fbpx
Zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej
data publikacji
27 września 2016
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej

Każda instalacja fotowoltaiczna posiada szereg zabezpieczeń, które chronią ją przed czynnikami atmosferycznymi, losowymi wypadkami oraz dostępem osób nieupoważnionych. Warto poznać wszystkie typy zabezpieczeń instalacji, po to żeby czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Bardzo ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik. Zamienia on prąd stały – taki jak np. w bateriach – na prąd zmienny – taki jak np. w gniazdku elektrycznym. Ponadto falownik czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem całego systemu fotowoltaicznego. Większość falowników ma możliwość połączenia z Internetem, a niektóre modele posiadają dodatkowo moduł Wi-Fi służący do komunikacji bezprzewodowej. Dzięki niej możemy kontrolować stan naszej instalacji przez Internet. Monitoring instalacji dostępny jest również stacjonarnie – o każdej nieprawidłowości informuje nas elektroniczny wyświetlacz na falowniku. Samo urządzenie zabezpiecza estetycznie wyglądająca obudowa uniemożliwiająca dostanie się do środka dzieciom oraz osobom nieupoważnionym.

Inną formą zabezpieczenia systemu fotowoltaicznego jest ochrona zwarciowa. Jeżeli na przykład jeden z paneli zostaje zacieniony lub zasłonięty, stwarza to zagrożenie dla działania całej instalacji. W tym przypadku, powodem jest zbyt niska produkcja energii, przez co w całym paśmie paneli płynie tzw. prąd rewersyjny (czyli płynący w przeciwnym kierunku). Zbyt wysoka moc prądu rewersyjnego w panelach może spowodować zwarcie. Temu właśnie zapobiega zabezpieczenie nadprądowe (inaczej: zwarciowe). Składają się na nie rozłączniki bezpiecznikowe wraz z wkładkami bezpiecznikowymi, które chronią instalację fotowoltaiczną przed szkodliwymi skutkami zwarć.

Zabezpieczenia instalacji – klasy ochronności

Miejsce montażu elementów instalacji zależy od ich klasy ochronności. Falowniki wykonane są w dwóch klasach ochronności. Te znajdujące się w klasie I należy umieszczać w środku budynku. Najlepiej w rzadziej uczęszczanym pomieszczeniu, do którego będą miały dostęp tylko upoważnione osoby. Urządzenia należące do II klasy ochronności można umieszczać na zewnątrz. Falowniki należące do tej grupy montowane są zazwyczaj na fasadzie budynku. II klasę ochronności mają oczywiście również panele fotowoltaiczne oraz ich okablowanie. Dzięki niej poprawnie funkcjonują na dworze i są odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne.

Bardzo ważnym zabezpieczeniem przeciwporażeniowym jest stosowanie rozłączników różnicowo-prądowych, które chronią nas przed bezpośrednim porażeniem elektrycznym w razie awarii instalacji fotowoltaicznej.

Dzięki tym zabezpieczeniom oraz prawidłowemu montażowi, instalacja pracuje bezawaryjnie, a jej elementy są całkowicie bezpiecznie dla użytkowników.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?