pakiet prosumencki
data publikacji
2 października 2019
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Pakiet prosumencki – przedsiębiorco, już możesz być prosumentem

Małe i średnie firmy mogą być teraz prosumentami. Pakiet prosumencki, przyjęty przez rząd w czerwcu 2019, zawarty w projekcie noweli ustawy o OZE, niedawno wszedł w życie.

Przedsiębiorcy zatem już mogą wytwarzać energię elektryczną w mikroinstalacjach oraz korzystać z systemu opustów.

Za prosumenta mogą być również uznane spółdzielnie na terenach wiejskich, zagrożone tzw. ubóstwem energetycznym. Według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które przygotowało regulację, ma to służyć realnemu zachęcaniu do zrzeszania się lokalnych społeczności w formie spółdzielni lub spółdzielni rolników.

Pakiet prosumencki jest częścią programu Energia Plus, którego celem jest zwiększenie roli odnawialnych źródeł energii w polskiej energetyce. Regulacja – jak twierdzi resort – ma przyczynić się do zmniejszenia emisyjności naszej energetyki bez szkody dla naszej gospodarki.

Po pierwsze nowelizacja wprowadza nową definicję prosumenta energii odnawialnej i objęcie nią przedsiębiorców, dla których wytwarzanie energii nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej.

Małe i średnie firmy będą mogły wytwarzać energię elektryczną w mikroinstalacjach do 50 kW (zobacz galerię z realizacji naszej 50tki!) oraz będą objęte systemem opustów. Opust jest formą bezgotówkowego rozliczenia energii wyprodukowanej w mikroinstalacji przez prosumenta.

“Da im to możliwość wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby. Nadwyżki będą mogli magazynować w sieci elektroenergetycznej operatorów energetycznych, a następnie je odbierać, by zaspokoić swoje potrzeby energetyczne” – tłumaczy ministerstwo.

Zmiana prawa zakłada również rozliczanie prądu w dłuższych cyklach, co pozwoli korzystać firmom z energii w okresach niższej produkcji. Prosumenci nie będą też musieli przygotowywać projektu budowlanego dla mikroinstalacji do 6,5 kW. Przedsiębiorcy będą mogli również lokalizować mikroinstalacje na terenach, które mają przeznaczenie “inne niż produkcyjne” w miejscowych planach zagospodarowania.

Przeczytaj również: Opłacalność fotowoltaiki w przedsiębiorstwie.

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?