fotowoltaika
data publikacji
7 października 2021
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna – co warto wiedzieć?

Instalacje fotowoltaiczne na dobre zagościły na polskich dachach. Coraz częściej zakłada się je w miejscach, które wymagają zaawansowanych rozwiązań. Typowe instalacje fotowoltaiczne to systemy on-grid, montowane przede wszystkim na dużych, pochyłych dachach skierowanych na południe. Są one w Polsce najpopularniejsze ze względu na obowiązujące przepisy prawa i koszt instalacji fotowoltaicznej tego typu. To jednak nie jedyne rozwiązania i jeśli ciekawi Cię jak zrealizowana może być fotowoltaika na Twoim domu, dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Typowa instalacja on-grid, ta tak, która jest podłączona do sieci energetycznej, w celu „magazynowania” nadmiarów produkowanej przez nią energii oraz odbierania ich kiedy słońca nie ma.

W typowej instalacji on-grid panele produkują prąd stały, który trafia do inwertera i zamieniany jest na prąd zmienny taki jak w gniazdku elektrycznym. Na rysunku prąd stały zaznaczony jest na zielono, a prąd przemienny pomarańczowymi i ciemno-szarymi strzałkami, które pokazują, odpowiednio prąd produkowany przez instalację oraz pobierany z sieci energetycznej.

typowa instalacja fotowoltaiczna on-grid

Więcej o zasadach działania najczęściej montowanych instalacjach fotowoltaicznych on-grid znajdziesz w artykule „Fotowoltaika jak to działa?”

Możesz też obejrzeć projekt typowej instalacji on-grid oraz sprawdzić ceny fotowoltaiki z montażem przy pomocy naszego kalkulatora fotowoltaicznego.

Instalacja fotowoltaiczna wschód-zachód

Na dachach, których połacie są skierowane wschód-zachód, panele są ułożone w różnych kierunkach i podłączone do osobnych przyłączy falownika. Schemat instalacji fotowoltaicznej wschód-zachód jest wobec tego bardziej złożony. W tego typu instalacji do inwertera dochodzą dwa osobne przewody prądu stałego, jeden od wschodnich, drugi od zachodnich paneli. Prąd stały zaznaczony jest na rysunku na zielono. Pozostałe elementy są takie jak w tradycyjnej instalacji on-grid.

instalacja fotowoltaiczna wschód-zachód

Fotowoltaika z optymalizatorami mocy

Instalacje z optymalizatorami mocy montuje się na dachach, które są częściowo zacieniane. Optymalizatory zapewniają maksymalną produkcję energii przy zmiennym nasłonecznieniu. Schemat poglądowy instalacji z optymalizatorami mocy widoczny jest na rysunku poniżej. Optymalizatory znajdują się pod panelami fotowoltaicznymi, a pozostałe elementy systemu są takie same jak w typowych instalacjach fotowoltaicznych on-grid.

instalacja fotowoltaiczna z optymalizatorami mocy

Instalacja fotowoltaiczna z mikroinwerterami

W przypadku częściowo zacienianych dachów do budowy instalacji wykorzystuje się mikroinwertery. W instalacji z mikroinwerterami nie potrzebny jest inwerter łańcuchowy.

instalacja fotowoltaiczna z mikroinwerterami

Instalacja fotowoltaiczna off-grid

Instalacje off-grid to systemy, które nie są podłączona do sieci elektroenergetycznej. Nie wykorzystane na bieżąco nadwyżki energii gromadzi się w akumulatorach i wykorzystuje kiedy słońca nie ma. W Polsce instalacje off-grid montuje się obecnie jedynie w lokalizacjach gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci elektroenergetycznej. Są one zdecydowanie droższe i mniej opłacalne niż instalacje on-grid.

instalacja fotowoltaiczna off-grid

Instalacja hybrydowa

Jeszcze do niedawna, systemy hybrydowe były instalowane głównie w miejscach, gdzie zdarzały się częste i długie przerwy w dostawie prądu. Zmiany w ustawie OZE i zasadach rozliczania prosumentów, które mają obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku sprawiają, że takimi rozwiązaniami interesuje się coraz więcej osób. Główna ich zaleta polega na możliwości wyboru: czy nadwyżkę energii magazynujemy w sieci, czy też w akumulatorze fotowoltaicznym. Instalacja hybrydowa pozwala na lokalne gromadzenie nadwyżek energii, wykorzystywanie ich kiedy słońca nie ma. Falownik hybrydowy automatyczne przełącza się z zasilania sieciowego, na zasilanie z akumulatorów w przypadku awaria sieci. Magazyny energii najczęściej montuje się po stronie prądu stałego w celu optymalizacji wykorzystania energii. Tego typu systemy wymagają montażu inwerterów hybrydowych, droższych niż te montowane w instalacjach on-grid.

Na poniższym rysunku instalacji hybrydowej jest też widoczna ładowarka umożliwiająca ładowanie samochodu elektrycznego. Urządzenia tego typu oferowane przez Twoją Energię umożliwiają ładowanie samochodu prądem stałym DC “wprost” z paneli. Takie rozwiązanie redukuje straty energii wynikające z konwersji prądu stałego na prąd zmienny i ze zmiennego na stały, którym ładowany jest akumulator samochodowy.

instalacja hybrydowa z ładowarką samochodową
Instalacja hybrydowa

Zmiana przepisów dotyczących rozliczeń prosumentów z siecią sprawia, że instalacje hybrydowe zyskają na popularności. Dążenie do „samodzielnego” produkowania energii, lokalnego jej magazynowania i wykorzystanie jej na własne potrzeby wynika też z podwyżek cen prądu.

Przykładowa instalacja hybrydowa jest zaprezentowania w artykule „Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa 4,9 kWp

Zapraszamy do kontaktu.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?