data publikacji
19 maja 2017
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Rolniku! 3 powody, dla których powinieneś korzystać z fotowoltaiki

Polskie wsie rozwijają się bardzo dynamicznie, a swój kierunek obierają na coraz większe zautomatyzowanie, co znacznie przyspiesza procesy produkcyjne i zwiększa zyski finansowe rolników. Jednak większa robotyzacja, to także większe zapotrzebowanie na energię.

Nietrudno zgadnąć, że fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie dla gospodarstw rolnych, które dzięki energii solarnej są w stanie zaoszczędzić i zwiększyć swoje przychody.

Również małym gospodarstwom zaleca się montaż fotowoltaiki. Tereny i budynki rolne nie są zacienione i panują na nich świetne warunki nasłonecznienia, co pozwala zmaksymalizować produkcję w ogniwach fotowoltaicznych. Świetnie sprawdzają się tam również instalacje naziemne. Zużycie energii w niewielkim gospodarstwie, w którym nie korzysta się z wielu maszyn, przypominać będzie to w zwykłym domu mieszkalnym. Zapotrzebowanie jednak wzrasta wraz z automatyzacją. Klimatyzacja, dojarki, oświetlenie i chłodnie – niektóre działające całą dobę, razem mogą pobierać nawet więcej prądu niż fabryka usługowa! Doskonałym rozwiązaniem dla wysokich kosztów poboru energii jest elektrownia słoneczna, która zapewni gospodarstwu rolnemu czysty, darmowy prąd wytwarzany na własne potrzeby. Jeśli jesteś rolnikiem, przysługuje Ci także ulga inwestycyjna trwająca nawet 15 lat, która polega na odliczeniu 25% kosztów instalacji w fotowoltaikę od należnego podatku rolnego.

Podsumowując, trzy powody, dla których fotowoltaika dla gospodarstw rolnych to dobre rozwiązanie:

1. Niższe rachunki za prąd – zmniejszyć się mogą nawet o 95 %! Inwestycja w elektrownię solarną, zwraca się nawet po około 7 latach, ale już od podłączenia instalacji zaczynasz oszczędzać na pobieraniu energii z sieci. W krajach zachodnich, np. w Niemczech, bardzo powszechnie stosuje się specjalne taśmy pod napięciem, które ograniczają pole wypasania krów (bez konieczności budowy wysokich ogrodzeń lub zatrudniania pracowników pilnujących wypasu). Do zasilenia elektrycznego pastucha powszechnie stosuje się panele fotowoltaiczne, które mogą całkowicie zaspokoić potrzeby energetyczne tego urządzenia.

2. Energetyczne bezpieczeństwo – krowy w gospodarstwie naszego Klienta z Mińska Mazowieckiego dojone są 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Mleczarnia odbiera mleko raz dziennie, wieczorem, po drugim udoju. Wirówki i chłodziarki, z których przechowywane jest mleko z obydwu udojów, muszą pracować bez przerwy. Awaria sieci energetycznej mogłaby spowodować zepsucie się mleka, a to wiązałoby się ze stratami finansowymi. Własna instalacja produkuje prąd na własne potrzeby, gwarantuje bezawaryjność (instalacje nie wymagają konserwacji i przeglądów), niezależność od dostaw prądu (instalacje hybrydowe i off-grid) oraz czystą, ekologiczną energię pochodzącą ze słońca.

3. Zmaksymalizowanie produkcji i zysków – jak opowiedział nam nasz klient, dla którego przygotowywaliśmy audyt fotowoltaiczny, kura znosi jajka w określonym cyklu świetlnym – dlatego potrzebuje dużej ilości światła w ciągu dnia. Światło słoneczne, ze względów pogodowych, nie zawsze zaspakaja te potrzeby całkowicie. Zapewnienie odpowiedniego światła w kurnikach, zwłaszcza w okresach lęgowych, generuje duże koszty. Fotowoltaika znacząco je zmniejsza. Sztuczne światło zapewnia kurkom idealne warunki do znoszenia jaj, rolnikom maksymalną produkcję, a dzięki fotowoltaice, koszty całego procesu są zminimalizowane, co przekłada się na większe zyski finansowe.

Twoja Energia profesjonalnie zajmuje się montażem instalacji fotowoltaicznych z najlepszych dostępnych komponentów. Do naszych usług zalicza się również dobranie jak najlepszej instalacji do potrzeb energetycznych w Twoim gospodarstwie rolnym. Skontaktuj się z nami lub przyjdź do naszego biura na bezpłatną konsultację, a dowiedz się, co zyskasz inwestując we własną instalację fotowoltaiczną!

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?