hybrydowa instalacja fotowoltaiczna
data realizacji
22 października 2019
lokalizacja
Warszawa
Typ instalacji
moc
4,9 kWp

Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa 4,9 kWp

Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne są na razie rzadko realizowane, ze względu na wysokie ceny magazynów energii. Jednak trwają pracę nad zmianami ustaw, których celem jest zmiana zasad rozliczania prosumentów. Dzięki nim domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, pompy ciepła i magazyny energii będą bardziej popularne. Poniżej opisany jest ciekawy przykład takiego rozwiązania.

Klient zadzwonił do nas z polecania i miał bardzo konkretne pytanie „Czy realizujecie instalacje hybrydowe?” Nasza odpowiedź była oczywiście twierdząca, chociaż tego typu instalacje wdrażamy tylko w sytuacjach, kiedy jest to konieczne, bo są droższe niż instalacje on-grid. Klient bardzo dobrze wiedział czego chce i miał dużą wiedzę teoretyczną na temat systemów fotowoltaicznych. Dysponował wykazem wyłączeń prądu z ostatniego 1,5 roku wraz z godzinami rozpoczęcia i zakończenie. Zależało mu by instalacja zapewniała energię podczas wyłączeń oraz wytwarzała jej na tyle dużo, by jej część „magazynować” w sieci energetycznej, a część w magazynie energii. Rozwiązanie miało pokryć całoroczne zapotrzebowanie na prąd, a magazyn miał być wykorzystywany tylko w czasie wyłączeń. Inwestor zdawał sobie sprawę, że potrzebna będzie instalacja hybrydowa.

Na podstawie rachunku za prąd i zdjęć nieruchomości zrobiliśmy wstępny projekt i wycenę. Okazało się, że powierzchnia skośnej połać dachu była za mała by pokryć zapotrzebowanie na energię. Po wizji lokalnej przygotowaliśmy szczegółowy projekt i kalkulację.

Realizacja instalacji hybrydowej

Wspólnie z klientem wybraliśmy panele monokrystaliczne LG 330W, falownik hybrydowy Fronius oraz magazyn firmy BYD. Zapewnienie mocy 4,9 kWp wymagało instalacji 15 paneli, których łączna powierzchnia była większa niż powierzchnia jednej połaci dachu. Ostatecznie na skośnej połaci dachu zainstalowaliśmy 11 paneli, a na płaskiej 4. Ze względu na potrzebę doboru maksimum mocy dla każdej części instalacji osobno konieczne było zastosowanie dwóch przyłączy do falownika.

Równolegle nasi doradcy pomogli klientowi złożyć wniosek o dotacją z M. st. Warszawa. Klient otrzymał 7425zł (4.95×1500 zł).

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna przy ul. Cytrynowej to całkowicie samowystarczalna mikro-elektrownia słoneczna (mirkoinstalacja fotowoltaiczna). Dzięki niej zmniejszyły się rachunki za prąd oraz skończyły się problemy związane z wyłączeniami.

Instalacja hybrydowa to taka, która umożliwia całkowitą niezależność od dostaw prądu z zakładu energetycznego. Inwerter hybrydowy, w razie braku dostaw prądu przełącza się na pracę w systemie wyspowym chroniąc odbiorce przed niespodziewanymi wyłączeniami.

Możesz mieć taką instalację nawet w ciągu 10 dni od dzisiaj!

Artboard 10 copy

ABC Fotowoltaiki - podręcznik

Przeczytaj nasz ABC Fotowoltaiki – podręcznik, aby w przystępny sposób poznać podstawowe zagadnienia z tej dziedziny. Wpisz swój adres e-mail poniżej, a otrzymasz go mailem.

Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?