Twoja-Energia-ikona-najczesciej-zadawane-pytania

Poradnik

Najczęściej zadawane pytania

czas czytania

1 min

kategoria

Czym różnią się instalacje on-grid od off-grid?

  • Instalacja on-grid jest najbardziej popularnym typem instalacji – jest ona podłączona do sieci i oddaje do niej nadwyżki energii (nadwyżki odbierane są z sieci w dowolnym momencie do zużycia na własne potrzeby). W przypadku utraty zasilania z sieci instalacja wyłącza się automatycznie (jest to konieczne zabezpieczenie). W Polsce instalacje typu on-grid to ekonomicznie najbardziej opłacalne rozwiązanie.
  • Instalacja off-grid jest instalacją niepodłączoną do sieci. Nadwyżki energii są z reguły magazynowane w akumulatorach i wykorzystywane w dowolnym momencie. Tego typu instalacje są zdecydowanie droższe od instalacje typu on-grid. Taka instalacja obecnie jest wykorzystywana jedynie w sytuacji braku dostępu do sieci elektroenergetycznej.
  • Instalacja hybrydowa, które są połączeniem instalacji on-grid i off-grid, w Polsce zaczynają się cieszyć coraz większym zainteresowaniem. Ich cena jest wyższa, jednak do głównych zalet tego systemu należy możliwość wyboru: czy nadwyżkę energii chcemy zmagazynować w sieci (do wykorzystania przez rok od daty produkcji energii), czy też w akumulatorze. Ten system swoje zastosowanie znajdzie tam, gdzie zdarzają się częste i długie przerwy w dostawie energii elektrycznej. W Polsce jest bardzo wiele miejsc, w których mieszkańcy borykają się z częstymi wyłączeniami prądu przez zakład energetyczny. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, instalacja hybrydowa potrafi się automatycznie przełączyć z zasilania sieciowego, na zasilanie z akumulatorów.

Inne najczęściej zadawane pytania

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię promieniowania słonecznego w prąd stały. Falownik przetwarza go następnie w prąd zmienny o parametrach identycznych jak ten w zwykłym gniazdku elektrycznym. Więcej przeczytasz w artykułach „Fotowoltaika jak to działa?„
Fotowoltaika cena – koszt zakupu instalacji zależy od wielu czynników m.in. od: rodzaju wykorzystanych komponentów, sposobu montażu paneli (instalacja naziemna jest droższa od instalacji dachowej), rodzaju dachu (montaż na dachu płaskim jest zazwyczaj droższy od montażu na dachu spadzistym), rodzaju pokrycia dachowego (montaż na dachu pokrytym blachodachówką jest tańszy niż montaż na dachu pokrytym dachówką ceramiczną). Wstępnie koszt instalacji można oszacować przy pomocy naszego kalkulatora. Więcej przeczytasz w artykule „Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej?” Skontaktuj się z nami i poproś o ofertę dla Ciebie!
Zimą instalacja również produkuje prąd. W półroczu październik – marzec instalacja fotowoltaiczna wytwarza ok 30% energii wytwarzanej w skali roku. Przeczytaj również „Dlaczego warto założyć fotowoltaikę zimą?„
Montaż instalacji o mocy kilku kilowatów trwa 1 – 2 dni. Więcej na temat montażu przeczytasz w artykule „Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej?”
W Polsce największą roczną produkcję energii z instalacji fotowoltaicznej uzyskuje się przy kącie nachylenia dachu wynoszącym 35 stopni. Na dachach płaskich lub o innym spadku, panele układane są na stelażach korygujących ich nachylenie.
Montaż paneli pv możliwy jest na większości dachów. Mogą to być zarówno dachy płaskie jak i dachy spadziste. W Polsce panele najczęściej montuje się na następujących pokryciach: blachodachówka, blacha trapezowa, dachówka ceramiczna, papa, gont bitumiczny. Montaż na eternicie wymaga dodatkowej konsultacji.
Utrata wydajności wynosi ok. 0,5% – 0,7% rocznie. Producent paneli wykorzystywanych przez Twoją Energię udziela klientowi gwarancji na ćwierć wieku – po 25 latach panele posiadają minimum 82% pierwotnej wydajności.

0 zł za prąd na rachunku! Gwarantujemy!

Pokrywamy w całości koszt zakupu prądu jeżeli Twój rachunek (z wyłączeniem opłat stałych) będzie wyższy niż 0 zł. Sprawdź szczegóły promocji w sekcji Promocje.

Artboard 10 copy

ABC Fotowoltaiki - podręcznik

Przeczytaj nasz ABC Fotowoltaiki – podręcznik, aby w przystępny sposób poznać podstawowe zagadnienia z tej dziedziny. Wpisz swój adres e-mail poniżej, a otrzymasz go mailem.

Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?