montaz paneli fotowoltaicznych na dachach
data publikacji
29 kwietnia 2021
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachu? O czym warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu zazwyczaj trwa 2 dni, ale jeśli zastanawiasz się czy zdążysz przed zmianą zasad rozliczania prosumentów, to lepiej zadzwoń do nas. Instalacja fotowoltaiczna niewłaściwie zamontowana i źle podłączona do sieci energetycznej będzie działa nieprawidłowo, a wręcz może okazać się zupełnie nieopłacalną inwestycją. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie do Twojego dachu.

O czym należy pamiętać przed montażem paneli fotowoltaicznych na dachu?

fotowoltaika montaż kluczowe uwarunkowania

Przed montażem fotowoltaiki należy przede wszystkim sprawdzić roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego oraz dokładnie zmierzyć powierzchnię dachu, na której może być wykonana instalacja PV.

Montaż fotowoltaiki na dachu a zacienienie

W kolejnym kroku konieczne jest zweryfikowanie nachylenia i kierunku połaci dachowej oraz zacienienia. Zbyt duże zacienienia mogą powodować niebezpieczne zwarcia i uszkodzenia oraz pomniejszać produkcję energii. W tym celu należy sprawdzić, czy na dachu znajdują się elementy architektoniczne, kominy lub anteny mogące zasłaniać światło słoneczne.

Warto też przeanalizować jak zmienia się w ciągu roku zacienienie od rosnących w pobliżu drzew oraz wyższych budynków. Pamiętajmy o tym, że w miesiącach jesiennych i zimowych, cienie znacznie się wydłużają. Jeśli więc dokonujemy pomiaru wiosną lub latem, powinniśmy wziąć to pod uwagę.

Może okazać się, że w wyniku nadmiernego zacienienia montaż paneli fotowoltaicznych na dachu okaże się nieoptymalnym rozwiązaniem i montaż paneli fotowoltaicznych lepiej wykonać np. na specjalnej konstrukcji wsporczej na gruncie.

Konstrukcje wsporcze wykorzystane do montażu fotowoltaiki na dachu zależą od rodzaju pokrycia dachowego. Dzięki nim system pv elastycznie dostosowany jest do warunków lokalizacyjnych i specyfiki połaci dachowej. Od orientacji dachu i konstrukcji wsporczej zależy również orientacja panele fotowoltaiczne – pionowa lub pozioma. Ma ona istotny wpływ m.in. na ich samooczyszczanie z czap śniegu w okresie zimowym.

Montaż paneli słonecznych na dachu a kąt nachylenia

Jaki kąt nachylenia będzie najlepszy w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na dachu? Najlepszy kąt nachylenia dachu zapewniający największą roczną produkcję energii to 35 stopni, jednak odchylenia o 15 stopni (do pionu lub poziomu) od tego kąta nie powodują strat energii większych niż 4%. Niemniej, jeśli połać pod montaż paneli słonecznych ma zbyt duże odchylenie od wskazanego, ustawienie paneli fotowoltaicznych można skorygować specjalnymi stelażami wsporczymi.

Jeżeli dach jest płaski lub o innym kącie nachylenia, panele montuje się na specjalnych stelażach korygujących kąt ich ułożenia i zapewniających najlepszą produkcję energii.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu a orientacja względem słońca

Najczęściej panele fotowoltaiczne montuje się na południowej połaci dachu. Takie ułożenie zapewnia im optymalne nasłonecznienie w ciągu dnia. W Polsce wiele domów ma dachy ułożone w kierunku wchód-zachód, nie stanowi to jednak przeciwwskazania do instalacji. W porównaniu z odchyleniem idealnie na południe, umiejscowienie paneli w układzie wschód-zachód to różnica w produkcji nie większa niż 10%.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Dachy płaskie dają dużą swobodę w wyborze kierunku i kąta nachylenia paneli PV. Montaż paneli fotowoltaicznych sprowadza się do ich ułożenia na szynach przymocowanych do tzw. ekierek (profile aluminiowe połączone w kształt ekierki, aby uzyskać odpowiedni kąt nachylenia paneli PV).

Cała konstrukcja zazwyczaj leży swobodnie na płaskim dachu i jest dociążana betonowymi bloczkami. Alternatywny sposób montażu fotowoltaiki na dachu płaskim polega na połączeniu wszystkich szyn leżących na dachu, w celu uzyskania w ten sposób dużej masy całej konstrukcji, która nie wymaga wtedy dodatkowego dociążania.

Na jakich dachach możliwy jest montaż paneli fotowoltaicznych?

fotowoltaika montaż rodzaje pokryć dachowych

Montaż fotowoltaiki można realizować na wielu rodzajach pokryć dachowych, są to m.in.:

  • blachodachówka,
  • blacha trapezowa,
  • dachówka ceramiczna,
  • papa,
  • gont bitumiczny.

Profesjonalnie zamontowane panele fotowoltaiczne w żaden sposób nie uszkadzają dachu i nie powodują jego przeciekania.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dach spadzistych

W przypadku dachów spadzistych konstrukcja dachu determinuje możliwości ustalenia kierunku i kąta nachylenia paneli PV podczas montażu. Rodzaj pokrycia dachowego wymusza zastosowanie dedykowanych do danego poszycia elementów kotwiących. Do nich przykręca się aluminiowe profile służące do mocowania paneli.

W celu zapewnienia odporności konstrukcji montażowej na silne podmuchy wiatru należy zachować odpowiednią odległość paneli fotowoltaicznych od krawędzi dachu (0,5 m z każdej strony).

Na dachach, które mają złożoną konstrukcję i dużą liczbę małych powierzchni zwróconych w różnych kierunkach, panele PV będą pracowały w zróżnicowanych warunkach. Również występowanie wielu elementów konstrukcji dachowych, które mogą powodować zacienienie paneli, wymaga wykonania szczegółowego audytu planowanej lokalizacji. W ramach audytu przed montażem fotowoltaiki na dachu wykonujemy pomiary dachu, robimy zdjęcia oraz szczegółową dokumentację projektową. W takich sytuacjach często stosuje się optymalizatory mocy lub mikroinwertery zapewniające optymalizację produkcji energii poszczególnych paneli lub całych łańcuchów.

Inną ważną okolicznością, jaką należy brać pod uwagę, planując montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, jest nośność konstrukcji dachowej. Waga jednego panelu wynosi ok. 20 kg, waga 1 kW instalacji łącznie z konstrukcją wynosi ok. 90 kg. Jeden kilowat paneli zajmuje ok. 6,5 mkw. powierzchni dachu spadzistego.

Zasady montażu paneli fotowoltaicznych na dachu

Proces montażu instalacji PV na dachu zależy od rodzaju pokrycia i kształtu dachu. Najczęściej całą konstrukcję przykręcamy bezpośrednio do krokwi, a panele fotowoltaiczne mocujemy na aluminiowych profilach za pomocą klamr.

Trzeba pamiętać, że konstrukcja musi być stabilna i wykonana z komponentów dostosowanych do poszycia dachu. Musi ona wytrzymać zmienne warunki atmosferyczne i działać bez zarzutu nawet przez kilka dekad. Techniczny montaż fotowoltaiki trwa stosunkowo krótko – standardowo wystarczy 1 dzień.

Montaż na blachodachówce

Do montażu paneli fotowoltaicznych na dachach z blachodachówki wykorzystujemy najpopularniejszy system montażowy, który polega na wkręceniu śrub dwugwintowych z uchwytami mocującymi, bezpośrednio w krokwie dachu. Do uchwytów mocujemy listwy aluminiowe, a następnie przykręcamy do nich panele.

Montaż paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej

Montaż paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej jest dość prosty. Do dachów z blachy trapezowej stosujemy specjalne mostki, które są przykręcane bezpośrednio do blachy. Co ciekawe w systemie tym nie ma listwy aluminiowej, a panele są mocowane bezpośrednio do mostka.

Montaż na dachówce ceramicznej

Zakładanie fotowoltaiki na dachu z dachówki ceramicznej jest jednym z najbardziej skomplikowanych. Jak montować fotowoltaikę na dachu z dachówki ceramicznej? Montaż fotowoltaiki na dachu pokrytym dachówką ceramiczną polega natomiast na jej uniesieniu i przykręcenie pod nią specjalnych uchwytów (tzw. łap).

Następnie łapy przykrywa się ponownie dachówką i już bezpośrednio do uchwytów przykręcamy profile aluminiowe trzymające moduły fotowoltaiczne na dachu. Oba rodzaje montażu stanowią minimalną ingerencję w powierzchnię dachu, a ich prawidłowe wykonanie pozwala wykluczyć jakiekolwiek nieszczelności czy uszkodzenia.

Montaż  na dachu z papy

W instalacji fotowoltaicznej na dachach pokrytych papą używamy mostków takich jak w przypadku dachów z blachy trapezowej. Za pomocą wkrętów mostek mocujemy do połaci dachu. Mostek jest zintegrowany z listwą aluminiową. Do niej przykręcamy panele za pomocą specjalnych uchwytów montażowych.

Montaż fotowoltaiki na goncie bitumicznym

Na dachach z gontu bitumicznego panele fotowoltaiczne montujemy tak jak na dachach z papy.

Montaż paneli fotowoltaicznych na eternicie

Nie wykonujemy montaży na eternicie ze względu na ryzyko dla montażystów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy na Twoim dachu panele będą działały z pełną sprawnością i jak zostaną zamontowane, skontaktuj się z nami. Wspólnie dobierzemy najlepsze rozwiązanie. Możesz też poczytać na ten temat więcej w naszym poradniku.

Fotowoltaika montaż – podłączenie instalacji PV do sieci elektrycznej

Ostatni krok montażu fotowoltaiki to podłączenie systemu do sieci energetycznej. Twoja Energia w imieniu klienta, zgłasza instalację PV do Zakładu Energetycznego, który w ciągu 30 dni na własny koszt wymienia licznik energii na dwukierunkowy, sprawdza poprawność podłączenia oraz wydaje zgodę na uruchomienie systemu fotowoltaicznego.

Twoja Energia zajmuje się kompleksowo całym procesem zakładania instalacji fotowoltaicznej: od dobrania mocy instalacji i rodzaju inwertera, zapewniających najlepsze warunki produkcji energii, przez montaż, a także przygotowanie odpowiednich dokumentów odbiorowych potrzebnych do jej uruchomienia. Pomożemy Ci także wypełnić wniosek, jeżeli zamierzasz ubiegać się o dofinansowanie. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania i myślisz o realizacji inwestycji w fotowoltaikę, skontaktuj się z nami!

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?