fbpx
Kryptokoparki, źródło:pixabay.com CC0
data publikacji
19 października 2017
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Panele solarne a inwestycja w kryptowaluty

Kryptowaluty a panele fotowoltaiczne. Coraz bardziej popularną alternatywą użycia instalacji fotowoltaicznych jest wykorzystanie energii słonecznej do wydobywania tzw. kryptowalut. W pierwszym odruchu może się to wydawać skomplikowane i zawiłe. Spróbujmy to rozwikłać! Dzisiaj wyjaśnimy jak bezpośrednio zamienić energię słoneczną w złoto. Albo chociaż w złotówki.

Czym są kryptowaluty? To cyfrowe pieniądze wymieniane bez nadzoru państw i poza instytucjami finansowymi. Transakcje nimi są anonimowe, zaszyfrowane i odbywają się w sieci komputerów, do której może się podłączyć każdy. Istnieje już kilkaset kryptowalut. Najbardziej znaną jest bitcoin, który w 2011 r. kosztował około 1 dolara. Dzisiaj jeden bitcoin jest warty ponad 5 tys. dol. Drugą najpopularniejszą walutą jest tzw. ether, który jeszcze na początku 2016 r. kosztował dolara za sztukę, a teraz ma wartość ponad 300 dol.

Ogromną zaletą jest niski koszt i szybkość transakcji – dlatego coraz więcej usługodawców zaczyna akceptować płatności bitcoinami. Wirtualne pieniądze akceptują globalni gracze w rodzaju Dell czy Microsoft. Bitcoinami można bezpośrednio płacić za luksusowe samochody np. Lamborghini. W Polsce można nimi zapłacić już nawet za burgera w sieci Bobby Burger, opłacić usługę w szpitalu Medicover czy doładować telefon na kartę w T-Mobile.

Wydobywanie kryptowaluty

Jak można je zdobyć? Najprostsza odpowiedź brzmi: istnieją specjalne giełdy, na których można je kupić, a potem ewentualnie wymienić na inne waluty np. euro czy dolary. Ale to nie jedyny sposób, żeby zdobyć cyfrowe monety – można je również wykopać.

Wydobywanie kryptowaluty jest tak naprawdę operacją matematyczną wykonywaną przez specjalnie skonfigurowany do tego komputer – tzw. kryptokoparkę. Przy takim komputerze nie trzeba stale siedzieć – pracuje sam, w tle. Tysiące takich kryptokoparek badają wiarygodność wszystkich transakcji daną kryptowalutą. Przy użyciu wielkich mocy obliczeniowych weryfikują wszystkie szyfry, a w zamian są wynagradzane nowymi monetami, w procesie podobnym do “bicia monety”. Badając poszczególne transakcje są bardziej jak księgowi, którzy sprawdzają, czy wszystko się zgadza w księgach rachunkowych niż górnicy. Mimo, że wydobywanie bitcoinów czy innych kryptowalut nie polega na pracy kilofem lub wiertłem, użycie mocy obliczeniowych procesorów jest bardzo energochłonne.

Rozwiązaniem mogą być panele słoneczne

Dlatego właśnie wydobywanie kryptowalut nie jest takie proste – polega na balansowaniu między kosztami energii i kryptokoparek a zyskiem z określonej waluty. W krajach, w których koszt energii jest wyższy, często jest nieopłacalne. Rozwiązaniem mogą być panele słoneczne.

Po poniesieniu jednorazowego kosztu montażu instalacji fotowoltaicznej – z możliwością różnych dotacji od państwa, samorządów, instytucji unijnych i preferencyjnych pożyczek koszt wydobycia kryptowalut staje się praktycznie zerowy. Koszt paneli słonecznych w naszej ofercie “Standard” (moc ok. 3 kWp) to około 20 tys. zł. Z kolei przykładowy zestaw z oferty “Premium” (moc ok. 5 kWp) kształtuje się na poziomie 30-32 tys. zł. Ofertę jednak każdorazowo dopasowujemy do potrzeb klienta – w tym wypadku możemy dobrać odpowiednią moc do potrzeb kryptokoparek.

Ze względu na wielkość poboru energii przez kryptokoparki, najlepszym typem instalacji fotowoltaicznej do tego celu jest on-grid, czyli instalacja fotowoltaiczna zintegrowana z siecią operatora. W przypadku instalacji off-grid lub hybrydowych nawet bardzo duży akumulator mógłby dawać zasilanie zaledwie kilku kryptokoparkom, najwyżej przez parę godzin. Przez ograniczoną ilość cykli ładowania, konieczna byłaby wymiana akumulatora – w instalacji hybrydowej po 10 latach, w przypadku instalacji off-grid po niecałych 2 latach. Panele on-grid zsynchronizowane z kryptokoparkami są w tym wypadku najbardziej opłacalne – ich koszt jest najniższy, a minimalna żywotność systemu wynosi 25 lat.

Panele solarne a kryptowaluty to nie alternatywa ale konieczność.

Bez wielkich rachunków za prąd kryptokoparki zaczynają generować pasywny zysk. Tanie wydobycie nie jest jednak jedyną częścią równania: żeby zarabiać na określonej kryptowalucie jej wartość musi się utrzymywać na przyzwoitym poziomie. Zawsze można jednak przeprogramować kryptokoparkę na inną walutę – kiedy wartość jednej spada, inna zawsze idzie w górę. Podczas wydobywania można od razu wymieniać kryptowaluty na normalne pieniądze.

W sprzedaży i serwisowaniu kryptokoparek wyspecjalizowało się już wiele firm w Polsce, które przejmują całą techniczną stronę przedsięwzięcia na siebie i mogą zdalnie czuwać nad twoją prywatną kopalnią. Nie musisz się nawet znać na obsłudze komputerów. Cena kryptokoparki zaczyna się od około 20 tys. złotych. Firmy te najczęściej oferują jednocześnie pomoc przy uzyskaniu finansowania w postaci leasingu czy kredytu. Całą operację warto też ubezpieczyć minimalizując ryzyko.

Więcej o fotowoltaice i kryptowalutach w artykule: Twoja Energia zaczyna korzystać z SolarCoin – waluty zasilanej słońcem!

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?