fbpx
Mój prąd dofinansowanie na fotowoltaikę
data publikacji
19 sierpnia 2020
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

“Mój Prąd”, 180 tys. wniosków o dotację na fotowoltaikę

Już ponad 180 tys. właścicieli domów w Polsce złożyło wnioski o dotacje z programu “Mój Prąd” na łączną kwotę ponad 900 mln zł. Ty też możesz uzyskać 5 tys. zł na własną instalację fotowoltaiczną. Chodź z nami zażyć słońca!

W tygodniu 6-12 lipca 2020 r. wyprodukowaliśmy w Polsce tyle energii ze słońca, co przez cały luty 2020 r. To efekty działania programu “Mój Prąd”. Polska jest obecnie na 5. miejscu w Unii Europejskiej pod względem przyrostu nowych mocy paneli słonecznych. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym redukujemy rocznie ponad półtora miliona ton CO2.

W Twojej Energii jesteśmy dumni, że możemy brać udział w tej transformacji energetycznej – zapewniając naszym klientom niezależność energetyczną i realne oszczędności – mówi prezes spółki Dagmara Batogowska-Zwierz.

NFOŚiGW: Zostało 500 mln zł

Od początku programu, czyli od sierpnia 2019 r., wpłynęło ponad 100 tys. wniosków i wypłacono ponad 44 tys. dotacji na łączną kwotę ponad 220 mln zł. Kolejne wnioski czekają jednak na rozpatrzenie – i realnie w kasie “Mojego Prądu” zostało 0,5 mld zł na dofinansowania mikroinstalacji.

P.o. prezesa NFOŚiGW Dominik Bąk mówił niedawno: “Jesteśmy na półmetku i czekamy na kolejnych 100 tys. wnioskodawców. Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków daje 560 MW, które rocznie wyprodukują 560 GWh/rok energii elektrycznej”.

II nabór wniosków trwa do 18 grudnia 2020 r. lub do wyczerpania środków

Od maja 2020 można składać tylko e-wnioski – wnioski składane w formie papierowej są automatycznie odrzucane.

– Podpisaliśmy porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu “Mój Prąd”. Dzięki temu wnioski składane za naszych klientów są oceniane w przyspieszonym trybie – dodaje prezes Twojej Energii.

Niekompletne wnioski o dotacje? Klienci TE nie muszą się martwić

NFOŚiGW wciąż boryka się ze znaczną liczbą niekompletnych lub nieczytelnych wniosków z I naboru, które wymagają uzupełnień. 

– Klienci Twojej Energii nie muszą się o to martwić. Nasi specjaliści biorą na siebie wszelkie formalności związane z pozyskaniem dotacji z programu “Mój Prąd” i kompletują za nich potrzebną dokumentację. Mamy 100 proc. skuteczność – tłumaczy Łukasz Bartkiewicz, Kierownik Działu Sprzedaży.

Zobacz instalacje, które zrealizowaliśmy z dotacją “Mój Prąd”

Dotychczasowe sukcesy programu to ponad 408 MW zainstalowanej mocy. Oznacza to, że aż jedna trzecia wszystkich mocy prosumenckich (1,2 GW) w Polsce pochodzi już z instalacji dotowanych z “Mojego Prądu”.

Średnia moc instalacji dofinansowanej z programu to 5,58 kW. Takiej wielkości instalację, zrealizowaną z dotacją “Mój Prąd”, zamontowaliśmy np. w Łajskach, w woj. mazowieckim. 

Zobaczcie jak wyróżnia ona dom naszego klienta na tle sąsiedztwa (i podnosi wartość jego nieruchomości). W ramach programu nieco większą instalację (o mocy 6,3 kWp) wykonaliśmy w Nadarzynie – na dachach dwóch niezależnych budynków.

Z  kolei w Błoniu nasz klient, który też otrzymał bezzwrotne 5 tys. zł, potrzebował niedużej instalacji o mocy 4,14 kWp. Zaspokaja ona potrzeby energetyczne jego gospodarstwa domowego. 

Więcej naszych realizacji zobaczysz w sekcji realizacje.

“Mój Prąd” rozszerzony?

Program “Mój Prąd” ma zostać rozszerzony o dotacje na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie NFOŚiGW jest na etapie zatwierdzania tych zmian. Zakup takiej przydomowej ładowarki ma być dodatkową opcją w programie i będzie wiązał się z większą kwotą dofinansowania.

Co zyskuje beneficjent “Mojego Prądu”

Jakie są korzyści z programu “Mój Prąd”?

– Zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 5 tys. zł;

– dotacja jest zwolniona z podatku dochodowego dla osób fizycznych (czyli realnie wynosi 5 tys. zł, a nie 4,1 tys. zł i nie trzeba jej wykazywać w zeznaniu rocznym);

– koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem, można odliczyć od podatku;

– instalacja fotowoltaiczna zwróci się po ok. 5 latach.

Weź dotację, zażyj słońca!

Jesteś mieszkańcem domu jednorodzinnego, zainteresowanym montażem paneli fotowoltaicznych? Skontaktuj się z nami! Otrzymasz kompleksowy pakiet usług: doradztwo (w tym formalności związane z uzyskaniem dotacji), sprzedaż i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Więcej o dotacji „Mój prąd”

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?