fbpx
data publikacji
5 sierpnia 2019
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

“Mój Prąd”, nowy rządowy projekt finansowania fotowoltaiki

Rząd ogłosił nowy projekt “Mój Prąd” skierowany do gospodarstw domowych. W ramach niego będzie można pokryć do 50 proc. kosztów instalacji fotowoltaicznej. Maksymalnie: 5 tys. zł. W Twojej Energii znamy już założenia programowe, a nasi specjaliści skompletują za Was całą dokumentację i dopilnują wszystkich formalności. 

“Mój Prąd” przygotowało Ministerstwo Energii we współpracy z Ministerstwem Środowiska. Program został ogłoszony 23 lipca 2019 roku. Jego budżet ma wynieść 1 mld zł i przyczynić się do powstania 200 tys. nowych mikroinstalacji – a tym samym, jak planuje rząd, do obniżenia rachunków za prąd w domach polskich konsumentów (a te fotowoltaika potrafi znacznie obniżyć).

Projekt “Mój Prąd” – jakie instalacje?

Wsparciem zostaną objęte instalacje fotowoltaiczne o mocy 2-10 kW – to rozmiary instalacji spełniające potrzeby energetyczne nawet dużych gospodarstw domowych. W ich montażu jesteśmy liderem.

Dofinansowania będą przysługiwać instalacjom, których koszty poniesiono po 23 lipca 2019 r.  Inwestycja musi być jednak zakończona przed złożeniem wniosku. Rząd zapowiada początek przyjmowania wniosków na przełom sierpnia i września 2019 r. Nabór będzie prowadził Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW.

Jak to działa?

Dofinansowanie pokrywa koszty instalacji (paneli fotowoltaicznych z niezbędnym oprzyrządowaniem) i montażu. Beneficjentami programu mogą być tylko osoby fizyczne. Dotacja będzie mogła być udzielona tylko na nowe urządzenia (wyprodukowane nie później niż 24 miesiące przed instalacją). Osoby, które otrzymają dofinansowanie, będą musiały wyrazić zgodę na ewentualne kontrole instalacji przez 3 lata od wypłaty środków.

Dofinansowania z projektu “Mój Prąd” nie będzie można łączyć z innymi programami dotacji fotowoltaiki.

Dokumentacja? Bierzemy na siebie

Do wniosku o dofinansowanie będzie trzeba dołączyć:

  • fakturę za zakup i montaż instalacji (nawet z datą sprzed 23 lipca),
  • dowód zapłaty faktury (musi mieć datę 23 lipca, najlepiej – późniejszą, 
  • dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego wraz z danymi identyfikacyjnymi konkretnej umowy kompleksowej,

Nasi specjaliści wezmą jednak na siebie wszelkie formalności i dokumentację – tak, żebyście Wy mogli tylko cieszyć się czystą energią i niższymi rachunkami za prąd.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?