fbpx

Poradnik

data publikacji

25 października 2016

czas czytania

5 min

kategoria

tagi

fotowoltaika

Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej? Krótki przewodnik.

Montaż instalacji fotowoltaicznej to zdanie dla fachowców. Konstrukcja musi być stabilna i wykonana z najlepszej jakości komponentów. W końcu musi ona przetrwać wszelkie niedogodności atmosferyczne i działać bez zarzutu nawet kilka dekad.

Przed montażem instalacji, należy ocenić zacienienie, nachylenie i kierunek połaci dachowej. Zbyt duże zacienienia mogą powodować niebezpieczne zwarcia i uszkodzenia oraz pomniejszać produkcję energii, dlatego zawsze wcześniej należy sprawdzić, czy na dachu znajdują się elementy architektoniczne, kominy lub anteny mogące zasłaniać światło słoneczne. Należy również sprawdzić potencjalne zacienienie rosnących w pobliżu drzew oraz wyższych budynków. Pamiętajmy o tym, że w miesiącach jesiennych i zimowych, cienie znacznie się wydłużają. Jeśli więc dokonujemy pomiaru wiosną lub latem, powinniśmy wziąć to pod uwagę.

Najlepszym kątem nachylenia dachu pod mikroinstalację fotowoltaiczną jest 35 stopni. Jeśli połać pod montaż, ma znaczące odchylenie od optymalnego, ustawienie paneli można skorygować specjalnymi stelażami, dzięki którym instalacja osiągnie najlepszą możliwą produkcję. Optymalne nasłonecznienie zapewnia dach skierowany na południe, jednak również w układzie wschód-zachód produkcja z instalacji jest bardzo wysoka – różnica to nie więcej niż 10% w skali roku.

Sama instalacja elektrowni fotowoltaicznej trwa stosunkowo krótko – standardowo wystarczy 1 dzień. Proces montażu paneli na dachu uzależniony jest od rodzaju jego pokrycia. Najczęściej instalacja przykręcana jest bezpośrednio do krokwi, a panele mocowane są na aluminiowych profilach za pomocą klamr. W przypadku dachówki ceramicznej natomiast, wystarczy jej uniesienie i przykręcenie pod nią specjalnych uchwytów (tzw. „łap”). Następnie „łapy” przykrywane są ponownie dachówką i już bezpośrednio do uchwytów przykręcamy profile aluminiowe pod panele fotowoltaiczne. Oba rodzaje montażu stanowią minimalną ingerencję w powierzchnię dachu, a ich prawidłowe wykonanie pozwala wykluczyć jakiekolwiek nieszczelności czy uszkodzenia.

Ostatni krok to podłączenie instalacji do sieci. Po zgłoszeniu do Zakładu Energetycznego zakończenia montażu, w ciągu 30 dni Zakład Energetyczny na własny koszt wymienia licznik na dwukierunkowy, sprawdza poprawność podłączenia oraz wydaje zgodę na jej uruchomienie.

Twoja Energia zajmuje się całym procesem zakładania instalacji fotowoltaicznej: od dobrania mocy instalacji i rodzaju inwertera zapewniających najlepsze warunki produkcji energii, przez montaż, a także przygotowanie odpowiednich dokumentów odbiorowych potrzebnych do jej uruchomienia. Pomożemy Ci także wypełnić wniosek, jeżeli zamierzasz ubiegać się o dofinansowanie. Jeżeli masz jeszcze jakieś i myślisz o realizacji inwestycji w fotowoltaikę, skontaktuj się z nami!

Gwarantujemy rachunek za prąd 0 zł!

Pokrywamy w całości koszt zakupu prądu jeżeli Twój rachunek (z wyłączeniem opłat stałych) będzie wyższy niż 0 zł. Sprawdź szczegóły promocji w sekcji Promocje.

Artboard 10 copy

ABC Fotowoltaiki - podręcznik

Przeczytaj nasz ABC Fotowoltaiki – podręcznik, aby w przystępny sposób poznać podstawowe zagadnienia z tej dziedziny. Wpisz swój adres e-mail poniżej, a otrzymasz go mailem.

Czy wiesz, że mamy dla Ciebie...

500

złotych

zniżki od ceny podanej w ofercie przez konsultanta!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.