na środowisko i na człowieka. Ich wykorzystanie na co dzień, to obecnie jedyny słuszny sposób na rozwój energetyki.

W Polsce, aż 90% wyprodukowanej energii pochodzi z elektrowni węglowych. Wydobywanie węgla jest procesem szkodliwym dla ludzi i dla środowiska. Ponad to jego zapasy na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat bardzo szybko się skurczyły, a w Polsce coraz częściej zamyka się nierentowne kopalnie. Polskie Sieci Elektroenergetyczne od dawna ostrzegają: bazowanie na jednym paliwie, aż w 90%, to ogromne ryzyko. Przewiduje się, że od 2020 r. w naszych domach zacznie brakować prądu.

Unia Europejska, w celu zmobilizowania państw członkowskich do dywersyfikacji energetycznej (tj. różnicowania źródeł pozyskiwania energii), wyznaczyła im cel na 2020 rok – znaczące zwiększenie udziału OZE w produkcji energii. Średnia dla wszystkich krajów UE ma wynosić 20%, natomiast indywidualny cel dla Polski, to 15%. Jeżeli chodzi o rozwój, obecnym gigantem w Europie i na świecie są Niemcy. Dzięki rozsądnej polityce energetycznej Angeli Merkel, która objęła urząd ministra ochrony środowiska w 1994, udział OZE w kraju udało się zwiększyć z 4% do 17% w roku 2011. W roku 2014 było to już 40%, a liczbę prosumentów i posiadaczy mikroinstalacji szacowało się na 2 miliony.

Zróżnicowanie źródeł energii w Polsce, znacznie zmniejszy nasze zużycie węgla. Energia wyprodukowana przez technologie bazujące na OZE, takie jak panele fotowoltaiczne, doskonale zaspokaja potrzeby energetyczne całego domu. Oznacza to koniec płacenia wysokich rachunków za prąd – szacuje się, że dobrze dobrana instalacja może zmniejszyć ich wysokość nawet o 90%. Dzięki systemowi opustów (wcześniej: net-metering), nadwyżki wyprodukowanej energii mogą zostać oddane do sieci, a w razie niedoboru, odebrane bez ponoszenia opłat za przesył i dystrybucję. Ten rodzaj rozliczeń z zakładem energetycznym to korzyść dla prosumentów – osób fizycznych posiadających mikroinstalacje.

Przedsiębiorcy posiadający elektrownie słoneczne mogą liczyć na zmniejszenie opłat nawet o 60%, wykorzystując na bieżąco energię bezpośrednio z instalacji. Z tego powodu fotowoltaika to szczególnie opłacalne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, w których zużycie prądu jest wysokie szczególnie w ciągu dnia np. magazynów chłodniczych czy budynków usługowych korzystających z klimatyzacji. Ponad to zapowiadane na najbliższe lata podwyżki cen energii (nawet 6% w skali roku!), w znacząco mniejszym stopniu odczują firmy korzystające z instalacji fotowoltaicznej.

Specjalne ulgi przygotowane zostały także dla rolników. Wszyscy posiadacze gospodarstw rolnych uprawnieni są do odliczenia 25% kosztów montażu fotowoltaiki od podatku rolnego nawet przez 15 lat.

Jeżeli chcemy czuć się bezpieczni i niezależni od dostaw prądu z sieci, warto zacząć od inwestycji we własną elektrownię słoneczną. Daje nam to gwarancję oszczędności już od pierwszego miesiąca użytkowania. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami!

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?