data publikacji
14 lipca 2016
czas czytania
5 min
kategoria
tagi
fotowoltaika

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Typy instalacji fotowoltaicznych zależą od sposobu połączenie ich z siecią energetyczną. Najpopularniejsze są instalacje on-grid, ale coraz częściej klienci pytają o instalacje hybrydowe.  Każdy typ dostosowany jest do różnych potrzeb i możliwości użytkowników – gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych.

Instalacja on-grid to system obecnie najpopularniejszy i najbardziej wydajny w naszych warunkach klimatycznych. Jego główną zaletą jest możliwość „magazynowania” nadwyżek wyprodukowanej energii w sieci energetycznej. W pochmurny dzień lub w nocy, instalacja może w każdej chwili automatycznie, bez udziału użytkownika nadwyżkę odebrać. Ten system jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jest to możliwe dzięki obowiązującym w Polsce przepisom prawnym.

Instalacja off-grid jest systemem niepodłączonym do sieci energetycznej. Nadwyżki wyprodukowanej energii są magazynowane w akumulatorach i wykorzystywane w nocy lub w sytuacji, gdy słońce produkuje mniej energii. Taki typ instalacji sprawdza się idealnie w miejscach odizolowanych, w których podłączenie do sieci jest nieopłacalne ekonomicznie lub byłoby niestabilne. Umożliwia uniezależnienie się gospodarstwa domowego od dostaw prądu z sieci.

Hybrydowe instalacje, które są połączeniem instalacji on-grid i off-grid, w Polsce zaczynają się cieszyć coraz większym zainteresowaniem. Ich cena jest wyższa, jednak do głównych zalet tego systemu należy możliwość wyboru: czy nadwyżkę energii chcemy zmagazynować w sieci, czy też w akumulatorze. System ten znajduje zastosowanie tam, gdzie zdarzają się częste i długie przerwy w dostawie energii elektrycznej.

W Polsce jest bardzo wiele miejsc, w których mieszkańcy borykają się z częstymi wyłączeniami prądu przez zakład energetyczny. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, instalacja hybrydowa potrafi się automatycznie przełączyć z zasilania sieciowego, na zasilanie z akumulatorów.

Projekt instalacji fotowoltaicznej wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. W każdej sytuacji potrzebne jest indywidualne podejście, dlatego nasi konsultanci chętnie udzielą Państwu pomocy w doborze typu instalacji fotowoltaicznej do potrzeb przedsiębiorstwa, gospodarstwa domowego lub rolnego. Uzyskaj szczegółowe informacje kontaktując się z nami!

Jaki byłby koszt fotowoltaiki w Twoim domu?
Jaki byłby koszt instalacji w Twoim domu?