fbpx
Panele fotowoltaiczne
data publikacji
15 października 2021
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Jakie panele fotowoltaiczne stosujemy w naszych instalacjach?

Panele fotowoltaiczne to kluczowe elementy instalacji fotowoltaicznych. Ich jakość wpływa na bezawaryjność i wydajność całego zestawu. Instalacje fotowoltaiczne składające się z paneli pv i inwertera o najwyższej jakości, mają największą wydajność oraz posiadają najdłuższe gwarancje.

Lista paneli fotowoltaicznych, które stosujemy w naszych instalacjach.

W naszych instalacjach stosujemy najwyższej jakości komponenty ponieważ zależy nam, by były one bezpieczne i pracowały zgodnie z prognozami. Instalujemy tylko panele zaprojektowane specjalnie dla polskich warunków klimatycznych. To znaczy takie, które przystosowane są do niskich wartości natężenia promieniowania i mają wysoką sprawność w szerokim zakresie temperatur.

Na terenie Polski roczna suma energii promieniowania słonecznego na płaszczyznę poziomą wynosi około 1000 kWh/m2 ± 10%, na południu Europy około 1500 kWh/m2, natomiast bliżej równika około 2100 kWh/m2. Z tego względu każda strefa klimatyczna stawia producentom paneli inne wymagania.

Parametry paneli

Parametry techniczne paneli PV przedstawia się w zunifikowany sposób. Najważniejsze to: moc maksymalna i sprawność modułu oraz charakterystyki elektryczne, a także zewnętrzne wymiary modułów i sposób ich montażu.

Panele fotowoltaiczne – moc

Moc maksymalna określa ile dany panel produkuje prądu w warunkach testowych. Zależy głownie od rozmiarów panelu i technologii. Większa moc wiąże się z większą ilością ogniw oraz ich wielkością. Wielkość paneli ma szczególne znaczenie, gdy na dachu jest mało miejsca.

Sprawność

Sprawność modułu, czyli jego wydajność, określa stopień przetworzenia promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Matematycznie ujmując, jest to stosunek maksymalnej elektrycznej mocy wyjściowej do natężenia promieniowania padającego na powierzchnię modułu. Oznacza się ją symbolem η i podaje w procentach.

Sprawność modułów jest mierzona przez producentów w warunkach standardowych (ang. STC: standard test conditions), czyli przy natężeniu promieniowania 1000 W/m2, o widmie AM 1,5 G, w temperaturze ogniw 25°C. Widmo AM 1,5 G odpowiada widmu promieniowania występującemu w średnich warunkach ziemskich. Oznacza to, że takie widmo promieniowania najczęściej występuje na Ziemi. Zostało ono zdefiniowane na potrzeby normy ISO 9050 i jest wykorzystywane w celach pomiarowych, między innymi do porównywania parametrów paneli fotowoltaicznych.

Wydajność paneli fotowoltaicznych określa ilość energii słonecznej, która zostaje zamieniona w energię elektryczną. Zależy od natężenia promieniowania słonecznego. W kartach katalogowych paneli producenci podają charakterystyki względnej sprawności konwersji fotowoltaicznej dla różnych natężeń promieniowania słonecznego.

W polskich warunkach klimatycznych, blisko 70% energii dociera do paneli przy natężeniu promieniowania niższym niż 500 W/m2. Panele produkowane na rynki o klimacie podobnym do klimatu Polski, oznaczane są symbolem:

Moduły oznaczone tym symbolem zachowują w warunkach 200 W/m2 minimum 96,5% sprawności mierzonej w warunkach standardowych.
Sprawność paneli zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego są wyprodukowane oraz od technologii, w jakiej zostały wykonane.
Wraz ze wzrostem jakości wykonania wzrasta wydajność, dłuższy jest okres gwarancji, wyraźnie wzrasta również cena.

Kiedy sprawność jest ważna

Sprawność jest szczególnie ważna przy ograniczonej powierzchni, na której ma być założona instalacja. Jeśli dach ma małą powierzchnię, a potrzebna jest duża moc instalacji konieczne jest wykorzystanie paneli słonecznych o dużej sprawności. Wyższa sprawność modułów pv pozwala zmniejszyć ilość paneli i koszty montażu. Cena modułów o wyższej sprawności jest jednak wyższa, dlatego koszt takiej instalacji jest zazwyczaj wyższy niż koszt instalacji składającej się z modułów o niższej sprawności. Bardzo wydajne, lepszej jakości panele warto stosować na trudnych do montażu dachach, gdzie występuje ograniczona powierzchnia, a ewentualna wymiana jest utrudniona.

Najczęściej moduły o wyższej sprawności mają nieco niższą temperaturę pracy, ponieważ większą część energii promieniowania słonecznego zamieniają na energię elektryczną. Większy jest uzysk energetyczny, jest możliwy, bo w niższych temperaturach ogniwa fotowoltaiczne mają większą sprawność.

Moc rzeczywista

W rzeczywistych warunkach moc generowana przez moduły PV rzadko osiąga maksymalną moc znamionową, ponieważ nominalne warunki zdarzają się sporadycznie. Natężenie promieniowania i jego widmo zależą od zachmurzenia i zmieniają się w ciągu dnia. Największą sprawność panele fotowoltaiczne mają w słoneczne, chłodne dni. Kiedy zaś temperatura powietrza wynosi około 25°C, rzeczywista temperatura ogniw przekracza nawet 50°C. W konsekwencji, sprawność paneli fotowoltaicznych jest wówczas mniejsza niż nominalna.

W pochmurne dni moduły fotowoltaiczne mniej produkują, bo w warunkach małego natężenia promieniowania słonecznego mniejsza jest względna sprawność konwersji fotowoltaicznej.

Współczynniki temperaturowe

Ważnym parametrem paneli są też współczynniki temperaturowe. Określają one zależności mocy maksymalnej od temperatury, napięcia otwartego obwodu i prądu zwarciowego oraz napięcia i prądu w punkcie mocy maksymalnej, przy założeniu liniowości. Ich wartości dla mocy i napięcia są ujemne, natomiast dla prądu są dodatnie.

Istotnym parametrem paneli jest również TC Pmax, czyli współczynnik temperaturowy mocy. Informuje on, jak spada moc paneli przy wzroście temperatury. Im niższa jest wartość tego współczynnika, tym większa jest wydajność paneli w upalne lato.
W praktyce panele fotowoltaiczne rozgrzewają się do wyższej temperatury z powodu pochłaniania promieniowania słonecznego, zamienianego na ciepło oraz za sprawą płynącego w nich prądu.

Firmy produkujące panele do instalacji dachowych, obecnie koncentrują się głównie na maksymalizacji mocy i sprawności na jak najmniejszej powierzchni. Produkowane już są (2021 rok) panele o sprawności ponad 29% i mocy ponad 220 W na 1 m2.

Oto lista paneli fotowoltaicznych wykorzystywanych w naszych instalacjach.

Panele fotowoltaiczne

Producent ogniw: LG
Typ ogniw: monokrystaliczny/typ N
Wymiary ogniwa: 161,7 x 161,7 mm
Wymiary (D x S x W): 1.686 x 1.016 x 40 mm
Waga: 17,1 kg
Osłona: przednia szkło hartowane o wysokiej
przezroczystości
Rama: aluminium eloksalowane

Panele fotowoltaiczne LONGI od 310 Wp do 450 Wp

(szczegółowe dane dla Longi 370 kWp)

Producent: Longi
Typ: monokrystaliczny
Moc (W): 370
Wysokość (mm): 1755
Szerokość (mm): 1038
Grubość (mm): 35
Waga (kg): 19,5

Panele fotowoltaiczne LEAPTON od 370 Wp

(szczegółowe dane dla Leapton 370 Wp)

Producent: Leapton
Typ: monokrystaliczny
Moc (W): 340
Wysokość (mm): 1684
Szerokość (mm): 1002
Grubość (mm): 35
Waga (kg): 19
Rama: stop aluminium

Panele fotowoltaiczne EXE SOLAR 330 Wp

(szczegółowe dane dla Exe Solar 330 Wp)

Producent: Exe Solar
Typ: monokrystaliczny
Moc (W): 330
Wysokość (mm): 1700
Szerokość (mm): 996
Grubość (mm): 35
Waga (kg): 19
Rama: stop aluminium

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.