ekologiczny dom - fotowoltaika
data publikacji
10 lutego 2017
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

5 sposobów na: ekologiczny dom

Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Jak mając ekologiczny dom dbać o środowisko? Poznajcie 5 wskazówek, które uczynią wasz dom nie tylko bardziej przyjaznym dla środowiska, ale także mniej kosztownym w utrzymaniu.

1. Segregacja śmieci

Na segregowaniu odpadów korzystamy przede wszystkim my wszyscy i nasze środowisko. Przeciętny Polak rocznie produkuje około 300 kg odpadów komunalnych. Segregacja śmieci ma kilka bardzo ważnych zalet: przede wszystkim pozwala na uzyskanie jakościowych surowców, które mogą zostać poddane recyklingowi. Wytwarzane są z nich nowe materiały nadające się do ponownego użytku. To ogranicza ilość odpadów i miejsce potrzebne na ich składowanie. Zobacz, w jaki sposób segregować odpady w swoim domu. 

2. Ekologiczny dom, a sprzątanie

Nie jest tajemnicą, że silne detergenty, których używa się do czyszczenia powierzchni w naszych domach są bardzo trującymi, chemicznymi środkami. Ich użytkowanie może zaszkodzić ludziom, a na pewno szkodzi środowisku. Zawarte w nich fosforany uczulają alergików, a powodowane przez środki czyszczące nadmierne pienienie wody utrudnia pracę urządzeń w oczyszczalniach ścieków. Substancje zawarte w detergentach często przedostają się do środowiska, a potem poprzez żywność i wodę, do naszych organizmów.

Ekologiczny dom musi istnieć w zgodzie z otoczeniem. Z łatwością możemy ograniczyć zużycie szkodliwych, chemicznych detergentów do czyszczenia używając mieszanek przygotowanych z różnych prostych, łatwo dostępnych i nieszkodliwych dla nas produktów. Te sposoby były znane i wykorzystywane przez nasze babki. Zdolności czyszczące wykazuje ocet i kwasek cytrynowy. Wystarczy odrobina octu i stare gazety, aby umyć okna na błysk. Soda oczyszczona to najbardziej uniwersalny środek czyszczący, w połączeniu z samą wodą lub innymi, prostymi składnikami wyczyści każdą powierzchnię w naszym domu. Świetne przepisy oraz więcej informacji znajdziecie w darmowym i przystępnie napisanym przewodniku „Eko sztuczki w domu”.

3. Energooszczędne AGD

Kupując sprzęt AGD koniecznie zwróćcie uwagę na etykietę z jego klasą energooszczędności, ma to duży wpływ na wysokość naszych comiesięcznych rachunków. Określa ją unijna ustawa o zużyciu prądu, która nakazuje wszystkim urządzeniom AGD posiadanie informacji na ten temat. Znajdują się tam też m. in. informacje o rocznym zużyciu energii w kWh oraz o poziomie emitowanego hałasu. Największą energooszczędność posiada sprzęt klasy od A do A +++. Wiele pralek i zmywarek oferuje też specjalny tryb mycia EKO, który podczas pracy urządzenia wykorzystuje nawet o 40% mniej energii niż tryb normalny. Sprzęt klasy A+++ od tego samego modelu sprzętu klasy A będzie się różnił wyższą ceną, jednak należy być pewnym, że koszt zakupu zwróci nam się w niższych rachunkach. Pamiętajcie o tym, że takie urządzenia jak pralka, zmywarka, czy lodówka kupujemy z zamiarem używania przez kolejne długie lata.

4. Świetlówki

Energooszczędne żarówki, inaczej nazywane świetlówkami, zużywają 80% mniej energii niż zwykłe żarówki. Ponadto nie nagrzewają się do wysokich temperatur (zwykła żarówka może nagrzać się aż do 2200 °C) oraz emitują światło o barwie nieszkodliwej dla oczu i zdrowia człowieka. Są droższe niż te zwykłe, ale należy pamiętać, że dobra, markowa świetlówka może nam świecić 8 i więcej lat! Równie ważną kwestią jest ich zdolność do recyklingu, bo aż 90% elementów jednej świetlówki można wykorzystać do wyprodukowania kolejnej. Należy też pamiętać o tym, że żarówki energooszczędne zawierają rtęć, dlatego nie wolno wyrzucać ich do śmieci w domu, a tylko do specjalnie oznaczonych pojemników w różnych punktach, np. w sklepie, w którym żarówka została zakupiona.

5. Ekologiczny dom, a fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie ekologiczne i energooszczędne. Dzięki promieniom słonecznym na nasz własny użytek wytwarzana jest energia zasilająca cały dom. Praca całej instalacji fotowoltaicznej jest cicha oraz bezpieczna dla człowieka i środowiska. Promienie słoneczne to jedno z najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej, a własną elektrownię słoneczną posiadać może każdy z nas. Jej największą korzyścią z pewnością jest znaczne obniżenie rachunków za energię – aż do 90%! Koszt kupna i montażu instalacji zwraca nam się nawet po 4 latach, a sama instalacja może pracować aż 20 lat. Na dodatek znaczne oszczędności przyniesie nam zgłoszenie się po dofinansowania na OZE, które bardzo często ogłaszane są przez różne instytucje rządowe w całej Polsce. Ekologiczny dom cechuje samowystarczalność.
Każdy zdrowy wybór to korzyść nie tylko dla nas samych, ale też dla naszego otoczenia. Zastosować warto każdą z tych wskazówek, ale zastosowanie nawet jednej, to mały krok w stronę zmniejszenia szkodliwego wpływu na środowisko.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?