fbpx
fotowoltaika
data publikacji
7 października 2021
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna – co warto wiedzieć?

Instalacje fotowoltaiczne na dobre zagościły na polskich dachach. Coraz częściej zakłada się je w miejscach, które wymagają zaawansowanych rozwiązań. Typowe instalacje fotowoltaiczne to systemy on-grid, montowane są przede wszystkim na dużych pochyłych dachach skierowanych na południe. Są one w Polsce najpopularniejsze ze względu na obowiązujące przepisy prawa i koszt instalacji fotowoltaicznej tego typu. To jednak nie jedyne rozwiązania i jeśli ciekawi Cię jak zrealizowana może być fotowoltaika na Twoim domu, dowiesz się tego z poniższego artykułu.

typowa instalacja fotowoltaiczna on-grid
W typowej instalacji on-grid od paneli do inwertera płynie prąd stały, zaznaczony na rysunku na zielono, a w pozostałej części instalacji płynie prąd przemienny zaznaczony na rysunku pomarańczowymi i ciemno szarymi strzałkami, które pokazują, odpowiednio prąd produkowany przez instalację oraz pobierany z sieci energetycznej.

Więcej o zasadach działania najczęściej montowanych instalacjach fotowoltaicznych on-grid znajdziesz w artykule „Fotowoltaika jak to działa?”

Możesz też obejrzeć projekt typowej instalacji on-grid oraz sprawdzić ceny instalacji fotowoltaicznych z montażem o różnych mocach przy pomocy naszego kalkulatora fotowoltaicznego.

Instalacja fotowoltaiczna wschód-zachód

Na dachach, których połacie są skierowane wschód-zachód, panele są ułożone w różnych kierunkach i podłączone do osobnych przyłączy falownika. Schemat instalacji fotowoltaicznej wschód-zachód jest wobec tego bardziej złożony.

instalacja fotowoltaiczna wschód-zachód
W instalacji wschód-zachód do inwertera dochodzą dwa osobne przewody prądu stałego, jeden od wschodnich, drugi od zachodnich paneli, zaznaczony jest na rysunku na zielono. Pozostałe elementy są takie jak w tradycyjnej instalacji on-grid.

Instalacja fotowoltaiczna z optymalizatorami mocy

Instalacje z optymalizatorami mocy montuje się na dachach, które są częściowo zacieniane. Optymalizatory zapewniają maksymalną produkcję energii przy zmiennym nasłonecznieniu. Schemat poglądowy instalacji z optymalizatorami mocy wygląda następująco:

instalacja fotowoltaiczna z optymalizatorami mocy
Optymalizatory znajdują się pod panelami fotowoltaicznymi, a pozostałe elementy systemu są takie same jak w typowych instalacjach fotowoltaicznych on-grid.

Instalacja fotowoltaiczna z mikroinwerterami

W przypadku częściowo zacienianych dachów do budowy instalacji wykorzystuje się mikroinwertery. W instalacji z mikroinwerterami nie potrzebny jest inwerter łańcuchowy.

instalacja fotowoltaiczna z mikroinwerterami

Instalacja fotowoltaiczna off-grid

Instalacje off-grid to systemy, które nie są podłączona do sieci elektroenergetycznej. Nie wykorzystane na bieżąco nadwyżki energii gromadzi się w akumulatorach i wykorzystuje kiedy słońca nie ma. W Polsce instalacje off-grid montuje się obecnie jedynie w lokalizacjach gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci elektroenergetycznej. Są one zdecydowanie droższe i mniej opłacalne niż instalacje on-grid.

instalacja fotowoltaiczna off-grid

Instalacja hybrydowa

W miejscach, gdzie zdarzają się częste i długie przerwy w dostawie prądu, instalowane są systemy hybrydowe. Główną zaleta tego systemu polega na możliwości wyboru: czy nadwyżkę energii magazynujemy w sieci, czy też w akumulatorze. Instalacja hybrydowa potrafi automatycznie przełączyć się z zasilania sieciowego, na zasilanie z akumulatorów. Magazyny energii montuje się po stronie prądu stałego w celu optymalizacji wykorzystania energii. Tego typu systemy wymagają montażu inwerterów hybrydowych, droższych niż te montowane w instalacjach on-grid.

instalacja hybrydowa z ładowarką samochodową
Instalacja hybrydowa

Ponieważ w 2022 roku mają zmienić się przepisy dotyczące rozliczeń prosumentów z siecią, instalacje hybrydowe na pewno zyskają na popularności. Bardziej będzie opłacało się lokalne magazynowanie energii i wykorzystanie jej na własne potrzeby.

Na rysunku instalacji hybrydowej jest też widoczna ładowarka umożliwiająca ładowanie samochodu elektrycznego. Urządzenia tego typu oferowane przez Twoją Energię umożliwiają ładowanie samochodu prądem stałym DC “wprost” z paneli. Takie rozwiązanie redukuje straty energii wynikające z konwersji prądu stałego na prąd zmienny i ze zmiennego na stały, którym ładowany jest akumulator samochodowy. Przykładowa instalacja hybrydowa jest zaprezentowania w artykule „Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa 4,9 kWp

Zapraszamy do kontaktu.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.