data publikacji
11 października 2016
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Jak konserwować instalację fotowoltaiczną?

Konserwacja instalacji fotowoltaicznej to zagadnienie, o które często pytają nasi potencjalni klienci, bo panele fotowoltaiczne to inwestycja, z której chcą czerpać korzyści przez kolejnych wiele lat. Wszystkich właścicieli instalacji interesuje zawsze jak konserwować mikroinstalację, aby służyła im bezproblemowo. Ale co to znaczy i czy w ogóle musimy poświęcać czas na konserwację?

Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo i z jaką częstotliwością należy myć panele. Lekkie nachylenie pomaga panelom oczyścić się podczas deszczowych warunków atmosferycznych. Trudniejsze zabrudzenia, takie jak ptasie odchody, czy też przyklejone liście, najlepiej usuwać demineralizowaną wodą, która z łatwością wchłania brud i zanieczyszczenia – może być to też zwykła woda z kranu, najważniejsze, żeby do opłukiwania paneli nie stosować detergentów. Jeśli zdecydujemy się samodzielnie czyścić panele, najlepiej zrobić to wcześnie rano, kiedy jeszcze nie są rozgrzane. Jak często można samodzielnie czyścić panele? Wystarczy raz na pół roku, jednak w rzeczywistości wcale nie trzeba tego robić. Zabrudzenia, nawet te bardziej widoczne, nie mają znacznego wpływu na produkcję energii. Wszelkie spadki w produkcji zawsze można zobaczyć na falowniku. Jeśli będzie działo się cokolwiek niepokojącego, użytkownik może skontaktować się z firmą montażową. Jeżeli chodzi o zimowe opady śniegu, paneli nie trzeba, a wręcz nie należy odśnieżać. Jeśli na panelach zalega śnieg, ogniwa zaczynają się nagrzewać, co w połączeniu z nachyleniem płaszczyzny paneli, powoduje rozpuszczenie i osunięcie śniegu na ziemię.

Mikroinstalacja nie wymaga okresowych przeglądów. Cała instalacja jest zabezpieczona na kilka sposobów, a jej pracę cały czas monitoruje falownik. Niektóre modele inwerterów posiadają możliwość połączenia z siecią Wi-Fi, dzięki czemu można monitorować wydajność instalacji przez Internet. Jako firma udzielamy Państwu 12 lat gwarancji na panele, 5 lat na montaż całej instalacji i od 5 do 7 lat na inwerter (w zależności od modelu oraz z możliwością przedłużenia gwarancji aż do 25 lat).

Po montażu instalacji tak naprawdę nie musimy poświęcać jej więcej uwagi, za to od razu możemy cieszyć się niższymi rachunkami za prąd. Jeżeli jednak pojawią się jakiekolwiek problemy lub mają Państwo jakieś wątpliwości, zawsze można skontaktować się z Twoją Energią! Jesteśmy do Państwa dyspozycji o każdej porze dnia 7 dni w tygodniu!

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?