fotowoltaika
data publikacji
21 listopada 2020
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne – co warto wiedzieć?

Instalacje fotowoltaiczne to najszybciej rozwijająca się dziedzina energetyki. Stały postęp technologiczny w różnych branżach zwiększa zapotrzebowanie na energię elektryczną. Potrzebują jej wszyscy: wielkie firmy, mali przedsiębiorcy, rolnicy, indywidualni konsumenci. Im bardziej zinformatyzowany i zautomatyzowany jest dom lub firma, tym więcej potrzebuje energii. Dlatego coraz częściej wykorzystuje się energię słoneczną.

Bez wątpienia instalacje fotowoltaiczne zmieniają podejście do energii elektrycznej w codziennym życiu i biznesie. Dzięki panelom słonecznym wzrasta wydajność ogrzewania i oświetlenia budynku lub ogrodu. Panele zapewniają “paliwo” dla samochodu elektrycznego. Zastąpienie tradycyjnych źródeł instalacją fotowoltaiczną znacznie zmniejsza zanieczyszczanie powietrza. Reasumując, darmowy prąd ze słońca zwiększa komfort życia i redukuje prawie do zera bieżące opłaty za energię.

Z tego względu instalacje fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność. W 2020 roku przybyło ponad 104000 przydomowych instalacji, a w roku 2021 z pewnością pojawi się ich jeszcze więcej.

Instalacje fotowoltaiczne – opłacalność

Inwestowanie w fotowoltaikę staje się coraz bardziej opłacalne, dzięki rozwiązaniom prawnym i dotacjom rządowym. Kluczowy jest system rozliczeń wynikający z ustawy OZE. Dzięki niemu, właściciele instalacji produkujący prąd na własne potrzeby, mogą odbierać nadwyżki wyprodukowanej energii zimą lub w nocy, kiedy nie świeci słońce.

Ważne są również dotacje i ulgi podatkowe redukujące koszt inwestycji we własną elektrownię słoneczną. Pomimo udogodnień, instalacja fotowoltaiczna to niewątpliwie spory wydatek. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup instalacji, zwróćmy uwagę na najważniejsze aspekty.

Wielkość instalacji pv

Przede wszystkim istotna jest wielkość instalacji, czyli liczba paneli potrzebna do produkcji wystarczającej ilości prądu, bez konieczności korzystania z prądu sieciowego. Pomocny jest kalkulator fotowoltaiczny, do którego wprowadzamy wartość rachunku za prąd. Oblicza on ilość paneli, orientacyjną powierzchnię dachu, którą zajmie instalacja, a także szacunkową wartość inwestycji, kwotę dotacji i wielkość ulgi podatkowej.

Oczywiście wszystkie wartości podane w kalkulatorze są tylko orientacyjne, ponieważ wielkość instalacji zależy od wielu czynników. Istotne jest położenie domu, a właściwie dachu, względem stron świata, jego nachylenia i zacienienia. Tego rodzaju informacje ustalamy na podstawie wizji lokalnej, którą w czasie pandemii możemy wykonać za pomocą drona. Uzyskane w ten sposób dane wprowadzamy do programu, który pomaga nam przygotować szczegółowy projekt instalacji i pozwala przewidzieć wielkość produkcji w poszczególnych miesiącach.

Projektując instalację, zwracamy również uwagę na rodzaj poszycia dachu i jego kształt, ponieważ wpływa to na koszty montażu.
Po zebraniu niezbędnych informacji przechodzimy do kolejnego etapu: wyboru firmy fotowoltaicznej, która zbuduje elektrownię słoneczną.

Wybór wykonawcy

Wszystkie firmy chwalą swoje produkty i usługi, więc wybór nie jest łatwy. Dlatego zastanówmy się, co jest dla nas najważniejsze. Czy zależy nam na dobrych relacjach i trwałej współpracy, czy na niskiej cenie, a może na prestiżu wynikającym ze współpracy z korporacją. Każda opcja ma swoje zalety i wady. Przede wszystkim pamiętajmy, że instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na wiele lat. Z tego względu powinna jak najdłużej pracować bezawaryjnie i dobrze spełniać swoje zadania.

Jeśli priorytetem jest cena i szukamy najtańszych rozwiązań, zastanówmy się, czy posiadamy wystarczającą wiedzą na temat paneli fotowoltaicznych i czy potrafimy właściwie ocenić ich jakość. Podstawowe zagadnienia: czy ogniwa są odpowiednie dla naszego klimatu, jakie są współczynniki temperaturowe, jaka jest liniowa gwarancja mocy, jaka oporność na obciążenia mechaniczne oraz jaka jest gwarancja na produkt. Od wyżej wymienionych parametrów zależy, czy instalacja PV spełni nasze oczekiwania.

Jednak dobrej jakości komponenty to nie wszystko. Instalacja będzie nieprawidłowo działać i może być bezużyteczna, jeśli zostanie niewłaściwie zamontowana i źle podłączona do sieci energetycznej. Warto poznać błędy najczęściej popełniane przez instalatorów z niewielkim doświadczeniem lub firmy nie dysponujące specjalistycznym oprogramowaniem. Niestety zdarzają się również błędy groźne w skutkach, np. dotyczące zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Podłączenie do sieci

Decydując się na zakup pamiętajmy, że z instalacji można korzystać dopiero po zgłoszeniu jej do Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Operator ma czas do 30 dni na wymianę licznika na dwukierunkowy i podłączenie urządzenia do sieci. Do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć projekt instalacji i dokumenty potwierdzające uprawnienia instalatora. Warto wiedzieć, ze Twoja Energia załatwia wszystkie tego rodzaju formalności.
Bardzo istotny jest fakt, że instalacje typu on-grid są podłączone do sieci energetycznej i nie działają, kiedy w sieci nie ma prądu. Mają bowiem specjalne zabezpieczenia, które „blokują” ich pracę podczas awarii. Dzieje się tak ze względów bezpieczeństwa.

Natomiast instalacje hybrydowe pozwalają rozliczać się jak prosument, a jednocześnie „magazynować” prąd w sieci umożliwiając korzystanie z niego w czasie awarii. Są wyposażone w magazyny energii, czyli akumulatory, oraz inwertery magazynujące część prądu stałego lokalnie, a część zmieniające na prąd zmienny. Prąd ten trafia do gniazdek i w rezultacie jest magazynowany w sieci. Ponieważ instalacje hybrydowe są dużo droższe, Ministerstwo Klimatu pracuje nad dotacjami umożliwiającymi pokrycie części kosztów tego typu rozwiązań.

Zapraszamy do kontaktu.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.