data publikacji
26 września 2019
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Kolejne ułatwienia dla fotowoltaiki: Mój Prąd zwolniony z podatku dochodowego

Ministerstwo Finansów poinformowało, że dofinansowania z programu “Mój Prąd” zostaną zwolnione z podatku dochodowego dla osób fizycznych. Podsumowujemy dla was kolejne ułatwienia dla prosumentów w Polsce.

Resort finansów opublikował objaśnienia podatkowe, zgodnie z którymi program Mój Prąd będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Oznacza to, że dofinansowanie będzie wynosić realnie 5 tys. zł, a nie 4,1 tys. zł oraz nie będzie trzeba wykazywać go w zeznaniu rocznym.

Mój prąd a podatek dochodowy

“Jest to jedna z preferencji podatkowych, wprowadzonych od 1 stycznia 2019 r., której celem jest zachęcenie podatników do zaangażowania się w walkę ze smogiem. Zwolnienie obejmuje świadczenia przekazane na realizację ww. programów w budynku mieszkalnym jednorodzinnym już istniejącym oraz nowo budowanym. Ustawa PIT definiując budynek mieszkalny jednorodzinny odsyła do postanowień art. 3 pkt 2a ustawy – Prawo budowlane. Zwolnienie to obejmuje dotacje wypłacane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Mój Prąd” na instalację paneli fotowoltaicznych, które mają służyć budynkom mieszkalnym jednorodzinnym” – informuje Ministerstwo Finansów.

Celem programu “Mój Prąd” jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji w Polsce. Obejmuje on inwestycje zakupu i montażu instalacji o mocy od 2 kW do 10 kW. Program dotyczy tylko budynków mieszkalnych.

Nabór wniosków o dotacje z programu ruszył 30 sierpnia 2019 i potrwa do 18 grudnia 2020. Program “Mój Prąd” prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Łączny budżet programu „Mój Prąd” zakłada 1 mld zł, co powinno wystarczyć dla 200 tys. prosumentów. NFOŚiGW zakłada, że środki będą wydatkowane do 2025 r.

Nasi specjaliści wypełnią za Was wszelkie formalności.

Mój Prąd zwolniony z podatku dochodowego to kolejne ułatwienie dla fotowoltaiki i krok w dobrym kierunku.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?