produkcja pv w miesiącach
data publikacji
14 czerwca 2017
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Szacunkowa produkcja instalacji fotowoltaicznej VS rzeczywistość

Każdy z nas zna sytuacje, w których optymistyczne założenia mijają się z rzeczywistością. Po to by pokazać Ci, że w przypadku naszych instalacji tak nie jest, przygotowaliśmy studium przypadku. Pozwoli Ci ono zobaczyć jak szacunkowa produkcja instalacji pv w miesiącach ma się do rzeczywistości. Instalację fotowoltaiczną, której produkcję możesz obejrzeć uruchomiliśmy w czerwcu 2016 roku dla naszego klienta w Koszalinie. Przed montażem wykonaliśmy audyt, w którym oszacowaliśmy roczną produkcję z energii słonecznej. Zobaczcie, jak sprawdziły się nasze obliczenia.

Audyt

Bezpłatny audyt wykonujemy dla naszych Klientów zainteresowanych korzystaniem z energii słonecznej. Jego celem jest oszacowanie zużycia energii i dobranie odpowiednich parametrów instalacji. Obliczenia wykonujemy na podstawie m.in. rachunku za prąd, który pozwala oszacować moc instalacji. Bierzemy pod uwagę kąt nachylenia powierzchni dachu oraz ustawienie domu względem stron świata, lokalizację i różny stopień nasłonecznienia w zimie i w lecie. Bierzemy też pod uwagę amplitudy temperatur w danym regionie, a także danych o zużyciu energii przez Klienta (najlepiej w podziale na dzienne i nocne).

Tego typu audyt wykonaliśmy dla naszego Klienta z Koszalina, u którego zamontowaliśmy instalację fotowoltaiczną o mocy 10,25 kWp. A oto wykres obrazujący łączną produkcję energii od początku jest funkcjonowania do 3 października 2020. Możesz obejrzeć jak wyglądają produkcja energii z fotowoltaiki w poszczególnych miesiącach obecnie na Sunny Portal

produkcja pv w miesiącach

Szacunkowa produkcja instalacji fotowoltaicznej w poszczególnych miesiącach

Szacowana roczna produkcja instalacji o mocy 10,25 kWp wynosiła 9737,500 kWp, ale rzeczywista produkcja w 2018 roku osiągnęła wynik aż 11 604,345 kWp! To o 1866,845 kWp więcej energii, niż przewidywano. Spójrzcie na wykresy z naszym szacunkiem oraz rzeczywistą produkcją pv w miesiącach za rok 2020 i 2021.

produkcja energii z fotowoltaiki w poszczególnych miesiącach 2020
Produkcja energii z fotowoltaiki w poszczególnych miesiącach w 2020 roku
produkcja energii z fotowoltaiki w poszczególnych miesiącach 2021
Produkcja energii z fotowoltaiki w poszczególnych miesiącach 2021

Dzienna produkcja instalacji pv w miesiącach – analiza

Jak widać, w okresie około zimowym, produkcja nieznacznie spadła, jednak w okresie wiosenno-letnim znacząco przewyższała wartości szacunkowe. Nadwyżka wyprodukowana w okresie wiosenno-letnim zostaje odebrana z sieci w pochmurne, zimowe dni. Każda kWh energii oddana do sieci może zostać z niej odebrana przez 365 dni od daty jej wprowadzenia. W ten sposób instalacja dostarcza dokładnie tyle energii elektrycznej (a nawet więcej!), ile potrzebuje nasz Klient.

Parametry produkcji tej instalacji możesz podejrzeć na żywo dzięki portalowi Sunny Portal

Oprócz produkcji pv w miesiącach możesz tam zobaczyć też:

  • ilość produkowanej energii w poszczególnych dniach i godzinach oraz zaobserwować jak zależy ona od nasłonecznienia,
  • produkcję instalacji w poszczególnych latach oraz
  • łączną ilość energii pv w całym okresie funkcjonowania instalacji, czyli już dobrych kilka lat.

Chcesz, abyśmy wykonali bezpłatny audyt dla Ciebie, Twojej firmy lub gospodarstwa rolnego?  Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania! 

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?