fbpx
produkcja pv w miesiącach
data publikacji
14 czerwca 2017
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Szacunkowa produkcja instalacji fotowoltaicznej VS rzeczywistość

Każdy z nas zna sytuacje, w których optymistyczne założenia mijają się z rzeczywistością. Po to by pokazać Ci, że w przypadku naszych instalacji tak nie jest, przygotowaliśmy studium przypadku. Pozwoli Ci ono zobaczyć jak szacunkowa produkcja instalacji pv w miesiącach ma się do rzeczywistości. Instalację fotowoltaiczną, której produkcję możesz obejrzeć uruchomiliśmy w czerwcu 2016 roku dla naszego klienta w Koszalinie. Przed montażem wykonaliśmy audyt, na którym oszacowaliśmy roczną produkcję z energii słonecznej. Zobaczcie, jak sprawdziły się nasze obliczenia.

Audyt

Bezpłatny audyt, który wykonujemy dla naszych Klientów zainteresowanych korzystaniem z energii słonecznej, ma na celu oszacować zużycie energii i dobrać odpowiednie parametry instalacji. Obliczenia wykonujemy na podstawie m.in. mocy instalacji, nachylenia względem powierzchni dachu, ustawienia względem kierunków świata, lokalizacji (różny stopień nasłonecznienia). Wzięliśmy też pod uwagę amplitudy temperatur w danym regionie, a także danych o zużyciu energii przez Klienta (najlepiej w podziale na dzienne i nocne). Tego typu audyt wykonaliśmy dla naszego Klienta z Koszalina, u którego dokładnie rok wcześniej zamontowaliśmy instalację fotowoltaiczną o mocy 10,25 kWp.

A oto wykres obrazujący łączną produkcję energii od początku jest funkcjonowania do 3 października 2020. Wynik za 2020 będzie jeszcze lepszy, bo to dopiero początek października.

produkcja pv w miesiącach

 

Szacunkowa produkcja instalacji fotowoltaicznej VS rzeczywistość

Szacowana roczna produkcja tej instalacji o mocy 10,25 kWp wynosiła 9737,500 kWp, ale rzeczywista produkcja osiągnęła wynik aż 10 604,345 kWp! To o 866,845 kWp więcej energii, niż przewidywano. Spójrzcie na wykresy z naszym szacunkiem oraz rzeczywistą produkcją pv w miesiącach:

produkcja pv w miesiącach 2016 produkcja pv w miesiącach 2017

Produkcja instalacji pv w miesiącach – analiza

Jak widać, w okresie około zimowym, produkcja nieznacznie spadła, jednak w okresie wiosenno-letnim oraz na początku jesieni produkcja znacząco przewyższała wartości szacunkowe. Nadwyżka wyprodukowana w okresie wiosenno-letnim zostaje odebrana z sieci w pochmurne, zimowe dni. Każda kWh energii oddana do sieci może zostać z niej odebrana przez 365 dni od daty jej wprowadzenia. W ten sposób instalacja dostarcza dokładnie tyle energii elektrycznej (a nawet więcej!), ile potrzebował nasz Klient.

Parametry produkcji tej instalacji możesz podejrzeć na żywo dzięki portalowi Sunny Portal

Oprócz produkcji pv w miesiącach możesz zobaczyć też:

  • ilość produkowanej energii w poszczególnych dniach i godzinach oraz zaobserwować jak zależy ona od nasłonecznienia,
  • produkcję instalacji w poszczególnych latach oraz
  • łączną ilość energii pv w całym okresie funkcjonowania instalacji, czyli już dobrych kilka lat.

Chcesz, abyśmy wykonali bezpłatny audyt dla Ciebie, Twojej firmy lub gospodarstwa rolnego?  Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania! Sprawdź również nasze oferty dla domu, firm i rolników, oraz możliwości dofinansowania i promocje!

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.