fbpx
fotowoltaika 10 błędów popełnianych przy montażu
data publikacji
22 października 2020
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

10 najczęściej popełnianych błędów przy inwestycji w fotowoltaikę

Najczęściej popełniane błędy przy instalacji paneli fotowoltaicznych – powodują, że panele nie pracują tak wydajnie jak powinny lub inwestor ponosi niepotrzebne koszty. Eksperci Twojej Energii podpowiadają, jak ich uniknąć. 

Na rynku fotowoltaiki funkcjonuje coraz więcej firm i ekip “no name” – bez doświadczenia. W Twojej Energii wiemy, że nasi klienci powierzają nam podczas montażu swoje domy i bezpieczeństwo. Mamy za sobą setki wykonanych instalacji fotowoltaicznych.

Dzięki temu doświadczeniu dobrze wiemy, jakie błędy podczas projektowania lub montażu mogą być powodem problemów z działaniem instalacji PV, lub wręcz zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

Niewłaściwy dobór mocy do zapotrzebowania energetycznego

Przed montażem instalacji najistotniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. Rozmiar instalacji powinien być dopasowany do rzeczywistych potrzeb gospodarstwa domowego (prosumenta), żeby wyprodukowała w ciągu roku ilość prądu pokrywającą roczne zapotrzebowanie. Nadwyżek prądu produkowanych przez za dużą instalację nie da się wykorzystać, a więc inwestor ponosi nie potrzebne koszty i dłużej czeka na zwrot z inwestycji.

Wybór niskiej jakości podzespołów

Rynek zalewają od pewnego czasu słabej jakości panele fotowoltaiczne, wykonane z kiepskich komponentów. Efekt? Gorsza wydajność instalacji fotowoltaicznej. W Twojej Energii stawiamy na dobry sprzęt objęty gwarancją. Dzięki temu nasze instalacje są praktycznie bezobsługowe – przez kolejnych 25 lat dostarczając prąd prawie za darmo.

Zacienienie

Instalacja fotowoltaiczna powinna być w miarę możliwości zamontowana w miejscu niezacienionym. W przeciwnym wypadku może to skutkować spadkiem jej wydajności, a nawet przegrzewaniem. Można jednak tego uniknąć dobierając specjalny inwerter.

10 błędów przy montażu fotowoltaiki

Zły kąt paneli

Powodem spadku wydajności mogą być też panele fotowoltaiczne zamontowane pod niewłaściwym kątem. Przyjmuje się, że najbardziej optymalny kąt to 35 stopni względem powierzchni ziemi.

Niewłaściwa konstrukcja montażowa

Dachową konstrukcję montażową powinniśmy dobrać od jednego producenta, posiadającego odpowiednie certyfikaty i atesty, i który daje gwarancję na jej całość.

Złe oszacowanie produkcji

Jedna z częstych pomyłek inwestorów i niedoświadczonych instalatorów. Podczas szacowania średniej rocznej produkcji prądu należy wziąć pod uwagę szereg zmiennych takich jak np. średnie nasłonecznienie terenu, zmienną długość dnia, zmienną temperaturę powietrza czy zmianę kąta padania promieni słonecznych.Takie dane wylicza program po podaniu lokalizacji budynku. Bierze on również pod uwagę odchylenie połaci dachu względem południa i sporządza raport podobny do raport-z-desigera-mikroinstalacji-fotowoltaicznej.

Brak ubezpieczenia od zdarzeń losowych

Jest małe prawdopodobieństwo, że instalacja fotowoltaiczna zostanie uszkodzona w wyniku zdarzenia losowego. Pamiętajmy jednak, że zakup i montaż paneli dla domu jednorodzinnego to inwestycja kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto ją zabezpieczyć. Twoja Energia oferuje roczne ubezpieczenie od zdarzeń losowych w cenie usługi.

Zły projekt

Projekt instalacji powinien uwzględniać m.in. nośność dachu, wymiary budynków czy odpowiednie poprowadzenie przewodów. Źle wykonany naraża nas na dodatkowe koszty w czasie montażu oraz ewentualne koszty naprawy. Przykładowy projekt znajdziesz w dokumencie: PROJEKT-WYKONAWCZY-mikroinstalacji-fotowoltaicznej.

Wybór kiepskiej ekipy montażowej

Pamiętajmy, że ekipa montażowa powinna być sprawdzona – mieć doświadczenie i referencje. Warto sprawdzić, jak wykonali instalacje u innych klientów. Instalator powinien posiadać też ubezpieczenie OC. Niestety niektóre firmy z doświadczeniem nie posiadają własnych ekip montażowych i zlecają montaże instalacji początkującym podwykonawcom.

Zły inwerter

Kolejny błędem może być dobranie nieodpowiedniego falownika zwłaszcza kiedy w zestawie cześć paneli leży pod różnymi kątami względem słońca. Falownik to najważniejsza część całego systemu fotowoltaicznego. Jego podstawowym zadaniem jest zamiana wytwarzanego przez instalację prądu stałego na prąd zmienny.

Fotowoltaika najczęściej popełniane błędy – jak im zapobiec

Dlatego decydując się na montaż instalacji pv warto być pewnym, że udała nam się uniknąć najczęściej popełnianych błędów. Jeśli chcesz mieć bezbłędnie zrealizowaną instalację skontaktuj się z nami.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?