montaż instalacji fotowoltaicznej
data publikacji
25 października 2016
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej?

Montaż instalacji fotowoltaicznej to zdanie dla fachowców. Fotowoltaika niewłaściwie zamontowana i źle podłączona do sieci energetycznej, będzie działa nieprawidłowo i może być wręcz bezużyteczna.

Na co zwrócić uwagę przed montażem?

Przed montażem fotowoltaiki należy przede wszystkim sprawdzić roczne zapotrzebowanie na energię oraz zmierzyć powierzchnię dachu, na której może być wykonana instalacja.

W następnym kroku trzeba ocenić zacienienie, nachylenie i kierunek połaci dachowej. Zbyt duże zacienienia mogą powodować niebezpieczne zwarcia i uszkodzenia oraz pomniejszać produkcję energii. W tym celu wcześniej należy sprawdzić, czy na dachu znajdują się elementy architektoniczne, kominy lub anteny mogące zasłaniać światło słoneczne. Warto też przeanalizować jak zmienia się zmienia się w ciągu roku zacienienie od rosnących w pobliżu drzew oraz wyższych budynków. Pamiętajmy o tym, że w miesiącach jesiennych i zimowych, cienie znacznie się wydłużają. Jeśli więc dokonujemy pomiaru wiosną lub latem, powinniśmy wziąć to pod uwagę.

Najlepszym kątem nachylenia dachu pod mikroinstalację fotowoltaiczną jest 35 stopni. Jeśli połać pod montaż paneli słonecznych, ma znaczące odchylenie od optymalnego, ustawienie paneli można skorygować specjalnymi stelażami. Dzięki nim instalacja osiągnie najlepszą możliwą produkcję. Optymalne nasłonecznienie zapewnia dach skierowany na południe, nachylony pod kątem 35 stopni. Jednak również w układzie wschód-zachód produkcja z instalacji jest bardzo wysoka – różnica to nie więcej niż 10% w skali roku.

O czym należy pamiętać podczas montażu instalacji fotowoltaicznej?

Trzeba pamiętać, że konstrukcja musi być stabilna i wykonana z komponentów dostosowanych do poszycia dachu. Musi ona wytrzymać zmienne warunki atmosferyczne i działać bez zarzutu nawet przez kilka dekad. Techniczny montaż fotowoltaiki trwa stosunkowo krótko – standardowo wystarczy 1 dzień. Proces montażu instalacji pv zależy od rodzaju pokrycia i kształtu dachu. Najczęściej całą konstrukcję przykręcamy bezpośrednio do krokwi, a panele mocujemy na aluminiowych profilach za pomocą klamr. Montaż fotowoltaiki na dachówce ceramicznej natomiast, polega na jej uniesieniu i przykręcenie pod nią specjalnych uchwytów (tzw. „łap”). Następnie „łapy” przykrywamy ponownie dachówką i już bezpośrednio do uchwytów przykręcamy profile aluminiowe trzymające moduły fotowoltaiczne. Oba rodzaje montażu stanowią minimalną ingerencję w powierzchnię dachu, a ich prawidłowe wykonanie pozwala wykluczyć jakiekolwiek nieszczelności czy uszkodzenia.

Podłączenie do sieci

Ostatni krok montażu fotowoltaiki to podłączenie systemu do sieci energetycznej. Twoja Energia w imieniu klienta, zgłasza instalację pv do Zakładu Energetycznego, który w ciągu 30 dni na własny koszt wymienia licznik energii na dwukierunkowy, sprawdza poprawność podłączenia oraz wydaje zgodę na uruchomienie systemu pv.

Twoja Energia zajmuje się kompleksowo całym procesem zakładania instalacji fotowoltaicznej: od dobrania mocy instalacji i rodzaju inwertera, zapewniających najlepsze warunki produkcji energii, przez montaż, a także przygotowanie odpowiednich dokumentów odbiorowych potrzebnych do jej uruchomienia. Pomożemy Ci także wypełnić wniosek, jeżeli zamierzasz ubiegać się o dofinansowanie. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania i myślisz o realizacji inwestycji w fotowoltaikę, skontaktuj się z nami!

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?